Delfi deliirium uute autode müügi sõnastamisel

Ma lõpetasin aastaid tagasi Delfisse uskumise aga tänane pealkiri ikkagi masendas. See kõlas: Automüük tõusis üle pika aja. Artiklit lugedes aga selgub, et tõus oli vaid veebruariga võrreldes ja aasta võrdluses oli langus -67 protsenti. Seejuures nimetatakse seda “languseks kolm korda” mis omakorda ei ole tõepärane.

Märtsis 2008. müüdud 2500 uue sõiduauto asemel läks nüüd 2009. märtsis kaubaks vaid 826 autot. Seejuures annab taoline vähenemine põhjuse kasutada pealkirjas sõnu “tõusis üle pika aja”. Ilmselgelt käis toimetajale üle võimete mõista majanduse termineid ja protsendi keerukat olemust või siis täitis ta parteibroiler ülesannet ning püüdis vähemalt pealkirjas säilitada optimismi. Paraku on selleks juba hilja, sest isegi Eesti esioptimist on haigestunud realismi pisikuga ja tunnistanud, et Eestis on majanduskriis.

http://www.delfi.ee/news/majandus/majandus/article.php?id=22640353
http://www.delfi.ee/news/majandus/majandus/article.php?id=22640353

Kuidas sai müük langeda kolm korda? Kui müüdi 2500 autot, siis selle langus 3 korda tähendaks – 7500 autot. Tegelikult müüdi ikkagi kõigele vaatamata 826 autot ehk langus ei olnud isegi mitte 1 korda, vaid 0,67 korda ehk 1675 auto võrra. Oleks võinud kirjutada, et langes 2/3 võrra aga “kolm korda” – selleks peab küll blondiin olema.

Nägin täna linna peal kõndides samuti ühte treilerit tutikate Kia-dega, mis parkis lihtsalt elumajade vajal tänaval, kabiinile kaardinad ette tõmmatud. Ilmselt on kõik sadamate laoplatsid uutest autodest juba sedavõrd pungil, et autode maaletoojad kasutavad “parkimisega” ladustamist Tallinna tänavatel. Kahju, et täna pilti ei teinud, oleks üks asjakohane materjal olnud kasutada.

Minu arvates peaks Eesti väga tõsiselt analüüsima Lätis toimuvat, sest sealsed arengud jõuavad meile umbes paari kuulise nihkega. Seal kukkus valitsus jaanuari keskpaigas, Eestis sai ansiplaste valitsusel täna täis 2 aastat (Postimees tähistab). Seal oli uute autode müük kokku kukkunud juba veebruari alguses YLE 1 pealt näidatud dokfilmis(ilmselt siis detsember-jaanuar), Eestis leidis see aset veebruaris-märtsis. Lätis müüdi buumi aegadel 1300 Volvo veokit aastas, mida oli sama palju kui Soomes aga nüüd on see kukkunud ühekohaliste numbriteni. Liisingusse võetud autosid aga tuuakse massiliselt tagasi, kus need seisavad siis parklates ja ei leia uusi kasutajaid.

Eestis kukkus veoautode müük 2009. kolme esimese kuuga -72 protsenti:

2009. aasta esimesel kvartalil müüdi vaid 389 tarbesõidukit, mida on 72% vähem, kui mullu samal ajal müüdud 1379 töömasinat. Märtsis kukkus tarbesõidukite müük 70%, 428 sõidukilt 127 masinani.
Eriti suure kukkumise on tarbesõidukite turul on teinud Scania – 92%. Mullu märtsis müüdud 76 autot on kuivanud 6ni. Tal on tihedalt kannul Toyata 91%lise kukkumisega 33 autolt 3ni.

www.logistikauudised.net 3.aprill 2009

Noh pessimistid ja optimistid, kas näeme Toyota kukkumise ka 100 protsendi võrra ehk siis müüdud 0 autoni?

[polldaddy poll=1515815]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga