majandus

EAS ja Arengufond raiskasid toetusraha SmarPostile, mis läks soomlaste Itella omandusse

Esmaspäeval tuli teade, et Viljandis tegutsev postiautomaatide tootja Smartpost müüab oma pakiautomaatide võrgu soomlaste postifirmale Itella. Sellega on Eesti Post saanud endale suure üle lahe konkurendi postipakkide turule. Omal ajal loodigi smartpost vastukaaluks Eesti Postile, mille kaupade kättetoimetamise kvaliteediga ei olnud rahul ON24 nimeline interneti kauplus.

Mina näen selles müügis pigem sundvalikut. Samasugune olukord kui kunagi kõrgepalgaline inimene müüb näiteks oma maja ja kolib üürikorterisse, et võetud laenudega toime tulla. Sinna kõrvale räägib ta siis SmartPosti juhtide kombel, et tahavad automaatide hooldamise ja haldamise asemel tegeleda hoopis nende välismaale ekspordiks tootmisega. Praegu on Eesti majandus endiselt langemas. Isegi eelmise aasta -16 % juures lisandub veel 2-3 % langust.  Seega võib eeldada, et lisaks jaekaubanduse langusele on vähenenud ka postisaadetiste hulk.  Ostjad on rahaga ettevaatlikumalt hakanud ümber käima ja suuri kaubanduskeskusi on ka vahepeal tekkinud ning  nagu tõestas Hobby Halli lahkumine  Eestist ja  Saksa juurtega Quelle pankrott ning samuti Eestist kadumine, siis ilmselgelt  on tegemist kahaneva turuga.

Mina ei ole siiani pakkide saatmiseks smartposti kasutanud aga tean, et mõned ikka teevad seda. Samas olin ma üsna skeptiline selle ettevõtmise suhtes juba mitu aastat tagasi. Nad tulid turule 2008. suvel või igatahes just napilt pärast majanduse tippu ja esimeste langusmärkide ajal.

Seda võimaldas tookord saadud EAS-i toetus. Ma võin eksida aga mälu järgi oli toetus 5 miljonit või enam. Hiljem on nad saanud EAS-ilt 1,5 miljonit eksporditurunduse toetust.

Rahastatud projektid

Eksporditurunduse toetuse saanud projektid (seisuga 06.04.2010)

Smartpost OÜ
Iseteeninduslike postkontorite seadmete ja tarkvara eksport välisturgudele
toetus 1 500 000 krooni

http://www.eas.ee/index.php/ettevotjale/eksport/eksporditurunduse-toetus-2008-2013/rahastatud-projektid

Lisaks oli Arengufond rahastanud 13,4 miljoni krooniga Smartposti 2008. aastal.

Arengufond tegi esimese investeeringu

26.05.2008

Eesti Arengufond ja Smartpost OÜ sõlmisid osanike lepingu, mille järgi Arengufond investeerib Smartpost OÜ-sse, iseteeninduslike „postkontorite” tehnoloogia ja võrgu arendajasse.

Arengufondi juhatuse esimehe Ott Pärna sõnul kujunes Smartpost Arengufondi esimeseks investeeringuks juhuslikult, aga samas annab Smartposti olemus viiteid, milliseid ettevõtteid peab Arengufond praeguses etapis perspektiivikateks. “Smartpostil on kasvumootorid, mida otsime: end tõestanud tiim, innovatiivne tehnoloogia ning ekspordipotentsiaal. Seal on tubli meeskond, nad on keskendunud kasutajasõbralikule tehnoloogiale ning tahavad tegutseda oma turunishis ambitsioonikalt. Kindlasti ei jää Eesti nende ainukeseks turuks,” kommenteeris Ott Pärna fondi esimest investeeringut.

http://www.arengufond.ee/news/investment/news409/

Ma arvasin siiani, et Arengufond ei olnud lühiajalise kasumi teenimiseks loodud projektide rahastamise koht. Imelikul kombel nimetavad nad seda oma kodulehel ka portfelli ettevõtteks. See peaks olema justkui hoidmist vääriv või tavalistest parem.

Portfelliettevõte SmartPost

Arengufondi investeeringu suurus: kahes osas kokku 13 411 371 krooni

Arengufondi osaluse suurus: 15%

http://www.arengufond.ee/VC/portfolio/companies/article1405/

Kuid eraldi tahaksin viidata ajalehe Sakala artiklile, milles praegused omanikud ütlesid, et soomlaste postifirma Itella sai ostjaks, sest Eestist ei tehtud neile pakkumist. Kas nad tõesti eeldasid, et Eesti Post ostab nad üles või leidub mõni raha põletada sooviv riskikapitalist, kelle arvates on vaid suuremates linnades toimiv postimüük midagi väärt? Seejuures oli Itella SmartPosti partner Soomes kaupade müümisel. Järelikult tuli ostupakkumine ainumõeldavast kohast: koostööpartnerilt.

http://www.sakala.ajaleht.ee/?id=287520

Nimelt On24 ja selle vajadustest lähtudes rajatud SmartPost on tegutsenud Viljandis ja üritab seal ka jätkata. Kui siiani oli tegemist internetis äritegevust toetava postipakkide kaubandusega, siis nüüd tahetakse keskenduda tehnoloogiale ehk siis postipakkide automaatide valmistamisele. Mina olen selles suhtes skeptiline, sest Eesti müügimehi ei tunta Euroopas ja suurte firmade vahel käib ost-müük ennekõike tutvuste kaudu. Samuti on üheks müügiargumendiks varasem läbimüük ehk milline hulk seadmeid on rakendust leidnud. Mingist piirist tuleb mängu juba mastaabiefekt ehk koguse kahekordistamine võiks teha teha ühiku hinna näiteks 20 protsenti odavamaks. Tuletan meelde eelmise nädala kirjutist, et Soomes müüdav 20 000 € hinnaga auto valmistamiseks kulub komponente ja palgakulu umbes 3 000 € ehk vaid 15 % ulatuses. Ma arvan, et neid automaate tehes saavad nad pigem tulu 15 protsenti müügi hinnast ja mitte 85 nagu autode puhul (osa sellest on muidugi maksud, vahendajate tasud, jne.)

Lisan siia mõned Sakala pealkirjad veel:

Nagu näete, siis vaevalt üle 2 aastane ajalugu.

Minu jaoks tähendavad tähed EAS kui Eesti ametlik späm, sest nad saadavad oma uudiskirja täpselt samadel alustel kui pankrotiga lõpetanud TopTours oma infokirja. Pean ümber hindama ka sõna Arengufond tähenduse, sest ilmselt 365 päeva pärast on SmartPosti automaadid kadunud. Kes oleks osanud arvata veel paar kuud tagasi, et TopTours kaob minevikku?

2 thoughts on “EAS ja Arengufond raiskasid toetusraha SmarPostile, mis läks soomlaste Itella omandusse

  • No huvitab mind ka selle tehingu anatoomia. Oli seal ju mängus avalik raha ja paljude ootused eduloo kujunemiseks. Nüüd aga loeme, et tehingu hind ka saladus. No tuleb ta ju välja ikka järgmisel aruandeperioodil, milleks selline salatsemine. Tegelt ikka ilgelt huvitaks, kas riskikapitalistid said raha tagasi ja kui suure kuhjaga. Või päästisid investeeringuid ja mainet?
    Tänuväärne uuriv ajakirjandus võiks siinkohal abiks olla.

    Reply
  • Just raporteeriti Cleveroni (endine Smartpost, nimi müüdi koos võrguga) 47 miljonisest müügikäibest. Huvitav oleks lugeda kas autori arvamus on tänaseks muutunud?

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga