Kehvikute kapitalism

Mina ei soovi osaleda läbi kaudsete maksude kellegi kinnisvara eest tasumisel. Ometigi liiguvad asjad selle suunas, et IRL-i algatus kodu aluse maamaksu tühistamisest tehakse tasumiseks kõigile inimestele. Ka neile, kes pole oma kodu ostnud ja üürivad.

Kui maamaks tundub liiga suurena, siis ilmselgelt pole inimese sissetulekud piisavad ja elatakse üle oma võimete. Minule meenutab see IRL-i ettepanek kommunistliku aja tagasitulekut kui kolhoosis oli maa ühine ja kollektiivses kasutuses. Kõik olid kolhoosi liikmed (riigi maksumaksjad) ja kulud tasuti ühiselt.
Kas keegi teab mõnda Euroopa Liidu riiki, kus puudub maamaks? Ainult selle pärast, et Eesti Omanike Keskliit on IRL-i tütarorganisatsioon ja Urmas Reinsalu ning Ken-Marti Vaher on alates 2009. aasta kohalikest valimistest rääkinud maamaksu vabastusest Tallinnas, ei tohiks maamaksu riigistada. Ainus hea asi selle eelnõu puhul on võimalus rahaliselt mõõta 2 poliitiku populismi, mis on nende arvutuse järgi 17 miljonit eurot ehk 8,5 miljonit Reinsalu ja 8,5 miljonit Vaheri kohta.

Täitsa irooniline, et konservatiivne maailmavaade tahab natsionaliseerida omandiga seotud kulutused ja omanikust teha kolhoosniku. Kui omanikul käib isegi ilma kinnisvarale kehtestatud maksuta selle omanikuks olemine üle jõu, siis oleme jõudnud kehvikute kapitalismi.

Riigikogu liige Taavi Rõivas rääkis 18. mail 2010 maksudest ja raha jagamisest Riigikogus järgmist: „Mitte ühtegi asja ei saa riik oma kodanikele anda, mida ta ei ole varem kodanikelt ära võtnud. Riik lõviosa oma tuludest saabki kodanike käest ja kui riik kodanikele midagi annab, siis selle raha peab ta enne nendelt kodanikelt võtma. Täpselt nii ongi. Ja iga summa, mille riik soovib täiendavalt anda, peab ta ka täiendavalt maksudega kokku koguma.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga