inimesedpoliitikaReformierakond ja IRL salaliikmedvalitsusliit tooteasetus

Riigikantselei tellis plagiaadi

Võtsin teha ühe suurema kirjatüki Rahvakalendri rakenduse teemadel, mis valmis Eesti Vabariigi 95. aastapäeva tähistamiseks ja milles toodud tekstid olid kopeeritud teiste inimeste töödest ilma vastava viiteta.

Saatsin täna juba teise teabenõude Riigikantseleile seoses Opus Online OÜ poolt 32 000 euro eest valmistatud rakendusega. Leidsin tõendi, et kasutatud allikate loetelu avaldati ilmselt alles eile kui Eesti Päevalehes ilmus ka sellel teemal artikkel “Risto Järv: Riiklik plagiaat?” http://www.epl.ee/news/arvamus/risto-jarv-riiklik-plagiaat.d?id=65676384

Järgnev pilt on Google otsingusüsteemi vahemälust 3. veebruar 2013 seisuga ja seal puudub rubriik Allikad.

Rahvakalender on ilma Allikate rubriigita. Google vahemälu ekraanipilt 3. veebruari andmetega
Rahvakalender on ilma Allikate rubriigita. Google vahemälu ekraanipilt 3. veebruari andmetega

Ja selline pilt tekkis 14. veebruaril artikli järel

Riigikantselei lehele on tekkinud rubriik "Rahvakalendri allikad" 14. veebruar 2013
Riigikantselei lehele on tekkinud rubriik “Rahvakalendri allikad” 14. veebruar 2013

See teema on päevakohane, sest Saksamaal on mitu juhtumit poliitikute plagiaadist, mis viis nende lahkumiseni. Viimane neist oli haridusminister Annette Schavan(9. veebruar 2013), enne seda kaitseminister Karl-Theodor zu Guttenberg. Aprillis lahkus Ungari president Pal Schmitt plagiaadi tõttu.

Need inimesed kasutasid teiste loodud tekstide osi, et selle abil jõuda tasuvamale töökohale. Riigikantselei maksis copy-paste töö eest artikli autori väitel “rohkem kui tänavu rahvaluule arhiivi aastaseks püsitegevuseks eraldatud toetus.” Mind täitsa huvitab, et millised olid selle kalendri allikad, sest vaevalt Opus Online OÜ tegeles sellega, millega on arhiivid tegelenud aastakümneid ja -sadu.

Lisasin rubriiki Reformierakond salaliikmed, sest töö teostanud firma Opus Online OÜ ainus juhatuse liige on reformierakondlane (alates 2011) Andre Lall. Vajab selgitamist, et kuidas ta selle töö sai, kas omas selleks pädevust ja vajalikke töötajaid ning kas polnud tegemist skeemiga erakonnale sissetulekut organiseerida. Väidetakse, et mobiilirakenduste põhjad maksavad vaid 7000 euro ringis. Ülejäänud 25 tuhande eest oleks pidanud rohkem kui plagiaadi saama ehk siis raha vähesusega plagiaati õigustada pole võimalik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga