Eliit keeras kihva, rahvas maksab

Vaatasin eilset Foorumi saadet. Ligi, Nestor ja Parts olid valitsusest omavahel sedavõrd raksus, et saatejuhi märkus “te tülitsete omavahel juba nii tõsiselt, et meil polekski olnud opositsiooni vaja saatesse kutsuda” osutus väga tabavaks. Pealegi vaikis Tarmo Mänd (Rahvaliit) enamiku saate ajast.

Eesti majanduskasv 2005. kuni 2008. Andrus Ansipi valitsuste ajal. Kuni märtsini 2007. olid valitsuses Reformierakond, Keskerakond ja Rahvaliit. Pärast seda IRL, SDE ja Reformierakond. Langus hakkas nende võimule saamisest. Pilt 11.03.09 ETV2
Eesti majanduskasv 2005. kuni 2008. Andrus Ansipi valitsuste ajal. Kuni märtsini 2007. olid valitsuses Reformierakond, Keskerakond ja Rahvaliit. Pärast seda IRL, SDE ja Reformierakond. Langus hakkas nende võimule saamisest. Pilt 11.03.09 ETV2

Teemaks oli siis järjekordne kärpimine pensionisammaste sissemaksete arvelt ja võimalik selle aasta teine kärpimise (vähendamise) eelarve. Kärpimisega saaks hakkama isegi tarretise moodi Ansip (viide Ninataga varasemale kirjutisele) aga majanduskriisi pidurdamiseks sellest ei piisaks. Ega minagi ei ihka mingit riiklikku suurt juhti või isa, kuid ma ei näe isegi mõtteraasu, kuidas praegune olukord tõusuks pöörata. See on asja juures kõige halvem, et eliit keeras kihva (ei saanud strateegilise juhtimisega hakkama) ja arve selle eest maksavad niigi ühiskonnas raskustega toime tulevad inimesed, sest kaovad ju üsna vähetasuvad tööd. Eestis on nüüd samapalju töötuid kui ebaõnnestuja Mart Laari viimase Kolmikliidu valitsuse ajal. Sellel mehel on ka Euroopas või koguni maailmas ainukordne võimalus olnud kahel korral peaministri kohalt tagasi astuda seoses avalikuks tulnud valetamisega (esimesel korral rublad, teisel korral savisaare pilt).
Tõsi, ma olen küll telest näinud, et Kadri Jäätmaa (Isamaa), see kunagine Riigikogu liige (1999-2003) käis nüüd ka Tööturuametist koolitust küsimas, et saaks ettevõtja kursustele aga mis kasu sellest oleks kui turult on ostjad ära kadunud ja kõik hoiavad oma raha mingiteks müstilisteks mustadeks päevadeks ega kuluta seda. Sellega pannakse ju kogu majandus seisma kui raha enam ei ringle. Muidugi on sellel ka tervitatav pool, näiteks jätkusuutmatute firmade kadumis näol (leidsin eile, et Bossi pood oli tühjaks tehtud ja aknad isegi tumeda kilega seestpoolt kaetud), kuid ikkagi e näe ma asendust viimaste aastate “majandusarengu” toonud odavale välislaenu rahadele. Kusjuures laene tuleb tagasi maksta ka rasketel aegadel.
Nii, et kokkuvõttes olen ma isegi kriisis positiivseid märke leidnud: turu korrastumine mullidest, selle jõudmine ka riiklik-poliitilise tasandini ja inimeste õppetund kapitalismi olemuse kohta. Õnneks tõmmati pensioni sammastele ka vesi peale enne kui sinna jõuti teha isegi kümne aasta võrra sissemakseid. Palju hullem oleks olnud selle juhtumine pärast 30 aastast kogumist. Praegu jõuavad veel inimesed parandusi teha.

Praegusest majanduslikus olukorrast kirjutab ka Wild.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga