11.11.11 polnud sugugi erilisem päev

Mina ei saa päris täpselt aru sellisest numbrimaagiast, et 11.11.2011 olevat kuidagi erilisem päev kui mõni teine. See kõik on ju täiesti suhteline! Maailmas on väga palju teistsuguse numbriga aastas elavaid rahvaid ja kultuuriruume, näiteks juutidel, moslemitel, hindudel ei ole sugugi aasta 2011 vaid hoopis midagi muud.

Samuti tuleks arvestada, et aasta ei ole päris ühesuguse pikkusega ning ig 4 aasta tagant on ka liigaasta ehk veebruaris on 29 päeva. Kas see 1 lisapäev ei võiks nende numbrite maagiasse uskujate veendumusi kuidagi kahtluse alla seada? Äkki oli õige 11.11.11 juba mitu nädalat varem või äkki hoopiski alles tuleb, sest kalendri alguse paika panemisega eksiti näiteks mõned aastad ühele või teisele poole. Tänapäeval oleme muidugi sekundi jaotanud ka murdosadeks aga alles paarsada aastat tagasi oli sekund ilmselt väikseim ajaühik, mida üleüldse mõõdeti. Enne seda käis siis arvestus päevades, enne seda umbes täpselt looduse tsüklite järgi, mis ei arvesta astronoomilise liikumisega vaid sõltuvad ka klimaatilistest tingimustest (soojus, valgus, niiskus on alati muutlikud).

Ainus tähtpäev, mille üle inimene võib enam-vähem täpselt arvestust pidada ongi ilmselt tema enda sünnipäev, sest inimese elu on piisavalt lühike, et liigpäeva arvestamine seda väga palju paigast ei liigutaks. Seevastu 2011 aastat on lausa hoomamatu suurus, mille jooksul kõrvalekalle võib järjekindlalt süveneda. Muideks, Egiptuse kultuur kestis vist 2400 aastat järjepanu. Nende ajal aeg ei kiirustanud, sest midagi ei muutunud. Meie oleme oma riigis olnud praeguseks vaid 20 aastat ehk hoomamatult vähe.

Selle kõige kirjutamise järel tuli mulle meelde, et täna olevat olnud tavalisest suurem soov abiellumisteks. See näitab, et inimesed on endiselt ebausklikud, sest kristlane ega ateist ei laseks ennast mõjutada kokkuleppelisest ajaarvamisest. Nüüd võiks isegi küsida, et kas rahvapärimusel ja sajandite vanusel ebausul (numeroloogia, astroloogia) võiks kohta olla modernse inimese teadvuses, kes kasutab elektrone info edastamiseks (valguse kiirusel, sest näiteks see blogi asub kusagil USA serverites aga kirjutaja kusagil Eestis). Mina arvan, et arvuti, mobiiltelefoni ja elektri kasutaja küll ei peaks uskuma numbrimaagiat. See jäägu ikka küünlavalgel ja hobusega liikunud inimestele, kes vajasid mingisugust tuge enda ümbritseva maailma selgitamiseks. Ma ei väida kindlalt, et meie kalender on täiesti möödas astronoomilistest mõjutajatest aga tõenäosus, et inimkond taipas 2011 aastat tagasi õigel hetkel hakata kalendrit pidama, on äraütlemata väike.

PS. tegelikult oli täna vastikult pilvine ilm, kus päikest polnudki aga vähemalt ei sadanud ka vihma. Seevastu 10.11.11 oli väga päikseline päev, kus lausa 8 tundi sai eredat meeleolu tõstvat energiat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga