Lõuad pidada ja majanduskriisis edasi vireleda

Meediale on tõepoolest suukorv pähe pandud. Telejaamade litsentsitasu vähendamine 10 miljoni jagu on kaotanud nende ühiskonna tunnetuse. Nad kritiseerivad valitsuse kritiseerimist! Rentsli Reporter küsitas küsimuse: ega te ei taha riigi rasket olukorda oma protestiga veelgi raskemaks teha? Rõhutakse inimeste patriotismile nagu mais 2007. kui igasugune erinev arvamus propaganda peavoolust kuulutati kohe riigi reetmisele sarnanevaks. Sotsioloog Juhan Kivirähki sõnavabaduse kasutamine oma arvamuse avaldamiseks pronksiööde kohta jõudis isegi Riigikogu saali kui Reformierakondlane Igor Gräzin küsis kaitseministrilt, kas sellisel arvamusel olija võiks töötada IRL-i inimese kureeritavas valdkonnas. Muidugi mäletate Tallinna linnapea vastu korjatud allkirju, kes ei olnud rahul provotseeritud progrommiga ja kuhu kogunes virtuaalseid toetajaid, oh üllatust, täpselt sama palju kui IRL-i poolt hääletas 2007. märtsis.

Mulle meenub olukord 23. septembrist 2006 kui Estonias oli presidendiks valitud Toomas Hendrik Ilves. Tema ei olnud minu eelistus, sest oli näidanud ennast ühiskonna lõhestajana. Järgnevatest aastatest teame, et Eesti SKP hakkaski langema 2006. III kvartalist ja jõudis käesoleva aasta II kvartalis -16,1 protsendini (see on 3. koht Euroopa Liidus. Reformierakond lubas 5 esimese hulka viimist). Kui ma kõndisin läbi vanalinna, siis Raekoja platsi ääres  vaevalt 20 meetrit eemal ühel kitsal tänaval (see, mis viib Raekoja platsilt Balti jaama suunas, Tallinna kaardil ka nimetu, asub Kinga ja Dunkri tänava vahel) kössitas lagunenud jalanõudega ja ilmselt väga väsinud inimvare.

23.september 2006 kell 14.09 kui toomas hendrik on valitud presidendiks
23. september 2006 kell 14.09 kui Toomas Hendrik Ilves on valitud presidendiks, kössitas vaesuses vireleja Raekoja platsi ääres. Autori foto.

Ma ei ole loomult pessimist aga kui hakatakse tegema üleskutseid stiilis, et “kõigil on halb aga ärge siis selle pärast protestige”, siis oleme kaotanud demokraatia olemuse. Sellel põhjusel, et rahvas ei olnud elu ära rikkunud poliitikutega rahul, kukutatigi meeleavaldustega Islandi ja Läti valitsused.

Ka Eesti valitsus tuleks välja vahetada, veretult. Parempoolsed parteid hoida Eesti 1,5 aastaga majanduskriisi juhtimise eest võimust eemal vähemalt järgnevad 8 aastat.

Laarikud Kanal 2 toimetusest, EPL-is (Viis viga hägustasid põllumeeste protesti) ja ogar emane aka Ninataga aka eluonselline on ilmselt praeguse hierarhia muutmise vastu.

18. novembri Rentsli Reporter küsitlus kutsub ülesse valitsuse vastu mitte protesteerima, sest IRL-i langemine opositsiooni ei ole neile meelepärane. Samas saates oli pikk lugu ka Brüsselisse deporteeritud vana mehe Tunne Kelamiga, keda laarikud ei lase Eestis vanadust veeta. Kohal käis Juku-Kalle Raid.
18. novembri Rentsli Reporter küsitlus kutsub ülesse valitsuse vastu mitte protesteerima, sest IRL-i langemine opositsiooni ei ole neile meelepärane. Samas saates oli pikk lugu ka Brüsselisse deporteeritud vana mehe Tunne Kelamiga, keda laarikud ei lase Eestis vanadust veeta. Kohal käis Juku-Kalle Raid.

Küsimuse püstitus: “Kas kõikvõimalikud protesti aktsioonid praegusel üldisel kärpe-ajal on arukad ettevõtmised?” näitab selgelt, et oodatakse valitsust toetavat otsust. Nimelt eilne põllumeeste protest oli üle mitmete kuude esimene omataoline. Mulle ei meenu ühtegi protesti aktsiooni oktoobrist või septembrist ja seega ei saa rääkida ka “kõikvõimalikud” valitsuse vastased protestid.

Eriti meeldis mulle Lauri Hussari toodud näide eilselt Toompea piketilt kui tema käest küsisid välismaalased, et millega on tegu ja kui kuulsid, et Eesti põllumehed protestivad, siis tõusid üllatusest kulmud pealae peale. Nimelt küsijad oli Prantsusmaalt ja sellist vaoshoitud protesti polnud nad elusees näinud. Protest oleks olnud siis kui Jaan Sõrra sõnu parafraseerides (kui oli piima tasuta jagamise üritus) oleks mõni põllumees toonud kohale oma väga hea sõnniku laotamise tehnika ja suunanud virtsa voo Riigikogu paraaduksest sisse. Sõrra ähvardas nimelt Rimi poe ustest sitta sisse lasta kui nad ei lõpeta piima odava hinnaga müüki.

Täna korratakse ETV-st ka Riigikogu infotundi, kus põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder (IRL) ütleb välja, et nad on teinud järjestikku 5 kärpimise eelarvet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga