Opositsioon võitleb kodu kulude alandamise eest

Sellel ajal kui IRL ja Reformierakond rääkisid kodu aluse maamaksu vähendamisest 2013. aasta algusest, esitas Tallinn plaani anda maksuvabastus juba järgmisest 2012. aastast. Opositsioonile 1:0.

Neljapäeval andis keskfraktsioon sisse seaduseelnõud kaugkütte käibemaksu vähendamiseks, mida IRL ja Reformierakond olid tõstnud. Nüüd juba 2:0 opositsionile.

Lausa kahju hakkab valitsusest kui nende ettepanekud trumbatakse üle opositsiooni poolt.

Aseesimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Tarmo Tamme!
Tarmo Tamm
Lugupeetud kolleegid! Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni nimel on mul hea meel üle anda koduomanike kodukulude ohjeldamise seadus, mis küll ametlikult kannab nimetust käibemaksuseaduse § 15 muutmise seadus. Kuna erinevalt koaltisioonierakondade esindajatest on meile normitehnilised reeglid täitmiseks, vähendatakse seaduseelnõuga soojusenergia käibemaksu. Käesoleva eelnõu eesmärgiks on leevendada koduomanike kõrgeid küttekulusid läbi toasooja käibemaksu vähendamise 9%. Alates 2007. aastast aset leidnud märkimisväärne kütte hinnatõus on toonud kaasa eluasemekulude kerkimise Eesti leibkondade rahakotis. Näiteks on 3-toalise korteri küttekulu kasvanud 4 viimase aastaga 64%. Põhjuseid pole vaja kaugelt otsida. 2009. aastal Tõstis Riigikogu Riigikogu Isamaa ja Res Publica ning Reformierakonna juhtimisel Eestis käibemaksu väga lühikese tähtajaga 20%, st neli korda. Samuti suurendati maagaasi aktsiisimäära 367 kroonilt tuhande kuupmeetri kohta. Majanduskriisis satusid paljud koduomanikud tõsistesse raskustesse ning kommunaalmaksete võlgade tõttu on nii mõnedki pidanud oma korteritest loobuma. Me ei saa pidada seda normaalseks, et sügisel inimesed külmetavad selle asemel, et korteritesse soe sisse lülitada või terve suvi makstakse eelmise talve kütteperioodi arveid. Ma arvan, et kodukulud peaksid olema esmased kulud, mis peaksid olema inimestele jõukohased ja ma loodan, et koalitsioon seda eelnõu toetab.

http://www.riigikogu.ee/?op=steno&stcommand=
stenogramm&day=09&date=1307603100

Selle eelnõuga on nüüd 2 võimalust. Valitsusliit lükkab selle tagasi, sest nemad ju opositsiooni ettepanekuid ometigi ei jõusta. Või teise variandina esitavad mahahääletuse järel ise samasisulise eelnõu. Näiteks toimub samasugune areng kui saartel elavatele inimestele praamipileti soodustuse andmisega. Selle ettepaneku tegi ka algselt opositsioon ehk SDE. Seejärel leidis valitsusliit, et mõe on hea ja valimiste eel ka populaarne ning esitasid samasisulise eelnõu. Tulemuseks oligi, et IRL-i ja Reformierakonna saadikud käisid saartel ringi ja rääkisid, et nemad tõid kohalikele soodsama piletihinna. Populism puha, sest ilma opositsiooni algatuseta poleks nad ise seda ettepanekut teinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga