Intresside alandamisega euro ei pääse

Euroopa Keskpank (ECB) tegi otsuse ajalooliselt madalate intressimäärade kehtestamiseks. Viimased aastad(paar?) oli see 0,75% ja nüüd alandati 0,50% peale.

Eesmärk näib olevat majanduskasvu taasleidmine ja inflatsiooni alandamine. Ma arvan, et see raha jääb pankadesse kinni, kellel on seda vaja oma probleemsete laenude ja võlakirjade pärast ning tegelikku majandusse seda ei jõuagi.

Pigem on see päästerõngas börsidel spekuleerijatele. Maailmas on umbes paarkümmend kohta, mida peetakse maksuparadiisideks ja ühes hiljuti nähtud filmis oli väide, et kolmandik keskpankade loodud rahadest on seal seismas ega tee midagi. Küpros, Luksemburg ja Šveits on sellistest eurooplastele tuntuimad. Lisaks veel Jersey saar La Manche väinas.

Arvamusliidriks tõstetud investor Warren Buffett ütles umbes 2003. aasta paiku, et ühisraha euro ei kesta kauem kui 15 aastat. Ameeriklase seisukohta võib ka mõista, sest maailmas on raske võimutseda 3 suurel rahal: dollaril, eurol ja jeenil. Varasem ajalugu on näidanud, et ainult 1 raha saab olla üleilmne. Enne dollarit oli selleks inglise nael.

Praeguseks võib tagantjärgi tarkusena öelda, et 2010. aastal algaski Kreekast ühisraha euro kriis ja see oli umbes pool Buffett´i ennustatud ajast. Seda võib tõesti võtta, et pool ajast läks ülesmäge ja nüüd läheb teine pool allamäge. See peaks tähendama, et euro lõpp saab olema 2017. aasta paiku.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga