Ajalehed koondavad makulatuuri tootjaid

Eile jõudis siis rõõmustav uudis meediasse. Ajalehed Postimees ja Äripäev koondavad halveneva reklaamituru tõttu inimesi. Igati teenitud karistus. Äripäev oli see leht, kes soovitas viimati valida Isamaaliitu ja Postimees on kümnendi olnud reformikate ajaleheks. Võiks parastada, et saite nüüd nende poliitikat ka omal nahal tunda. Tegelikkuses on mõjujõuks muidugi USA sub-prime laenudega paljudele suurtele pankade tekitatud kahjumid ja selle tulemusel odava laenuraha otsa lõppemine. Tuntakse ka krediidi kriisi või credit crunch nime all. See tõi kaasa ka Eesti kinnisvaramulli tühjaks jooksmise ja sisetarbimise vähenemise, mis väljendus ka majanduskasvu ära kadumises.

Minu arvates pole paberile trükitud ajalehel tulevikku. See on üle mõistuse kalliks tehtud. Kui võtan ühe üleriigilise päevalehe tellimuse, siis see maksab aastas julgelt üle 1000 krooni (sõltub millisele soodus kampaaniale satud). Selle summa eest saaks juba pooleks aastaks ajakirja Time tellimuse (seal kirjutati USA laenukriisist juba 2007. septembris!) või kolmandiku Economisti aastatellimusest. Seejuures pole nende eesti lehtede informatiivsus võrreldaval tasemel kui soovitakse saada aimu poliitikast (näiteks pühapäeval ei kajastanud ükski eesti kanal Austrias toimuvaid üldvalimisi, leidsin alles Euronewsi vaadates), majandusest või teadusest ja avastustest. Aga äkki olen ma liiga nõudlik eesti ajakirjanike vastu, sest ma pole umbkeelne eestlane ja võin tarbida teistes riikides toodetud meediat. Näiteks yle1 uudised on kajastanud naisekandmise MM-i aga Eesti kanalid mitte.

Minu jaoks on ajalehe tellimine ka väga kallis makulatuuri tekkimise viis. Ma tean, sest olen ise teinud korraga mitme tuhande kroonise tellimuse erinevate lehtede peale. Viimati vajasin lehtede transportimiseks lausa kaubikut, sest aastate jooksul kogunenud virn oli kastidesse pakituna vähemalt kahes virnas mul üle pea. Pärast seda võtsin lehtede tellimist ja ostmist märgatavalt vähemaks ja praeguseks on jäänud vaid 62 cm kõrgune virn. Mis te arvate kui palju on selle virna peale lehe kaanehinna järgi raha kulunud?

Ajalehtede tellimine on raha raiskamine. See virn on 62 cm kõrge, sisaldab 221 ajalehte ja nende kaanehind on 3733 krooni.
Ajalehtede tellimine on raha raiskamine. See virn on 62 cm kõrge, sisaldab 221 ajalehte ja nende kaanehind on 3733 krooni.

Enamasti on siin Eesti Ekspressi ja siis näpuotsaga Maaleht, Postimees, Äripäev, SLÕhtuleht, Eesti Päevaleht, Helsingin Sanomat, tosin Iltalehti ja paarkümmen Lõunalehte. Kogu virn on 62 cm kõrge ja selle ostmiseks või tellimiseks on kaanehinna järgi kulunud 3733 krooni. Võib vaid ette kujutada kui palju oleks maksma läinud selle virna kasvatamine inimese kõrguseks.

Kokkuvõttes luban, et ainult erandkorras ostas edaspidi mõne Eestis ilmuva ajalehe ja loen vaid internetis ilmuvaid artikleid. Säästan nõnda raha, loodust kui ka enda närve reklaamivaba eluga (adblock kaitseb interneti reklaamide eest).

4 thoughts on “Ajalehed koondavad makulatuuri tootjaid

 • 29. september 2008 at 17:13
  Permalink

  see, kes võimul on ei mõjuta sugugi seda, et meil nüüd siin majanduslangus on.
  Hallooo,
  majanduslangus on terves maailmas. 😀

  Reply
 • 29. september 2008 at 20:05
  Permalink

  Juba aastaid elan 99% ulatuses vaid interneti uudiste peal. Olgem ausad – paberväljaanded ei ole alates internetiuudiste ajastu alguses saadik enam UUDISEID omanud – neis on ju vaid eelmise päeva lood.

  Reply
 • 29. september 2008 at 20:27
  Permalink

  Eesti Ekspress on nüüd kõige mõttetum leht, mida tellida. Tean, sest mul käis aastakese Ekspress.

  Kõigepealt sa maksad hingehinda ja siis sulle hakkab postkasti käima mingisugune mittepõlevale (!) paberile trükitud reklaamikataloog. Konkreetselt teksti ja artikleid on selle lehe kogumahust ikka imeväike osa. Suurem osa on klantspaberil reklaam.

  Ja selle eest maksad veel ise peale!

  Reply
 • 8. oktoober 2008 at 14:51
  Permalink

  Ekspressist (sellest põhiosast) suurem osa siiski on põlev – täiesti võib seda puuküttega elamises kasutada

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga