Kahe katkise paneeliga ristisammas

Reedel oli märtsiküüditamise mälestuspäev ja Tallinnas pandi Vabadussõja samba juurde mälestuspärgi. Tavalisest suurem hulk inimesi tähendas ka rohkem märkajaid ja ühte kaastöö Delfile saatjat, et üks paneelidest on taaskord vigastatud. Pildi järgi tundub, et tegemist oleks justkui välise vigastusega.

Vabadussõja samba vigastatud paneel ja pärjad. Foto Virgo Kruve 26.03.2011
Vabadussõja samba vigastatud paneel ja pärjad. Foto Virgo Kruve 26.03.2011

Mina käega ei katsunud aga tundus, et väljastpoolt oli pind kahjustamata.

Sellegi poolest teatas Kaitseministeerium, et:

“Viga saanud klaaspaneeli väljavahetamiseks on uus paneel olemas ja see paigaldatakse lähiajal,” kinnitas Tori.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kaitseministeerium-
voidusamba-mora-pohjustas-vandalismiakt.d?id=42765923

Mina olin natuke põhjalikum ja leidsin, et vigastada on saanud ka samba taga olev paneel. Seda ilmselt ei teadnud ka Kaitseminiseerium, sest muidu nad ei oleks rääkinud ainsuses, vaid mitmuses. Enamasti vaadataksegi sambaid eestpoolt ja see järgnev vigastus on rohkem märgatav samba taguse seina pealt alla vaadates kui sellest meetri kaugusel olles.

Vabadussõja ristisamba tagumise külje mõradega klaaspaneel. Foto 26.03.2011 Virgo Kruve
Vabadussõja ristisamba tagumise külje mõradega klaaspaneel. Foto 26.03.2011 Virgo Kruve

Esimeses Delfi artiklis spekuleeriti, et kahjustuse on tekitanud rulatajad. Mina seda väga ei usu, sest klaasi mõranemiseks oleks vaja oletatavasti suurt survet ja kitsale alale. Rulad teatavasti on ümarate äärtega, mis välistab minu arvates nende osaluse.

Mina jätaks need paneelid vahetamata. Seda mitmel põhjusel. Esiteks on see kunst nüüd elav, täpselt samamoodi kui roheliseks minevad pronksist skulptuurid. Teiseks jõutakse neid paneele rohkem lõhkuda kui uutega asendada. Tegemist ei ole ikkagi nurgaliistudega, mille asendamine on kordades lihtsam. Kolmandaks peaks meenutama, et hoolimata käidavast asukohast, lähevad selle samba juurde lähedale väga vähesed ja ülejäänud neid kahjustusi ei märka ja vaevalt nad delfi või minu blogi infot juhtusid lugema ehk siis elavad edasi teadmises, et kõik on korras.

Lõpetuseks tahaks rõhutada, et see tähelepanu koledale klaasist liftišahtile on osaliselt eestlaslik (kahjurõõm teiste ebaõnnestumisest) ja ka maailmavaateline (selle samba loonud IRL tahab pildil püsida).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga