cherry.ee on vähempakkumine ja Groupon kloon

See sissekanne räägib ühest väidetavalt edukast interneti turunduse kanalist cherry.ee (kirss), mis pakub tugeva soodustusega kinkekaarte ja teenuseid. Inimestele jäetakse mulje, et sealt saab teenuseid kuidagi erakordselt soodsalt. Mina arvan, et alla toote hinna müügiks ei ole ajusid vaja ja tegemist on jätkusuutmatu mudeliga.

Tegemist ei ole maailmas unikaalse ärimudeli ega interneti algatusega. Ilmselt maailma suurim ja tulusaim taoline on Groupon, mis pakub poodide igapäevaste soodustuste infot. Kui ma kuulsin täna õigesti Bloombergi uudiseid (tegelesin samal ajal veel muude asjadega ja tähelepanu tuli jagada), siis firma lükkas tagasi Google ülevõtu pakkumise 6 miljardi dollari väärtuses.

Mis on siis selle cherry.ee äri sisu? Nad lihtsalt pakuvad räige allahindlusega (50-60 %) teiste firmade tooteid ja teenuseid. Ühesõnaga vahendajad. Tehke nüüd mulle selgeks, mis takistab: a) pakkumiste tegijatel teha pakkumisi oma lehe kaudu b) leida mingi teine kanal odavaks reklaamiks c) loobumast alla omahinna müügist ehk dumpingust?

Äriidee nime ei vääri see, mis müüb kahjumiga. Mis sellest, et selle kahjumi maksavad kinni need päevapakkumiste tegijad. Samuti ootaks infot, et kas mõni kupongi saajatest on hiljem ka 100 % hinnaga toodet ostnud.
See tuletab mulle meelde paari aasta tagust interneti turunduse skeemi, mille sisu oli lühidalt firma kodulehele suure külastatavuse tootmine. Seda pakkunud firma nimetas seda interneti turunduseks ja küsis näiteks 1000 dollarit selle eest kui suunab firma lehele kümneid tuhandeid kasutajaid. Tegelikult olid need kasutajad aga meelitatud klikkima lootuses, et iga kliki eest saavad nad näiteks 0,12 senti. Suurim taolini klikiahv meie kaasmaalaste seast oli oma arust teeninud taolisel viisil 6000 € aga ei saanud seda kuidagi kätte. Kogu skeem oligi sellele üles rajatud, et turundaja võttis endale näiteks 900 $ ja 100 $ eest palgati siis klikiahve.

Tulemus oli järgnev: kampaania tellinud firma sai külastajate tulva, reklaami korraldanud agentuur võis seda nimetada edukaks aga kliendid ei sooritanud oste ja ettevõtjal jäi tegelikult tulu saamata. Ma pakun praegu huupi, et isegi parimatel interneti kaubamajadel sooritab ostu alla 10 % külastajatest ja ülejäänud lihtsalt surfavad läbi või parimal juhul võrdlevad hindu, et millalgi hiljem äkki ostma tulla.

Minu meelest on see lugu rubriigist “töötu hakkas ettevõtjaks” ehk tehke ise omale internetiäri ja töökoht. Ootaksin mõnda tõsiselt töötavat äriideed, mitte asjade tasuta andmise haipi. Registreeritud töötuid oli 30. septembril 69 829 inimest. Juulist kuni septembrini on tööalasel koolitusel käinud 2640 inimest, tööotsingu koolitusel 1600, tööpraktikal 1890, tööharjutusel 916, karjäärinõustamisel 3507, palgatoetusega on loodud 3087 töökohta. Ettevõtluse alustamise toetust sai 152 inimest. Kokku on Töötukassa aktiivselt tegelnud 13 792 töötuga, mis on 19,7% septembri lõpuks registreeritutest. Taoliseid cherry.ee reklaamijaid ei mahu Eesti turule üle paari ja olen üsna kindel, et järgmise aasta lõpuks on see ärimudel välja surnud, sest ettevõtjad on aru saanud allahindlustega oma klientide solkimisest. Kui oled kord väga soodsa tehingu saanud, siis räägid küll oma sõbrale sellest aga kui see teine kuuleb, et peab maksma näiteks 30 või 40 protsenti rohkem, siis on see pigem halb reklaam ja klienti juurde ei saada.

Oleksin muidu vaadanud seda kõnealust lehte aga mul ei tule hetkel nende server lahti ja olen üsna veendunud, et ühendus ei ole takistatud minu poolt.

One thought on “cherry.ee on vähempakkumine ja Groupon kloon

  • 12. märts 2011 at 00:15
    Permalink

    Neid cherry.ee sarnaseid lehti on päris palju juba.
    Mina kasutan http://www.vopsti.ee lehte, et ennast igapäeva pakkumistega kursis hoida.

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga