Uue partei ootus

Täitsa huvitav arutelu tekkis täna uue partei loomise tähtaegade teemal. Mina teadsin siiani, et valimistel saavad osaleda erakonnad, mis on registreeritud valimiste väljakuulutamise päevaks. Valimised kuulutab president välja hiljemalt 3 kuud enne tähtajalisi valimisi.

§2 (2) Riigikogu korralised valimised kuulutab välja Vabariigi President oma otsusega Eesti Vabariigi põhiseaduse § 78 punkti 3 alusel vähemalt kolm kuud enne valimispäeva.

Sama seadus ütleb erakonna kandidaadi ja kandideerimiseks esitamise kohta:

§ 26. Erakond

(2) Justiitsminister saadab Vabariigi Valimiskomisjonile erakondade nimekirja kolme tööpäeva jooksul pärast valimiste väljakuulutamist. Nimekirja kantakse erakonnad, kes on mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris valimiste väljakuulutamise päeval.

Kuid selle eelnevaga on vastuolus:

§ 26. (1) Riigikogu valimistel võib osaleda erakond, kes on kantud mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse hiljemalt kandidaatide registreerimiseks esitamise viimasel päeval.

Selle kandidaatide registreerimise viimase päeva kohta ütleb seadus:

§ 30. Kandidaatide registreerimiseks esitamine
(2) Kandidaatide registreerimiseks esitamine lõpeb valimispäevale eelneval 45. päeval kell 18.00.

See 45. päev enne valimisi on 19. jaanuar 2011.

Seega jääb minule arusaamatuks, et mis nimekirja esitab Justiitsministeerium Vabariigi Valimiskomisjonile 3 päeva pärast valimiste välja kuulutamist. Siiani teadsin, et see on nimekiri erakondadest, mis saavad valimistel osaleda. Nüüd loen aga § 26. (1) järgi, et aega on lausa 19. jaanuarini 2011. Kui sedasi, siis on Mati Väärtnõul, Ingvar Tšižikovil ja kellelgi kolmandal aega lausa 2,5 kuud, et leida endale 1000 mõttekaaslast.

Mina olen tegelikult uut parteid lootnud juba alates Minu Eesti talgutest 2008. maikuus. Meenutame kasvõi käesoleva aasta maikuus korraldatud NO99 etendust Ühtne Eesti.

[polldaddy poll=4004514]

Ainus põhjus, miks seekord uut jõudu ei teki võib olla ära mikserdatud sotsiaaldemokraatides, kelles Reformierakond ja IRL näevad vajalikku jõudu kolmikliidu tegemiseks.

Oravapartei räuskas lubadusi. "... vähendan maksukoormust ... ja igaühele tasuta käbi pealekauba!" Teine orav küsib vastu: "Kas meil on siis eelmiste valimiste eelsed lubadused täidetud, et sa siin uutega räuskad?" Autori foto ajalehest Postimees 29. aprill 2002
Oravapartei räuskas lubadusi. "... vähendan maksukoormust ... ja igaühele tasuta käbi pealekauba!" Teine orav küsib vastu: "Kas meil on siis eelmiste valimiste eelsed lubadused täidetud, et sa siin uutega räuskad?" Virgo Kruve foto Urmas Nemvaltsi(?) karikatuurist ajalehest Postimees 29. aprill 2002.

Ilmselt ei tule teist nii head võimalust uue parteide tegemiseks, sest majandusbuumi harjal antud lubadused paljastasid praeguste parteide võimetuse olukorda hinnata ning viimased 3 aastat ka suutmatust riiki juhtida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga