Massimõrva aastapäev: 9. august Nagasaki

1945. aastast on kaua aega möödunud aga ometigi pean seda tänast kuupäeva oluliseks. Eelmise tähtsa päeva ehk 6. augusti jätsin ju ka tähelepanuta.

Tähelepanekud on sellised, et Eesti teleuudistes 6. augusti tuumapommi ohvreid küll mainiti aga need jäid vähemalt ETV kanalil palju kaasaegsema teema varju. Loomulikult oli selleks sõdurite taastusravi ja nende osalemine Saksamaal peetud sõjainvaliidide võistlusel. Näidati ka saatkonna töötajat.

9. augustil oli Tallinna sadamas üks USA sõjalaev, mille varustuses sadakond tiibraketti. Sõjardeid näidati ka Tallinnas Koplis asuva kooli metallist aeda värvimas ja hiljem sööklas söömas. Kell 21 oli kohe selle järel uudis, et esimest korda tunnistas USA Vietnamis Agent Orange ehk keemiarelva kasutamist, millega mürgitatud taimedel varisesid lehed ja džunglid muutusid kõnnumaaks. See oli jube mürk, sest kohalikel elanikel polnud võimalust õhust puistatud aine eest hoiduda, see levis veega ka muudele aladele. Mõjud ilmnesid alles aastate ja aastakümnete pärast kui lapsed sündisid väärarengutega. Ohvreid oli kümneid tuhandeid kui mitte sadu. Kunagi kooli ajal isegi jäi see Vietnami mürgitamine ja hävitamine ette, sest tegin ühe koolitöö kaasaegse (ehk sajandivahetuse) sõjast. Praegu eriti palju sellest küll ei mäleta aga sõna defoliant on surmani meeles. See ongi Agent Orange ehk kemikaal, mis paneb taimede lehed varisema.

Mulle meeldis ETV huumorisoon, et esmalt näitavad USA sõdureid ja siis teatavad sinna järgi, et kunagise sõja kuritegusid tunnistatakse ja esmakordselt tehakse okupeeritud alade inimestega koostööd, et mürgist vabaneda. Ma ei mäleta selle kindrali nime, kes andis käsu seda kemikaali puistada, kuid saatuse tahtel tappis see ka tema poja. Noormees oli sõdurina Vietnamis ja sõi ning jõi mürgitatud piirkonnas. Selle tulemuseks oli vähki suremine. Õpetlik lugu igale sõjaväelasele, et massihävitusrelv võib ka sinu enda pereliikme tappa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga