Täppidega tähtede õ, ä, ö ja ü kasutamine .eu domeeni nimes eristab inimeste hulgast idioodid

Alates tänasest, ehk kaduneljapäevast 10. detsembrist, saab registreerida Euroopa Liidu erinevatele keeltele omaseid sümboleid sisaldavaid domeene. Samuti on lubatud kirillitsa ja kreeka tähestikuga nimed. Siiski tuleb kohe mainida, et õ, ä, ö või ü kasutamine domeeni nimes näitab, et tegemist ei ole mitte inimese vaid Eesti idioodiga. Selgitan seda lähemalt.

Euroopa Liidu jaoks ühtne .eu domeen tuli käibele 2006. kevadel. Järgneva 3 aasta jooksul on registreeritud 3 miljonit ja enam .eu aadressi. Tõsiasi on aga see, et vähemalt Eestis kasutatakse endiselt ja valdavalt .ee lõpulisi ehk riigi tunnusega domeene. Mõelge nüüd ise oma peaga kui palju võiks olla teenuseid, mis vajavad erinevates riikides tutvustamiseks riikide ülest tunnust? Pealegi on igas riigis interneti kasutajad harjunud endiselt oma riigi tunnusega: Eestis näiteks delfi.ee, Lätis siis delfi.lv ja Leedus hoopis delfi.lt aga mitte keegi ei kasuta delfi.eu aadressi. Seega on inimeste eelistus esimeses järjekorras ikkagi asukoha riigi tunnusele ja alles selle järel tuleksid vähem geograafiliselt määratlevad aadressid kui .eu või kasvõi .com ja .net.

Selline rahvuslike domeenide eelistamine on veel praegusel aastal aga näiteks 5 aasta pärast võib olla see tasakaal juba muutunud .eu kasuks ja mitte keegi ei kasuta eriti .ee domeene enam. Pealegi on kuulu järgi kava järgmisest aastast kehtestada .ee domeenide registreerimiseks aastane tasu 300 krooni ja see on umbes 3 korda kõrgem kui .eu või .com tasu. Seega võib toimuda .ee domeenide hülgamine ja siirdumine suhteliselt lähedasele .eu aadressile.

Täppidega domeenid petavad kasutajat: õ on tegelikult xn--

Nii, kõik te õhinas eesti täppidega tähtede registreerimisest unistajad, võiksite endale selgeks teha veel ka teise ja tehnoloogilise aspekti.

Nimelt: kõik domeenid on endiselt registreeritud ja kirjutatud ladina tähestikus ja sellest erinevaid sümboleid asendatakse märkidega.

Näiteks õ asemel kirjutatakse xn--

Selle selgitamiseks toon järgneva tabeli, kus esmalt on antud IDN ehk siis erinevate keele sümolitega domeeni nimi ja selle järel selle ACE string vaste.

õhtuleht.eu on tegelikult xn--htuleht-00a.eu
äripäev.eu on domeen xn--ripev-frad.eu
päevaleht.eu vastab aadressile xn--pevaleht-0za.eu
ülikool.eu tuleb sisestada xn--likool-2ya.eu

Selle põhjuseks on asjaolu, et näiteks üheski teises Euroopa Liidu liikmesriigis ei ole kasutaja klaviatuuril tähti õ, ä, ö või ü. Õigemini, mõnedes keeltes on neist mõned olemas aga mitte alati. Selle vältimiseks kus näiteks lätlane tahab sisestada aadressi ülikool.eu peabki ta tegelikult sisse tippima xn--likool-2ya.eu

Seega on erinevatele keeltele omaseid sümboleid sisaldavad domeenid justkui konkurentsi tekitamiseks nende maade rahvuslikele domeenidele.

Näiteks Eestis saab registreerida ainult ladina tähestikus domeene aga Soomes on lubatud ka täppidega tähed. Näiteks poolas on registreeritud üle miljoni domeeni lõpuga .pl aga selle kõrval on ka umbes 15 protsenti selliseid .pl domeene, milles on kasutatud IDN ehk poola tähestikule omaseid sümboleid.

Taoline tähestiku laiendamine domeenide nimedele toob kaasa kaks kahjulikku tagajärge. Mõnede märksõnade, firmade nimede või kaubamärkide puhul tuleb registreerida kaks domeeni, sest sa ei tea kunagi, kas võimalik klient kirjutab täppidega aadressi või ilma. eesti näites siis paevaleht.eu kui ka päevaleht.eu

Samuti on kahjulik mõju interneti domeenide rahvusliku kuuluvuse järgi isolatsiooni jäämine. Kui sul puudub klaviatuuril näiteks Eesti keelele omane õ täht, siis ole sa võimeline isegi Lätis olla lugema aadressi õhtuleht.eu. Seega toimub info avardamise asemel hoopis sellele piirangute seadmine.

Lõpetuseks võib ju küsida, et miks neist probleemidest ei ole räägitud. Vastus sellele on lihtne: raha. Domeenide registreerijad on huvitatud, et aadresse registreeritakse juurde. Sõnade arv on ei ole piiramatu ja selle pärast leiutataksegi kas uusi domeene, näiteks .tel või .name on globaalselt saadavad aga väga-väga vähe levinud domeenid, või tuuakse sisse rahvuslikele keeltele omaseid sümboleid.

Kui tahad ikkagi registreerida mõnda domeeni eesti keele tähtedega õ, ä, ö või ü, siis vaata selle ladina tähestiku nimekuju aadressilt:

http://www.eurid.eu/en/eu-domain-names/idns-eu

Sealt näedki ära, et päevaleht.eu nimele vastab xn--pevaleht-0za

Neile, kes kasutavad IE brauserit, jääb brauseri ribale küll päevaleht.eu aga kõikide teiste brauserite (Firefox, Netscape, Opera, jne) aadressi reale hoopiski xn--pevaleht-0za. Sama nimekuju hakkab ilmselt olema ka otsingurobotite tulemustes. Vaatasin hetkel, et google saab hakkama ä tähega domeeni tulemustes korrektse kuvamisega aga ma ei julge seda lubada teiste tähtede korral. Ilmselt mängib siin ka asjaolu, et ma vaatan seda et keeletoega brauseris. Kui mul oleks en või lv, siis võiks ka pilt olla teine.

Muidek: aadress päevaleht.eu on juba registreeritud ja kuulub

Name Olljum Henno
Organisation RoyalTeam OÜ
Language Estonian
Address


Phone
Email

Samale firmale kuulub ka õhtuleht.eu (xn--htuleht-00a) ja samuti äripäev.eu (xn--ripev-frad)

See firma on varem mulle silma jäänud späm kirjade laiale saatmise teenuse pakkujana. Nende i-mail.ee nimeline teenus polnud eriti tulus, sest 20. novembril oli firmal 18 tuhande kroonine maksuvõlg.

järgnevalt koopia späm kirjade saatjate infost www.spami.ee pealt

1. royalteam.ee – RoyalTeam OÜ
Asutuse aadress: Pärnu mnt. 139E/2
Asutuse telefon: 6776850
Asutuse e-post: [email protected]
administratiivne kontaktisik: Andres Olljum [email protected]
administratiivne kontaktisik: Henno Olljum [email protected]

Späm kirja vahendamise teenust pakkunud RoyalTeam OÜ on 18 tuhande kroonise maksuvõlaga royalteam.ee või websitemill.net või i-mail.ee

v

royalteam oü maksude võlg ehk websitemill.net ehk i-mail.ee tasumata maksudroyalteam oü maksude võlg ehk websitemill.net ehk i-mail.ee tasumata maksud

Selgub, et späm kirjade vahendaja ei elagi kuigi hästi!

v

MAKSUVŐLGADE TŐEND
Maksu- ja Tolliameti andmetel on maksukohustuslasel Osaühing Royalteam (11213638) maksude ja maksete vőlgu seisuga 20.11.2009 järgmiselt:
Nőude liik Maksuvőlg Sh ajatatud Sh vaidlustatud
Kinnipeetud tulumaks 963,00 0,00 0,00
Käibemaks 13 925,00 0,00 0,00
Sotsiaalmaks 3 087,00 0,00 0,00
Töötuskindlustusmakse 393,00 0,00 0,00
KOKKU: 18 368,00 0,00 0,00
Maksu- ja Tolliameti andmetel on maksumaksjal Osaühing Royalteam (11213638) seisuga 20.11.2009 maksusummadelt arvutatud arvestuslik intress 4 930,97 krooni.
Maksuvőlgade väljatoomisel on arvesse vőetud maksukohustuslaste registris kuni 20.11.2009 15:51 kajastatud andmed.
MKS § 14 lg 5 kohaselt väljastab maksuhaldur maksuvőlgade puudumise tőendi ka juhul, kui maksukohustuslase maksuvőlg kőikides sama maksuhalduri poolt hallatavate maksude puhul ei ületa 100 krooni vői kui maksuvőla tasumine on ajatatud.

v

koopia lõpp.

Teisi RoyalTeam späm kirju leiab aadressilt http://www.spami.ee/tag/royalteam-ou/

Ilmselt on varsti oodata spämmi kas siis äripäev.eu või päevaleht.eu aadresside pealt.

Samuti on täppidega tähtedest registreeritud

õhtuleht.com

Registrant:
Paul Kristjan Lilje
Kopli 82-86
Tallinn, 10412
EE

Domain Name: XN–HTULEHT-00A.COM

Samale isikule ka äripäev.com ja päevaleht.com

Kokkuvõttes: täppidega tähtede domeenide registreerimine ei ole loogiliselt mõtlevale inimesele kohane, sest tegelikult saad mingi XN– sümbolitega aadressi, millega ühelgi inimesel pole midagi peale hakata.

6 thoughts on “Täppidega tähtede õ, ä, ö ja ü kasutamine .eu domeeni nimes eristab inimeste hulgast idioodid

 • 10. detsember 2009 at 17:32
  Permalink

  Mulle tundub, et sellisel juhul tuleks lihtsalt registreerida kaks domeeni, näiteks õhtuleht.eu ja ohtuleht.eu, esimene jääb puhtalt sisetarbimiseks. Kuid ausaltöeldes ega ma ka täpilistes tähtedes väga suur kasu tõusmas ei näe, olen pealegi täppideta domeenide-mailidega väga harjunud.

  Reply
 • 10. detsember 2009 at 19:00
  Permalink

  Huvitav, kuidas näiteks US klaviatuuri kasutajad neid täpikutega aadress brauser aadressireale kirjutavad… Mina ei kujuta hästi ette. Nemad seal pole ju kunagi pidanud mingeid Alt+xxx koode meelde jätma.

  Reply
  • 11. detsember 2009 at 02:10
   Permalink

   on olemas US-international layout. Suht standardselt igalpool olemas (kuigi windowsi pealt tulnule oli maci oma imelik). Seal käib igasugu täpiliste esilemanamine umbes nii – esiteks vajutad seda igerikku, mis normaalsele tähele juurde tuleb, ä puhul siis jutumärke, ja teiseks tähte, ä puhul siis a-d (ehk kokku ” ja a järjest. lihtsalt ” saamiseks ” ja tühik järjest).

   Meetod on muuseas oluliselt inimlikum kui enesele eesti klaveriasetus selgeks vägistada..

   Reply
 • 10. detsember 2009 at 20:09
  Permalink

  Aarne,
  1) normaalne kasutaja juba ammu ei trüki midagi kuhugi sisse.
  2) ammugi siis brauseri aadressiribale (mis too selline üldse on?). Tipib netisse, googlesse… ja need teavad juba ise, kas ohtuleht lahendada kui õhtuleht.ee või ohtuleht.eu või mis.

  kogu see domeenimajandus on ammu päriselule jalgu jäänud.

  Reply
 • 10. detsember 2009 at 20:13
  Permalink

  Mina olen arvamusel, et täpitähed on head. Samuti kirillitsa ja veel kaugemad märgisüsteemid. Inimesed ei peaks oma keelt arvuti järgi väänama vaid arvuteid vajadusel järgi aitama.
  Alati leidub inimesi, kellele noaaegse programmi toimimine on olulisem, kui viisakas keelekasutus, aga pikapeale harjutakse ja hakkab ka laiemalt meeldima.
  Muuseas, sarnane kadaklus näib valitsevat ka arvutiklaviatuuride asjus – pole võimali osta väikest sülearvutit, mil oleks ilma eesti paigutusega klaviatuur.

  Reply
 • 10. detsember 2009 at 23:40
  Permalink

  Jajah, ideoloogiliselt on ju nunnu, kui domeenid on täpitähtedega ja kirillitsas ja araabia kirjas ja hiina hieroglyyfides ja tšerokiide tähestikus. Aga kui ma olen arvuti taga, kus ma sellises domeenis varem käinud pole, otsin ma sellist nime Google’i abiga, sest teisiti ei saa. Ja kui ei leia, löön käega – või mul peab sinna pääsemiseks eriline valu olema. Mobiili peal on asi veel hullem. Muuseas, aina enam inimesi kasutab netis käimiseks telefone või lapakaid, kus võib kogu Alt-koodide nostalgia sisse soolata.

  Mõnikord peitub näilise kasutajamugavuse taga tegelikult kasutajavaenulikkus.

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga