Marek Strandberg peaks loobuma tartlaste esindamisest Riigikogus

Marek Strandberg Riigikogu lehelt
Marek Strandberg Riigikogu lehelt

Marek Strandbergil on sissekirjutus Tartusse, sest seal elavad tema lapsed ja laste ema. Marek ise elab aga elukaaslasega Tallinnas, seejuures maksumaksja tasutud elamispinnal. Soome Riigikohus tühistas täna ühe saadiku mandaadi, sest ka temal puudusid piisavad peresidemed valijate mandaadi andnud linnaga. Postiaadressi ja maksude tasumist ei peetud piisavaks.

YLE uudised annavad teada, et Soome Keskerakonna Euroopa Parlamenti valitud saadik Hannu Takkula jäi ilma oma kohast Rovaniemi linnavolikogus, sest tema koduvald ei ole Rovaniemi.

Perusteluissaan Korkein hallinto-oikeus toteaa, että Takkulan perhesuhteet eivät liity Rovaniemelle, koska hän ei ole töissä kaupungissa eikä hänellä ole muitakaan taloudellista yhteyttä Rovaniemelle. Järjestötoimintaan osallistuminen ja verojen maksaminen kaupunkiin ei kuntalaisuuteen riitä.

YLE uudised

Tõlgituna tähendas see seda, et Takkula ei omanud peresuhteid linnaga, sest ta ei töötanud linnas ega omanud ka muid majanduslikke sidemeid. Linnavolikogu istungitel osalemine ja maksude tasumine linnale ei olnud Riigikohtu otsuse järgi piisavad argumendid.

Täpselt sama olukord on Marek Strandbergiga, kes küll maksab Tartusse oma maksud aga peresuhted on minevik ja vaevalt ta eriti sageli ka Tartu linna külastab. Heal juhul loeb seal ilmuvat Postimehe lehest ja tartu.ee lehelt.

Eestimaa Roheliste eestkõneleja Marek Strandberg elab vanalinnas Valli tänaval kolmetoalises korteris.
“Minu sissekirjutuskoht on Tartus hoopis.”
Teid on peetud läbi ja lõhki Tallinna inimeseks, miks te olete ennast sisse kirjutanud Tartusse?
“Sellepärast, et minu lapsed on seal ja ma olen seal maksumaksja. Ja mul ei ole hetkel küll pealinnas mitte mingisugust muud elamist,” põhjendab ta, miks laseb maksumaksjal iga kuu 7000 krooni eest oma elamise kinni maksta.
Aga teie elukaaslasel on Krediidiinfo andmetel Tallinnas koguni kaks korterit?
“Jah, aga need ei ole tal kasutuses.”
On need välja üüritud või on sugulased sees?
“Need ei ole, jah, meie kasutuses.”
Kas olete kordagi mõelnud, et võiks hüvitisest loobuda?

http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=333780

Praegu on ainus erinevus Soome juhtumiga, et me ei tea Hannu Takkula võimalikest lastest ja nende ema elukohast. Kui see on samuti saadikuks valitud mehe praegusest kodust erinevas linnas (antud näites siis Rovaniemi), siis võiksime järeldada, et ka Eestis võiks taoline kaugkodu praktika olla demokraatliku esindusorgani liikme koha saamiseks ebapiisavaks. Volikogu, Riigikogu ja Euroopa Parlamendi liikme kohad olgu ikkagi tegeliku kodu ja mitte sissekirjutuse järgi. Muidu ongi nii, et 80 Riigikogulast elab püsivalt Tallinnas ja käib oma sissekirjutuse järgses valimispiirkonnas vaid külas või nagu nad ise armastava öelda: valijatega kohtumas.

One thought on “Marek Strandberg peaks loobuma tartlaste esindamisest Riigikogus

  • 19. juuni 2009 at 04:55
    Permalink

    strandberg pole kunagi tartlasi esindanud parlamendis, valiti sinna harjumaalt, tartlastega raksus. inimesed, tootke vähem jura.

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga