Maamaksu muutmine toob tagasi ühisomandi ajad

Kirjutasin Delfisse arvamusartikli, “Virgo Kruve: Valitsus tahab maamaksu muutes kollektiviseerida ka meie kodud”

Maamaks on selge objektiga ja kergelt hallatav maks. Erinevalt tuludest, on maaomandit riigi eest võimatu varjata, sest see peab olema kinnistusraamatus. Kui inimesed tahavad ennast pidada maa omanikeks, siis tuleb neil teha kulutusi ka selle omandi säilimiseks ja siia juurde kuuluvad ka maksed riigile, kes nendest summadest peab üleval omandi kohta peetavaid registreid ja tagab läbi riigikaitse selle säilimise.

Artiklis olin üles lugenud viimase 4 aasta maksutõusud, mis mulle meenusid ja mis võiksid kodu omanikke hoopis rohkem mõjutada kui see maamaks, mis nende eelnevate maksude ja aktsiiside tõusudega võrreldes tundub lausa peenrahana.

Ilmselgelt algatati eelnõu Tallinnas opositsioonis olevate erakondade poolt poliitilise kasu (valimistel häälte) saamiseks aga äsjane Tallinna otsus maamaksust loobuda juba 2012. aastal tõmbas parlamendi populistidel vaiba jalge alt. Võiks isegi öelda, et nad on nüüd omast võttest selili, nagu 2009. aastal kui suurendati Tallinna volikogu liikmete arv 63-lt 79-ni aga üldised jõujooned jäid muutmata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga