Eesti Ekspressist saab vajuv Põhjatäht

Mäletan veel ühiskondliku leppe (olgu paberid kadunukesele kerged) debattide ajast, et arutleti Eesti võimalike majandusarengu stsenaariumite üle. Sealt kasutati sõna Põhjatäht. Ma sisu ei mäleta, kuid see sobib Delfi omaniku olukorra kirjelduseks. Minu jaoks seostub sõna Põhja mitte ilmakaarega vaid ainult sügavikku ja põhja vajumisega. Delfi ostuks kulutatud 870 miljonit võivad kogu Hans Luige meediaimpeeriumi hävitada. Kuid vaatame aktsiahinna käiku 15. aprillist 2007 kuni 15. oktoobrini 2008

Eesti Ekspress Grupp aktsia aprill 2007 kuni oktoober 2008 eurodes.
Eesti Ekspress Grupp aktsia aprill 2007 kuni oktoober 2008 eurodes.

Nagu võite eurodes toodud hinnagraafikult näha, siis alates Andrus Ansipi valitsuse ametisse nimetamisest (5. aprill 2007) on Ekspress Grupp aktsia ainult langenud. Praeguseks isegi 3 korda või 300 protsenti ja jõudnud 1,5 euro ehk umbes 25 krooni peale. Suvel 2007 soetati hiigelhinna eest portaal Delfi, mis on sarnase põhimõttega (teiste ajalehtede uudiste refereerimine ja sellele hästi palju kommentaare saada) töötanud juba möödunud sajandi lõpust. Ma loodan, et mul on säilinud mõnel plaadil pilte sellest, kuidas nägi välja Delfi aastal 1999! Võin öelda, et selle 9 aasta jooksul on seal ainult reklaampind kahekordistunud ja pealkirjad muutunud veelgi kollasemaks. Ainsad Eesti omauudised ilmuvad arvamuse rubriigis ja vist on palgatud autorid ka delfi naistelehte tegema. Kuid see uus portaal PUBLIK sisaldab ka enamasti teiste seltskonnalehtede tekste ja fotosid. Ning lisaks teha noortele lugemiseks KUUT? Kes oli see keelevaistuta inimene, kellele see sõna kuut ei seostu koera- või kanakuudiga? Noh, on olemas ka paadikuur, ilmselt ka Hansukesel, kuid seal on juba täheline erinevus. Muideks, need kaks viidatud sõna olid delfi uued KAUBAMÄRGID, mis on hetkel Patendiametis menetluses.

Ühe varasema postituse tõttu pean vajalikuks kinnitada, et Andrus Ansipi valitsuse tegevus ei ole seotud Ekspress Grupp aktsialangusega. Börsil toimuv on sellest täiesti sõltumatu. Mitte keegi Ansipi valitsuses ei oma mõju aktsiate hindadele ega majandusprotsessidele Eestis. Kõik on läinud isevoolu teed ja valitsus on teostanud oma lubaduse ning mitte sekkunud Eesti arengutesse. Tundke nüüd rõõmu kõik te pool miljonit ja enamgi kogumispensioni skeemiga liitunud inimest, kelle raha põleb aktsiabörsil ja hüüde kõik ülistust Android Ansipi valitsusele.

Lõpetuseks tahaksin tugevalt rõhutada, et minu meelest pole ka 20 krooni Ekspress Grupp aktsia eest põhjendatud hind ja kui see peaks langema 2 krooni peale (väikseim käibel olev paberraha) siis ma näen sellel potentsiaali. Näiteks eile oli Õhtulehes uudis selle kohta, et 10 kroonise nominaaliga Arco Vara aktsiaga kaubeldakse 4,5 krooni peal. Kuid siiani, kus Ekspressi reklaamitulud ei kata isegi aktsiaseltsile võetud laenude igakuiseid tagasimakseid, pean seda meediafirmat Põhjatähe projektiks ehk siis lähiajal põhjamudas säravaks. Laenude kohta kirjutas Äripäev üsna mitu artiklit, kus ühel juhul konverteeriti võetud laen ümber võlausaldajale antud aktsiateks. Teise väite kohta aga vaadake neid teemasid, millega püütakse ajalehte müüa. Enamasti on nendeks vasakpoolsete erakondade või ütleme siis otse välja, et ainult Keskerakonna kottimine. Mida sügavamale Luik oma lauluga vajub, seda valusam hakkab olema keskpoliitikutel. Üks näitaja majandusraskustest on ka lugejate vahel välja loositavate auhindade väärtuse vähenemine. Ülemöödunud aastal oli selleks maja või majakrunt kuid sellel aastal? Mina ka ei tea mida seekord lubatakse kuid küllap see on piisavalt väheväärtuslik, sest muidu oleks see mulle ikka kusagilt silma jäänud või kõrvu kostnud.

One thought on “Eesti Ekspressist saab vajuv Põhjatäht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga