Algas sotside kiitmine ja ettevalmistus IRL-i väljaviskamiseks valitsusest

Täna avaldati tähelepanuväärne parteide reiting, mille järgi esikohal oli Reformierakond ja teine Sotsiaaldemokraatlik erakond. Keskerakond oli kolmas ja IRL neljas.

Tegemist oli BNS-i tellitud ja TNS Emori korraldatud juuli küsitlusega, mida loomulikult kiideti ajalehe Postimees veebis. Täitsa huvitav, et see sai valmis juba juulikuu viimasel tööpäeval. Samuti ka asjaolu, et ma ei mäleta juulikuu kohta mitte ühtegi uudist või teemat seoses sotsidega.

Nii Keskerakond kui IRL kaotasid toetust ja arvestades neis mõlemis möllavat sisedemokraatiat (esimeses tulevad 2 kandidaadiga esimehe valimised ja teises on umbes tosin hüvedest ilma jäänud ja kibestunud liiget) oli seda ka oodata. Küll poleks mina suutnud ennustada, et SDE populaarsus on nüüd poole suurem kui eelmise aasta juulis. Ometigi on nende tookordne 16 protsenti saanud nüüd 24-ks protsendiks.

Küsitlused on üheks poliitikas kasutatavaks mõjutusvahendiks ja suutmata näha taolisele tõusule põhjuseid, eriti arvestades kõigest 4 kuud tagasi toimunud valimistega, kus saadi 4. tulemus, siis mina pean seda küsitlust populaar-teaduslikuks ja mitte tõsiselt võetavaks. Ma ei leidnud artiklist ühtegi põhjust või teemat, mis oleks võinud teiste erakondade eelistajaid tuua SDE toetajaks.

Ma arvan, et see reitingute teine koht oli antud nende innustamiseks, et nad on valitsusse jõudmise künnisel ja samuti IRL-i kukkumine neljandaks nende hoiatamiseks, et mehed teeksid oma toad puhtaks või muidu lendavad nad valitsusest koristuse käigus välja ja ansiplased dekoreerivad oma töökabinetid punaste roosidega. Samas võib olla ka tõsi, et tulemus ongi ligilähedane sellele artiklile, sest veebruari tulemused erinesid märtsi valimistel antud häältest ainult 1 kuni 2 protsenti. Seejuures veebruaris hindas EMOR sotside toetuseks 16% ja nad said 17% valijate hääled. Kuid ikkagi tõrgub minu mõistus aru saamast, et millest tuli neile nüüd 8% toetust juurde ja IRL-i tagant kukkus ära 6 protsenti (15-le) ning Reformierakonnale kasvas 3%.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga