NATO saavutus: 5 aastaga poole rohkem Afganistani narkomaane

USA kukutas Talebani oktoobris 2001. sest käis terrorismi vastane sõda. Tõsi, pärast WTC-d ei ole USA vastu suurt rünnakut toimunud aga keegi ei piira ka enam oopiumi ja heroiini tootmist. Viimase 5 aastaga kahekordistus afgaanidest narkomaanide arv ja nüüd tarvitavad seda ka juba lapsed.

Just sellise jahmatava järelduse leidsin YLE uudistest, mis viitasid ÜRO raportile, mille järgi on viimase 5 aastaga tõusnud kangete narkootikumide oopiumi ja heroiini tarvitajate arv poole võrra ja küündib nüüd 3 protsendini elanikest.

Riigis on umbes 25 miljonit inimest ja neist on siis narkomaane 3 % ehk 750 000 inimest. Huvitaval kombel nimetab YLE artikkel kahel korral heroiini tarvitajate arvu kasvu: ühel juhul 150 tuhande pealt 230 tuhandele ning teisel korral 50 tuhande pealt 120 tuhandeni. Arvatavasti ühel juhul mõeldi hoopis oopiumi tarvitajaid.

Igatahes on 3 protsenti regulaarselt kangeid narkootikumide tarvitajaid 10 korda rohkem kui maailmas keskmine 0,3 protsenti ning samuti märgatavalt kõrgem kui isegi Venemaa 1,6 protsenti.

Riigi eripäraks on heroiini ja oopiumi tarvitavad lapsed. 30 aastat kestnud sõda on inimesi muserdanud ja igapäevase elu talumiseks antaksegi siis lastele mõnuaineid. Riigis on umbes 40 võõrutuskliinikut ja neis on isegi 4-5 aastaseid patseinte. Noorim on olnud ühe kuune.

Afganistan toodab 90 protsenti kogu maailma oopiumist. Sellest saadakse läbi riiki salaja imporditud kemikaalide, mida valmistatakse Euroopa tehastes ja mis on järgneva protsessi vajalik komponent, veelgi tõhusam heroiin ning see ujutab siis üle Kesk-Aasia, Venemaa ja Lääne-Euroopa. Seejuures on proovitud põllumehi panna kasvatama ka teisi põllukultuure aga see ei ole edu kandnud. Harry Tiido on ühes intervjuus toonud välja, et NATO sõdurid patrullivad iga päev moonipõldude vahel aga nende hävitamine ei ole nende eesmärk.

NATO sõdurid patrullivad moonipõllul, nad ei hävita oopiumi nõrega kupraid, sest seda tehes rikuksid suhted kohalike põllumeestega. Neid on aga vaja, et võidelda "Talebaniga", keda ei häiri narkootikumide laastav mõju Euroopas. Nemad näevad seda ühe bioloogilise sõja vormina - judeo-kristlaste narkootikumidega hävitamine. Kaader 24. juuni 2010 SKY tv loost.
NATO sõdurid patrullivad moonipõllul, nad ei hävita oopiumi nõrega kupraid, sest seda tehes rikuksid suhted kohalike põllumeestega. Neid on aga vaja, et võidelda "Talebaniga", keda ei häiri narkootikumide laastav mõju Euroopas. Nemad näevad seda ühe bioloogilise sõja vormina - judeo-kristlaste narkootikumidega hävitamine. Kaader 24. juuni 2010 SKY tv loost.

Peamine siht on ikkagi Taleban, mis pealegi on suvel aktiviseerunud, sest praeguseks on moonisaak koristatud ja aega sõjaga tegeleda.

Käesolev nädal on olnud eriti ohvriterohke. Suurbritannia on kaotanud 7 päevaga 9 sõdurit, kogu koalitsioon terve juunikuu jooksul lausa 90 meest, alates aasta algusest aga 300. Sellega on juuni 2010. alates Talebani kukutamisest kõige suuremate inimkaotustega kuu USA või selle järgsele NATO-le. Viimased 3 britti said surma soomusautos, mis sõitis teelt välja ja kukkus katuse peale jõkke. Kokku on britid praeguseks kaotanud 307 surnud sõdurit, neist lahingutes 269 (24. juuni 2010 seisuga). Nendest juunis on surnud 22 britti. Kõik on internetis fotodena jäädvustatud aadressil: http://news.sky.com/skynews/Interactive-Graphics/fallenheroes

Hea uudis tuli aga alles hiljuti, mõned päevad tagasi kui Afganistani mingi minister teatas hiigelsuurte maavarade leiukohtade avastamisest. Jutt käis kindlasti vase ja raua maardlatest aga seal oli ka teisi maake ning tagasihoidliku hinnangu järgi oli neid seal 1000 miljardi ehk 1 triljoni USD eest. Arvatakse, et tegelik väärtus võib olla 2-3 korda samapalju.

Seega on Afganistani okupeerijatele antud teade, et isegi vaatamata inimkaotustele võite te sellest sõjast ometigi kasu lõigata. Iraagist te küll naftat ja rikkust ei saanud aga kui toetate endiselt valimised võltsimisega võitnud Hamid Karzai valitsust, siis võite heal juhul isegi natuke maavarasid saada. Maailmas on teemantite kohta termin: vere kivid. Nendega märgistatakse Kongo, Angola ja teistest sõjast vaevatud piirkondadest tulevaid ning ilma sertifikaatideta vääriskive. Need põhjustasid mõned nädalad tagasi skandaali ka Euroopas kui väideti neid ka ühe tippmodelli kätte jõudnud olevat (mälu järgi, Kate Moss aga võin eksida). Igatahes on väike lootus, et Afganistanist hakkab seal elu jätnud okupant-sõdurite eest tasuks tulema ka vaske, mida on vaja näiteks kõigis koduelektroonika seadmetes.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga