Reformi peaministrite prioriteedid on piimalehm ja põllud aga mitte lapsed või sotsiaaltoetused

2002. aastal oli Siim Kallas peaminister ja Põllumajandusministeerium maksis 1 110 krooni toetust piimalehma kohta. Maatõugu karja korral 2590 krooni. Lapsetoetus oli 150 krooni kuus või 1800 krooni aastas. Piimalehm sai kuni 790 krooni enam toetust lapsest. Tõsi, võib väita, et maatõugu piimalehmi oli vähem kui toetusele kvalifitseeruvaid lapsi aga see siiski näitab midagi eelistuste suhtes.

Aga vaatame olukorda Andrus Ansipi valitsuse ajal. PRIA teade: “Alates tänasest, 1.detsembrist laekub PRIA põllumeestest klientide kontodele ühtne pindalatoetus. Koos tänavuse põllumajanduskultuuride ja heinaseemne täiendava otsetoetusega ulatub pindalatoetuste summa 1,34 miljardi kroonini.”

Võtame võrdluseks lahti Riigieelarve 2010 ja loeme, et Sotsiaalministeeriumi haldusalas kulub reale “Peretoetused” 1,60 miljardit. Paneme siia võrdluseks, et kõrgepalgalistelt naistelt sünnitusteenuse ostmine ehk vanemapalk maksab 2,36 miljardit. Üsna imelik, et inimeste juurde sünnitamine on 47,5 % kallim kui eelneva 17 aasta jooksul sündinud laste, töötute, kodutute või ükskõik kelle teise sotsiaalne toetamine.

Reformierakonna valitsuste peaministrid annavad rohkem raha piimalehmale ja põllukultuurile kui juba sündinud lapsele või töö kaotanud inimesele.

Allikad: 2002. aastast, piimalehm saab rohkem kui laps:
http://www.agri.ee/maakarja-piimalehma-toetuse-uhikumaar-
tousis-ligi-tuhande-krooni-vorra

PRIA teade 2010 toetusest:
http://www.pria.ee/et/uudised/pria_maksab_detsembris_13_
miljardit_krooni_pindalatoetusi.html

Riigieelarve 2010:
https://www.riigiteataja.ee/akt/13252314

One thought on “Reformi peaministrite prioriteedid on piimalehm ja põllud aga mitte lapsed või sotsiaaltoetused

  • 6. detsember 2010 at 15:45
    Permalink

    ??? üks asi on EL eelarvest saadav ÜPP raames põllumajandustoetus ja teine riigieelarvest saadav sotsiaaltoetus. kui võtame lahti eesti omaosaluse ehk Top-upi siis pole põllumeestele makstav toetus teps mitte enam suur, pigem kesine.

    ei saa võrrelda võrreldamatuid asju. veel parem oleks olnud ju võrrelda lapsetoetust näiteks tee ehitusele kuluva El toetusega. siis saaks rääkida kümnetest miljarditest versus 1,6

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga