majandus

Sõltuvus Venemaa gaasist on vastastikune

Vaatasin eile õhtul paari tunni jooksul Venemaa valitsuse istungit, kus arutlusel oli kõige laiemalt võetuna energiakandjate turg(gaas, nafta). Arutelu eriti ei jälginud ja räägin sellest, sest ka Eesti e-valitsus võiks ennast propagandaga reklaamida, näiteks ETV2 peal. Nägin telekaadrist haigutavat Putinit ja lugesin tiitritest, et tema arvates peab gaasi transport maksma siseriiklikult ühepalju. Samuti räägiti, et gaasi hind tõuseb järgmisel aastal natuke üle rubla(meie rahas mõned sendid).

Meie räägime Euroopas, et oleme sõltuvad Vene gaasist aga tegelikult oleme vastastikku sõltuvad, sest Venemaal pole ka teist gaasiturgu, hetkel vähemalt. Erinevalt naftast ei ole gaasil globaalset turgu ja seni on ostjad olnud müüjatega ühendatud gaasitoru kaudu. Mõnikord on see läbinud teisi riike, mis Ukraina kombel on sellest tüli tekitanud nii gaasi müüjale kui lõpptarbijale. Venemaa gaasitoru projektid North Stream ja South Stream vähendavad poliitiliste vaidluste ohtu maismaa riikidega aga need on kallid ehitada läbi Läänemere ja Musta mere ning viivad ikkagi vaid konkreetse riigini.

Muidugi ma tunnistan, et veeldatud gaas (LNG) võib senist torude monopoli lõhkuda aga see eeldab samuti kulutusi ja tõstab lõpptoote hinda. Viimane näide on Leedu, mis oma LNG terminaliga sai Venemaa Gazpromi hinda alandama aga Läti ja Eesti sellest kasu ei saanud. Meil räägitakse LNG sadama võimalikust asukohast Paldiskis või Soomes aga ma arvan, et kõik me teame, kuhu see tuleb. Ikka sinna, kus on ostujõulisem tarbija ning see ei ole Eestis. Isegi koos Läti turuga ei kaalu me Soomet ülesse.

Järelikult peame valmis olema sõltuvuseks Venemaa gaasist, mis ühel hetkel võib lihtsalt tulemata jääda. Valitsus on kehtestanud aktsiisi ja tõstnud seda viimastel aastatel ka olulises ulatuses ning ma toetan sellist lähenemist, et hinnasurve viiks alternatiivide otsimiseni. Muidugi on halb, et inimesed tegid aastaid tagasi odava gaasi ootuses otsuseid kodu kütmiseks või soetasid isegi gaasil töötava auto(neid ikka liigub, isegi busse on kasutuses) ning neid tabab nüüd hinnatõus aga selleks tuleb ikkagi valmis olla. Mina olen Lääne naftakriisi järel sündinud ega oma ise kogemust, milline see välja nägi aga mul on meelde jäänud üks film, mis rääkis kodu paremast soojustamisest just sellel ajal ja näidati penoplasti meenutavast ainest tahvleid, mis tõsteti ööseks akende ette, et soojus ei läheks läbi klaaside välja. Kui meenutada, siis ennevanasti olid ka majade akendel luugid väljaspool, mis siis vajadusel suleti.

Mis paneb Venemaad gaasi hinda tõstma? Lisaks poliitilisele survele mõne naabri suhtes on sellel ka selgelt majanduslikud põhjused, sest siseriiklikult on vaja eelarvesse raha, millest valdav osa tuleb just gaasi ja nafta müügist. Järelikult tuleb gaasilt saada rohkem raha kui siseriiklikult on olnud mõni ülikallis projekt nagu näiteks Sotši olümpia. Muidugi on veel palju teisi infrastruktuuri projekte (transiidi ringtee ümber St. Peterburi, jne) ja sotsiaalseteks toetusteks antud lubadusi. Ma pole vaadanud andmeid aga arvan, et Euroopa majanduste praeguses olukorras ei ole gaasi tarbimine märgatavalt tõusnud ja see tähendab ka vajadust tõsta ühiku hinda, et vastata valitsuse antud kulutamise soovidele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga