Eesti impordib tunduvalt rohkem kui ekspordib

Kas Eesti on eksportiv riik? Mõnede näitajate alusel võiks sedasi arvata. Näiteks EAS toetab firmade ekspordivõimekust, poliitikute kõnedest ja väljaütlemistest kohtame ekspordi tähtsuse rõhutamist. Minule isiklikult tundus, et tublide eksportijatena saime üle ka majanduskriisist.

Meedia edastab enamasti numbrilisi näitajaid. Mingi asi tõusis sellise protsendi võrreldes eelmise aasta või eelmise kvartaliga. Kui Eesti kukkus 2009. aastal sügavasse auku, siis pärast seda ongi edastatud andmeid olukorra järk-järgulisest paranemisest, sest enam hullemaks pole läinud. See muidugi ei tähenda, et oleksime jõudnud kriisile eelnenud tasemeteni. Keegi ei võrdlegi enamasti üle aasta pikkust perioodi. Tavaliselt rõhutatakse ka mingit üksikut näitajat ja mitte sellega seonduvaid näitajaid. Näiteks räägitakse ekspordi kasvamisest ja selle järel loetakse positiivseks ka autode ostmise suurenemine. Jäetakse ütlemata, et suurem hulk autosid kajastub hoopiski impordi poolel.

Eesti eksport on alati olnud väiksem kui import. Muidugi ma loen lehti, kuulan raadiot, vaatan uudiseid televisioonist ja surfan ka veebis aga Statistikaamet või Eesti Pank ei ole just väga sageli külastatavate lehtede seas olnud. Seda siis kuni blogima hakkamiseni, kus meedias kajastatud sündmustest aru saamiseks pöördusin aina rohkem esmaste allikate poole. Pressiteadet või uudislugu tarbides ei pruugi tegelik olukord laiapõhjalist kajastamist leida ning võidakse piirduda vaid teatud asjaolude rõhutamisega. Samuti pole headel aegadel põhjust mõelda asjade seoste või nendega kaasnevate mõjude üle. Majanduskriisi on vähemalt minus suurendanud kriitilist suhtumist meedia loodud pildi vastu ja pannud numbrite tagant ka põhjusi otsima.

Lõpetuseks ka üks graafik, mis selgitab Eesti olukorda ekspordi ja impordi suhtes.

Eesti ekspordi ja impordi graafik. Allikas www.stat.ee/49327
Eesti ekspordi ja impordi graafik. Allikas www.stat.ee/49327

Vaadake näiteks seda pilti. Mõelge nüüd minuga kaasa, et kuidas me saame oma majandust arendada ja riigina rikkamaks saada kui import  (hall joon) on pidevalt olnud suurem kui meie enda toodetud kaupade ja teenuste eksport (punane joon).

Tegelikult on olukord veel isegi hullem, sest headel aegadel oli import märgatavalt suurem kui eksport. Kokku on Eesti aastatel 1995 kuni 2010 importinud 23 874 miljonit eurot või 373 389 miljonit krooni (373 miljardit krooni) rohkem kaupu ja teenuseid kui me ise oleme suutnud eksportida. See summa peaks olema umbes 4 korda suurem kui meie järgmise aasta eelarve.

Muidugi on tore elada hiljuti ehitatud kodus ja omada hiljuti valmistatud autot aga see kõik kajastub laenatud raha tõttu impordi poolel.

Enim paneb mind muretsema selle raha kulutamine lihtsalt tarbimisse.

Viide: Käesoleval aastal oleme 9 kuuga importinud 458,9 miljonit eurot rohkem kui eksportinud. http://www.stat.ee/49327

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga