Kohvi hind on aastaga 100 % tõusnud

2 aastaga on kohvi hind maailma bürsidel tõusnud 100 % ja ulatub 2,5 dollarini ühe naela (~450 grammi) eest. See hinnatõus aga EI jõua kohviubade tootjateni, kes saavad endiselt umbes 5 % toote lõpphinnast (müügi hinnast). Ülejäänud 95 % omastavad vahendajad või maksude kogujad.

24. detsembri andmed kohvi hinnast börsidel. Nagu näete DW-TV andmetest, siis 2 aastaga on see tõusnud 100 % ja võime vaid oodata, millal see jõuab ka tarbijani.
24. detsembri andmed kohvi hinnast börsidel. Nagu näete DW-TV andmetest, siis 2 aastaga on see tõusnud 100 % ja võime vaid oodata, millal see jõuab ka tarbijani.

Ilma kohvita ei ole täiuslikku hommikut ega ammugi mitte täisväärtuslikku päeva. Selline on reklaamidega inimestesse külvatud veendumus. Tegelikult saab ilma kohvita vägagi hästi hakkama. Näiteks mina ise tähistan aastas ilmselt rohkem riiklikke pühasid kui sirutan käe kohvi järele. Võimalik, et sellega olen ma üks  väheseid erandeid aga ma tõepoolest ei usu oma igapäevase elu stimuleerimist kohvis olevate ainetega. Lühiajaliselt võivad nad ju tekitada jõu ja heaolu tunde aga organism harjub sellega ja uue aistingu kogemiseks on vaja siis uut tassi ja natuke kangemat jooki.

NB. Kahjuks ma ei mäleta, kas teleuudistes oli graafiku alguseks 2009. algus või aasta lõpp ja seega on hinnatõus toimunud 1 või 2 aasta jooksul.

One thought on “Kohvi hind on aastaga 100 % tõusnud

  • 4. jaanuar 2011 at 09:05
    Permalink

    Siin natuke selgem graafik, päris 100% aastaga välja ei anna, 2009 aasta suve keskel oli 117, nii et kordistumine ca pooleteise aastaga.
    Selle taga ei olevat mitte niivõrd kohvi kasvatamise või nõudlusega seonduv, kuivõrd kahe suurima valuuta, EUR ja USD kriis, investorid otsivad, kus oma vara nende valuutade allakäigu eest kaitsta ja kohv oli üks nendest üksmeelsetest valikutest.

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga