Iga blogi oli rohkem väärt kui Delfi 850 miljonit

Järgneb tagasivaade viimase kümnendi interneti portaalidele.

Sajandivahetuse paiku oli Delfi.ee ja mega.ee (Hans Luik ja Ekspress)

2007. suvel osteti Delfi.ee Ekspress Grupp aktsiate emissioonist saadud ja juurde laenatud rahaga 850 miljoni eest.

7. aprill 2009 delfi.ee astub web 2.0 interaktiivsuse suunas ja hakkab väljastama lugejatele RSS feedi ehk teavitust ilmuvatest artiklitest.


Ma ei mäletagi täpselt seda aega ega aastat kui tuli ühe toonase töökaaslasega jutuks Delfi kood ja selle kaasaegsus. Tookord oli meil teemaks hoopis rämps kommentaaride keelamine sõnade filtreerimisega. Vähemalt tookord jäi mulje, et kõik saadetud arvamused läbisid inimese kontrolli ja tehnilist poolt polnud võimalik rakendada. Sisuliselt oli siis küsimus möödunud sajandi lõpus kirjutatud koodi ajale jalgu jäämises. Ma ei tea kui palju on praeguseks ajad muutunud või kui kaasaegseks on muutunud haldusliides aga mitmed alles hiljuti lisandunud asjaolud (kommentaaride + või – hindamine, erineva suurusega pealkirjad ja rubriiki 2 loo esiletõsted) viitavad, et ega nad eriti kaasaegsed ilmselt ei ole. Seega polnud ka üllatav, et minu blogi 11 kuud varem feed-iga varustatud kui suutis seda 850 miljonit maksnud Delfi.

Miks on hea RSS ja feed-i vahendusel ajalehti ja portaale lugeda?

Selleks on üsna mitmeid põhjuseid:

 1. Võimaldab kiirelt saada ülevaate arutluse teemadest ja uudistest
 2. feed on reklaamivaba ehk pole mingeid bännereid.
 3. Artiklit loed alles pärast pealkirja ja lühikese sisukokkuvõttega tutvumist ning mitte ainult pealkirjade järgi otsustades
 4. Feed võimaldab leida artiklite tagantjärgi tsenseerimisi
 5. Minu ennustus 2 aasta perspektiivis oleks selline, et need kes ei anna välja täie mahulist feed voogu, on kaotanud vähemalt 20 protsenti lugejatest. Ma loen väga harva blogijaid, kes annavad kärbitud pikkusega feedi või kasutavad parooliga postitusi. Sageli loen tervikliku teksti lõpuni läbi ja alles seejärel klikin lehele kommenteerima minemiseks.

Pärast seda ütlen, et delfi.ee loetavus püsib üsna hapral tasakaalul inimeste lolluse ja harjumuste vahel. Kui nad avastavad ühekorra uusi tehnoloogiaid reklaamide blokeerimiseks adblock filtriga või hakkavad arikleid valikuliselt lugema läbi feed-ide, siis kukub kokku ka delfi.ee reklaamitulu bänneritelt ja mullina täis puhutud portaali hind. Ja siis on munad puruks!

delfi.ee logo 11.04.2009
delfi.ee logo 11.04.2009

Samuti tasub juurde lisada, et postimees.ee teeb mitmeid projekti või teemapõhiseid portaale (seltskond elu24.ee, äri e24.ee, tarbija tarbija24.ee) ja üleüldse on kasvanud väikeste portaalikeste hulk, mis näevad märksa paremad ja kirevamad välja kui isegi täis reklaamidega kaetud Delfi.

2 thoughts on “Iga blogi oli rohkem väärt kui Delfi 850 miljonit

 • 21. aprill 2009 at 10:13
  Permalink

  2. Feedile reklaami lisamine pole kuigi keeruline. Kui keegi mulle raha annaks, siis oleks need ka minu feedis olemas.

  5. 100% nõus! Minul on lugejasse jääänud vaid paar väga üksikut feedi, mis kogu sisu ei edasta. Loobuda neist kah ei saa, sest seda vajalikku infi mujalt ei saa.

  Reply
 • 21. aprill 2009 at 21:08
  Permalink

  Mes puutub RSS-i, siis selle lugejast olen oma raalis ammu loobund. Nigunii käin aint kindlatel lehtedel ise oma silmaga kaemas, mida uut om, jne…
  RSS om loodritele.
  Sorry, a siuke om minu arvamus.

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.