Õhtuleht nakatas oma lugejaid trooja viirusega

Kui tahad internetis Õhtulehe artiklitel klikkida, siis kasuta kindlasti kaitsevahendeid. Nagu ütles 2001. juunis Reformierakonna Riigikogu liige Toomas Vilosius , et “Me ei pea ju oma tilli kuhu iganes toppima“. Täpselt samamoodi ei pea sa kindlasti mitte oma brauserit suunama ilma seda kaitsmata Eesti ajalehtede kodulehele, sest võid seal näidatavate reklaamidega kaasa saada ka viiruse. Seejuures mitte midagi kerget ja lihtsalt ravitavat, vaid kiiresti paljuneva trooja ussi, mis mõne tunni või hiljemalt päevaga tõmbab arvuti sedavõrd kooma, et hakkad taga igatsema Windows 98 aegu kui arvuti tundus ka nobedamalt liikuvat (möödunud sajandi lõpp kui interneti ühendus oli 56 kbps dial-up ja bännereid oli minimaalselt).

22. detsember 2009 trooja viirus on nakatanud ajalehe Õhtuleht näidatavad reklaamid aadressil www.ohtuleht.ee ja need püüavad flash reklaamiga faili panna arvutit trooja viirust alla laadima. Antud juhtumil avastas kuritahtliku reklaami anti-viiruse tarkvara. Katkend fotost aadressil http://www.upload.ee/image/311995/hjsdhi.jpg
22. detsember 2009 trooja viirus on nakatanud ajalehe Õhtuleht näidatavad reklaamid aadressil www.ohtuleht.ee ja need püüavad flash reklaamiga faili panna arvutit trooja viirust alla laadima hoopis teiselt aadressilt 212.47.218.240 ehk otago.nimi24.com. Antud juhtumil avastas kuritahtliku reklaami anti-viiruse tarkvara. Katkend fotost aadressilt http://www.upload.ee/image/311995/hjsdhi.jpg

Sellest viiruse juhtumist räägiti ka foorum.hinnavaatlus.ee lehel ühes turvalisuse alases teemas aga praegu ei suuda ma seda enam leida või siis on see lihtsalt ära kustutatud. Meeles on, et selle pildi tegija teavitas asjast Õhtulehe toimetust aga sellele ei järgnenud mingisugust reageeringut. Hoopis täielik vaikus. Ilmselt nad tahavad selle maha salata, et mitte võtta vastutust enne jõule oma artiklite lugemisega viiruse saanud kasutajatele, kes kõik ei pruugigi oma arvuti nakatumist olla veel avastanud. Mõni aeg hiljem aga kadus probleemne reklaam ja enam anti-viirus häiret ei löönud.

Terve ekraanipilt sellest viirusest on aga selline (vajutage suurendamiseks) ja see on aadressilt http://www.upload.ee/image/311995/hjsdhi.jpg (kui see fail ei ole enam kättesaadav, siis selle koopia leiate siit).

Õhtuleht reklaam levitav trooja viirust http://www.upload.ee/image/311995/hjsdhi.jpg
Õhtuleht 22. detsembril 2009 ja sellel olev trooja viirust levitav reklaam http://www.upload.ee/image/311995/hjsdhi.jpg

Nüüd kõige olulisem ehk siis viirusega nakatumise vältimisest.

Soovitav on mitte kasutada Microsofti brauserit Internet Explorer ja see asendada võimalikult kiirest Mozilla Firefox või Opera või mõne samaväärse brauserigaga. Soovitan kasutada Firefoxi versiooni 2, sest 3-ndas on aadressi riba ühendatud bookmarksidega ja aadressi sisestamisel pakutakse katkendeid nii varem külastatud aadresside osadest kui bookmarkidest ja see on häirivalt eksitav).

Teiseks on soovitatav mitte kasutada Adobe Flash pluginat ehk siis internetis ilusaid videosid ja reklaame pakkuvat lahendust. Siis jäävad ka flash viirustega reklaamid 100 % kindlusega nägemata, sest arvutil puudub nende rakendamiseks tarkvara. Tõsi, youtube.com muutub siis kasutamatuks aga seda saate siiski võimaldada läbi kolmanda soovituse.

Kolmas soovitus on neile, kes ei suuda elada ilma flashi võimalusi kasutamata, et lisaksite Firefox´i brauserile ka reklaamide eemaldamise lisa AdBlock. See toimib nii, et ette antud filtrite ja märksõnade järgi (lingid edaspidi) tuvastatakse reklaamid ja neid lihtsalt ei kuvata. Samuti blokeeritakse iframe funktsioon, et ei oleks võimalik nähtava lehe sees pisikeselt laadida veel mõnda teist lehekülge, näiteks kellegi teise serverist.

Selle kolmanda soovitusega peaks olema tagatud minimaalne nakatumise oht, sest sellega on võimalik keelata flash failide näitamine vaid teatud lehtedel või siis blokeerida neid reklaamidena ja aadresside järgi.

Täpsemalt saate lugeda interneti turvalisema surfamise ja oma brauseri kaitsevahendi AdBlock kohta näiteks nendelt aadressidelt:

1. Ainus hea brauser – Firefox

2. Mis on AdBlock ja kuidas ta Firefoxi mõjutab?

Samuti lisaks AdBlock´i jaoks kohandatud spetsiifilised Eesti filtrid

http://www.eestiekspress.com/adblock.txt

Kasutage ka käesoleva blogi otsingut, sest sellest on siin varem juttu olnud ja ma ei hakkaks neid tekste järjest kordama.

Lisaks EPL ja IE ehk Internet Exploreri aukude kohta:

(17.01) Saksa valitsus hoiatab Internet Exploreri kasutajaid

(18.01) Prantsusmaa hoiatab samuti Internet Exploreri eest

(18.01) Internet Exploreri kõigis uutes versioonides on ohtlik ja parandamata turvaauk

One thought on “Õhtuleht nakatas oma lugejaid trooja viirusega

  • 19. jaanuar 2010 at 23:17
    Permalink

    Chrome peaks ka asja ära ajama, ja on samas kiirem kui Firefox.

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga