Head hinnatõusu Eestimaa Rohelistelt

18. juunil ilmutasid erakonna Eestimaa Rohelised Riigikogu fraktsiooni 6 saadikut oma tõelist palet kui toetasid kõigi kaupade ja teenuste käibemaksu tõstmist 2 protsendi võrra ning uue töölepinguseaduse jõustumist.

18. juunil kinnitati Riigikogus Reformierakonna, IRL-i ja Eestimaa Roheliste häältega käibemaksu tõus alates 1. juulist seniselt 18 protsendilt 20 protsendile ning kütuseaktsiisi kerkimine 10-12 protsenti. Aktsiisi mõjul kallineb bensiini hind 72 senti liitri kohta ning diisli hind 73 senti, mis teeb koos käibemaksuga kuni 1 kroon liitri kohta.

Veelgi tõsisemas majanduslanguses olev Läti on juba varem käibemaksu tõstnud, kuid see ei ole suurenevaid laekumisi andnud ning 7. juuni seisuga oli käibemaksu laekunud plaanitust 20,7 % vähem. See on ka loogiline, sest nii eraisikud kui ettevõtted on asunud tarbimist vähendama ja kulusid kokku hoidma. Seega ei toimu ka müügikäibe kasvu, mille pealt saaks riik käibemaksu võtta.

25. juunil kaitses peaminister Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil käibemaksu tõstmist ning arvaldas arvamust, et maksutõus ei too kaasa tarbimise märkimisväärset vähenemist Eestis. Ilmselt on temal andmed juba ühest Euroopa viie rikkama riigi hulka jõudnud Vabariigist, sest Eesti majanduse kohta avaldatud näitajad on kõigis sektorites langenud ja kohati kümnete protsentide kaupa. Ilmselt selline ongi Reformierakonna lubatud „Parem Eesti kõigile,“ nagu kõlas loosung 2 aasta eest.

Maksu- ja tolliamet hakkas käesolevast nädalast nõustama inimesi, kellel tekivad küsimused või probleemid seoses käibemaksu tõusuga. Ameti käibemaksu infotelefon on 8800813. Rahandusministeerium vastab küsimustele oma kodulehel.

Tuleva aasta riigieelarvet kavandaval valitsusel tuleb kärpida kulusid veel vähemalt 4,4 miljardit krooni, kinnitas Rahandusministeerium.

Kõigil valijatel aga tuleks meeles pidada, et ennast valitsuse külge imenud rohelised puugid tõstsid 2 % kõigi kaupade ja teenuste hinda ning andsid uue töölepinguseaduse veel pealekauba. Aitäh teile selle eest: Valdur Lahtvee, Marek Strandberg, Mart Jüssi, Aleksei Lotman, Maret Merisaar ja Toomas Trapido!

Head 1. juulit kõigile!

2 thoughts on “Head hinnatõusu Eestimaa Rohelistelt

 • 1. juuli 2009 at 10:20
  Permalink

  Kindlasti täidab see oma eesmärki – pensionärid ja lasterikkad pered surevad nälga ja siis jääb riigil hulk raha üle, mis muidu toetusteks läheb. Ja peale seda saab maksuga jälle tagasi tõmmata. Kõik geniaalne on väga lihtne.

  Aga tegelikult tahtsin ma küsida, kas sa ise oled ikka veel Keskerakonna ridades või mitte?

  Reply
 • 1. juuli 2009 at 11:24
  Permalink

  Minu meelest õige tähelepane, sest muudmoodi ei saa tõlgendada käitumist, kus esmatarbe kaupadele tõstetakse lisandväärtuse (käibemaks) maksu aga näiteks puudub kinnisvara maks. Loogilisem oleks võtta ka rohkem teenijatelt astmelise tulumaksuga rohkem sest vaestelt see 2 % kätte saada annab kindlapeale nigela tulemuse. Kulude suhtes võiks aga teha väikelapsed võrdseks ja tuua emapalga ülempiiri Eesti keskmise palga kanti.

  Rents: selle tegeliku küsimuse kohta vastasin üsna ammendavalt 2. veebruari postituses: http://virgokruve.wordpress.com/2009/02/02/sain-sonavabaduse-tagasi/

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga