Head uut aastat Raekoja platsi valitseva Taaveti tähega

See uus 2010. aasta tuli esimestel tundidel üsna rahulikult. Sai saadetud sõnumeid aga operaatorite võrgud olid üle koormatud ja nende kohale toimetamine võttis veerand tundi aega.

Mida ma siis sooviksin uue kümnendi esimeselt aastalt? Ennekõike stabiilsust, et ei läheks halvemaks ja ei tehtaks 5 tööpäevase etteteatamisega käibemaksu muutmise taolisi seadusi. Hiinlastel oli ammu ütlus, et “hoiaks jumal meid huvitaval ajal elamast”. Mina sooviks samuti rohkem ühiskondlikku stabiilsust.

Minu kõige värskem ja vähegi teemakohane pilt tuleb aga Tallinna Raekoja platsi kuusest, mis on ära uppunud putkade vahele ja mille tipus särab Taaveti täht ehk kuusnurk. Ma arvasin siiani, et kuusnurk on omane semiidi hõimudele, talmuti uskujatele ja hannukah tähistajatele aga tuleb välja, et sama hästi kõlbab see ka rabi Jeesuse sündimise ehk jõulude tähistamiseks ning jumal Jahve või Jehhoova poole kummardajatele, kelle levinumaks sümboliks on muidugi rist ja nimetuseks kristlus (nimetus tuleneb risti ladina keelsest tuletisest).

Kuusnurk Tallinna Raekoja platsi kuusel. Foto Virgo Kruve 31. detsember 2009
Kuusnurk Tallinna Raekoja platsi kuusel. Foto Virgo Kruve 31. detsember 2009

Ma ei saa aru, miks sinna kuuse otsa ei sobinud viisnurk? Või siis ilus sätendav tipp. Pealegi sai kuusnurga kummardajatel 8 päeva kestvad hannukah pühad juba ammu läbi (need algasid 13. detsember kui ma ei eksi).

Üldiselt mulle kuusk meeldis, sest ta oli kas siis looduslikult või inimeste kaasabil saanud ilusaks tihedaks ja silma rõõmu valmistavaks. Muidugi tipust oli selline töntsakas ja mitte nii voolujooneline kui ehk oleme harjunud piltidel kuuski nägema.

Vaatasin täna Apollos käies ka täielikke piibli tekste ehk vana testamenti, apologeesi(või mingi sarnase nimega asja) ja uut testamenti sisaldava trükise hinda. Eesti keelne maksis umbes 970 krooni. Selle inglise keelne analoog oli aga umbes 180 krooni ehk 5 korda odavam. Sama asi on muideks ka Koraaniga, mis maksab eestlasele 618 krooni aga inglise keele oskajale vaid 103 krooni.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga