Virgo Kruve: kommentaarid 10. mai

“Sternfeld: tšehhi sambaehitajatel õnnestus petta kogu Eesti rahvast”

Aus ülestunnistus IRL-i liikmelt: meie valitud koostööpartnerid petsid kogu Eesti rahvast. Tasuks meenutada, et 110 miljoni krooni eest.
Ma raputan veel soola peale ja ütlen, et juba selle dolomiidi asendamisel klaasiga (mis võimaldas samba kallimalt ehitada) hoiatati taolise projekti uudsuse ja probleemide eest. Samba autor võiks tagasi anda Jaak Aaviksoolt saadud medali (nimetust ja klassi ei mäleta) ning ehitust juhtinud Aivar Reivik anda omapoolse hinnangu. Õnneks on viibinud veel 75 tuhande krooni puudumise tõttu samba ehitanud Sihtasutuse Vabaduse Monument likvideerimine ja raamatupidamise dokumendid ei ole veel kaotsi läinud. Seega on praegu veel võimalik tuvastada, kes tegi vigu ja kas keegi pani raha kõrvale.
Jaak Aaviksoo võiks muidugi tagasi astuda, sest kaitseminister ei saa tegeleda sammastega. Samahästi võiks siis kultuuriminister korraldada Eestile tankiostu hanke. Saaksime umbes samaväärse kompetentsusega hanke kui militaristid kunsti kallale lastes.
Nii Sternfeld, Reivik kui Aaviksoo täitsid IRL-i liikmetena oma rolli ka ristisamba juures aga üheskoos ebaõnnestumise pärast määrisid Vabadussõja või veelgi ambitsioonikama Vabadussamba ideed rohkem kui pedofiil Kaur Hanson “Õnn ei ole rahas” või mõne teise loosungiga seda suutis.

*

Tuleks rõhutada, et 2/3 arvel olnud töötutest ei saanud maikuus mingisugust töötuskindlustushüvitist. Võrreldes aprilliga on seda küll rohkem, sest tookord ei saanud 4/5 midagi.

Kirjutasin 3. mail
Demagoogia kõrgpilotaaž teatab töötute arvu vähenemisest
https://www.virgokruve.eu/2010/05/03/demagoogia-korgpilotaaz-teatab-[…]isest/

Ja kordan siia 28. mai kommentaari:
Uute töötute registreerimise protsent loomulikult väheneb, sest alates uuest töölepingu seadusest on möödas juba 9 kuud ja kõik firmad on inimeste arvu juba ära “optimeerinud”.
Kahjuks tuleb ka sellel nädalal meenutada optimistliku pressiteate juurde musti tõrvatilku:
* Töötukassa maksis aprillis töötuskindlustushüvitist 30 921 inimesele ehk 69 protsenti töötutest ei saanud midagi. Töötutoetust sai aprillis 18 753 inimest ehk viiendik(!) arvel olnud töötutest. http://www.epl.ee/artikkel/576224
* Haigekassas kindlustatud hulk on langenud 570 tuhandele ehk võrreldes 2008. aasta märtsi lõpuga -102 tuhat inimest.
* Haigekassas on tõusnud kindlustatuga võrdsustatute arv viimase 2 aastaga 30 tuhande pealt 90 tuhande peale. Ilmselt siis töötuna kirjas olijad, kellele riik garanteerib haiguskindlustuse.

Sellised teated töötute registreerimise arvu või protsendi vähenemisest ei näita tegelikult tööturu olukorra paranemist. Need vaid glasuurivad üle suuri lõhesid Hanno Pevkuri valitsemisalas. Kusagil märtsi lõpust ongi hakatud rõhutama, et nüüd registreeriti vähem uusi töötuid kui nädal varem aga see ei ole olukorra paranemise märk. Sellevõrra kukub ka üldnumber, sest möödunud aastal registreeritud kahe tuhandesed nädalad hakkavad nüüd “registrist välja kukkuma”. Pealegi ei ole ju mõtet seal registris olla kui töötutoetust saavad vaid 1/5 registrisse pandutest.

*

Kõik poemahlad on valmistatud kontsentraadist ehk läbi veega lahjendamise. Erandiks võivad olla vaid meil kasvavad puuviljad, sest keegi ei hakka küpseid ploome, apelsine, virsikut või ükskõik mida teist siia transportima, et mahl välja pressida ja ühtlasi tasuda ka ülejääva viljaliha massi eest.
Kui sealt on ühel korral juba vesi välja aurutatud, siis peale värvi ei ole sinna küll midagi inimesele vajalikku alles jäänud.

Ilmselt on iiri sealiha pestitsiidide juhtumist juba piisavalt kaua aega möödas, et teha mingi uus reklaamikampaania. Kui müük on langenud, siis äkki hoopis ostujõu vähenemise ja mitte toote kvaliteedi tõttu ning seda reklaamidega ei kompenseeri.

*

Kui liidame kokku välisinvesteeringute 35 protsenti pangandusse ja 25 protsenti kinnisvarasse, siis saame 60 protsenti, mis kõik kulus kinnisvara- ja laenumulli puhumisele. Kumbki neist ei too tegelikult tulu välisinvesteeringu tagasi maksmiseks ja seda vaid 15 protsendi pealt teha ei ole ka realistlik. Ma arvan, et allhankele orienteeritud tootmine ei muutu ka järgmise kümnendi perspektiivis tootlikumaks, sest alati leidub mõni teine riik, kus tööjõudu on veelgi rohkem ja nende palgad odavamad. Meil pole isegi oma kaubamärke enam, need on välismaalaste omanduses, Kalev oli viimane.

26. märts 2010 ETV graafik välisinvesteeringute osa Eesti SKP-st
26. märts 2010 ETV graafik välisinvesteeringute osa Eesti SKP-st
*

Jutt käib ikkagi vaid kohaliku tasandi (valla) valimistest. Kui vanureid on rohkem ja nemad on usinamad kohustuse täitmisel, siis seda ei saa kompenseerida järjest noorematele õiguse andmisega, sest vananemine ületab selle kiiresti. Ka meil on proovitud seda läbi “laste nimel volikirjaga” hääletamise idee algatamise. Peab vist ütlema, et sellega tulid välja rahvuslikud konservatiivid, kes viimastel valimistel kaotasid Riigikogus lausa 10 kohta (34 pealt 24 peale).

*

_Teist rohelist revolutsiooni pole tulnud – saagikuse kasvu kiirus väheneb pidevat – ja sestap on kasvava rahvastiku juures vaja hõlmata üha uusi ja uusi põllumaid_
Kas see käis geneetiliste põllukultuuride kohta? Mina nägin BBC reportaaži India puuvilla kasvatajatest, kes on kõrvuti traditsioonilistega kasvatanud nüüd ka GMO taimi ja nende tõttu tõsises raskuses. Kui juhtub olema kuivem aasta, siis GMO taimede saak hävib ja enamasti tähendab see põllumehele suurt võlga, sest nii seeme kui kemikaalid olid hooaja algul võetud võlgu. Ilma saagita aga ei ole millestki laenu tagasi maksta ja uut laenu järgmiseks aastaks ka ei anta ning seal on siis lahenduseks suitsiid. Mitte kümned juhtumid, vaid sajad ja tuhanded.
Kui oleks vaid tulnud seagripp, kasvõi tänu vaktsineerimise käigus muteerumisele (vaktsineeriti ju ka vanureid ja rasedaid ehk nõrgema immuunsusega inimesi, kelles oleks võinud siis toimuda viiruse muteerumine tapjaks) ja mõnikümmend miljonit inimest vähemaks jäänud nagu läks selle H1N1 algse vormiga ehk Hispaania gripi puhanguga I maailmasõja ajal, oleks inimkonna surve ökosüsteemile jälle natuke väiksemaks. Kuid õnneks on ju ravimitööstuse tähelepanu alt väljas malaaria, mis tapab igal aastal paar miljonit ja teist samapalju sureb ka nälja tõttu, kuid seda on ikkagi vähem kui inimkonna juurde tootmine. Kas HIV võiks olla see vahend, mis reguleerib inimkonna arvukust? Praeguseks on selle tekkest kulunud vist 30 aastat aga parimad ravimid suudavad seda vaid kontrolli all hoida ning sellest ei vabane elu lõpuni.

*

Mulle tramm meeldib aga antud ettepanek liini kulgemise suhtes katab Põhja-Tallinna, Kristiine ja Kesklinna mured aga kõik teised asumid jäävad sellest endiselt kasutamata. Suurim probleem tundub olevat hoopis 1/4 elanikega Lasnamäe sidumine.
Ma ei tea trammide ja trammitee rajamise hinda aga arvan, et troll oleks selles suhtes äkki isegi odavam. Tema jaoks on vaja siis kontaktliini ja mitte eraldi teed ja sõiduvööndit.
Arvestades selle eelneva juurde aga demograafilist olukorda (vananemine, valglinnastumine, väljaränne) ei usu mina selle idee elujõudu. Samuti, miks mitte tramm Haabersti-Mustamäe-Nõmme suunale või nendeni ulatuva ringina. Natuke imelik on esmalt valmis ehitada transport ja loota, et siis ümbrusse kerkivad ka ühiskondlikud- ja kaubandushooned.

* * *
Eriti juhin tähelepanu sellele välisinvesteeringute osakaalu kujutavale graafikule, mille järgi on Eesti veelgi suuremas sõltuvuses kui Läti või Iirimaa. Eile tuli ka teade, et Eesti peab käesoleval aastal leidma veel 8 miljardi krooni jagu kärpekohti 2011. eelarvesse, sest muidu ei ole me Eesti Panga arvates eelarve defitsiidi raamides.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga