Pikhof teeks poistest sotsiaalsete oskustega ja emotsionaalselt intelligentsed mehed

Rebisin ühe sotsiaaldemokraadi artiklist välja sellised laused, sest need tunduvad mulle mehe ja naise soorollide pea peale keeramisena:

Et kiiresti muutuvas maailmas toime tulla, on vaja poistele juurde anda seda, millest neil praegu puudu jääb – sotsiaalseid oskusi, samuti on vaja arendada nende emotsionaalset intelligentsust. Tüdrukutele peaks aga senisest rohkem õpetama enesekindlust ja enesekehtestamise oskusi.

http://www.virumaateataja.ee/943866/heljo-pikhof-rohkem-tahelepanu-poistele/

Vähemalt on ta aru saanud, et poistel läheb koolis kehvemini kui tüdrukutel. Minu arvates on probleem haridussüsteemis, mis on loodud tüdrukute vajadusi arvestades ja läbi viidud naisõpetajate poolt. Sisuliselt on koolist proovitud teha oivikute, tuupurite ja igati normide kohaselt käituvate inimeste tootmisliin. Kõrvalekalded normist või alasooritus toovad kaasa probleemid ja eemale tõrjumise. Tavaliselt on selleks dressuurile halvemini alluvad poisid.

Oleme ära unustanud, et segaklassid ja koolid pole mitte väga pikkade traditsioonidega nähtus. Näiteks minu gümnaasium oli mälu järgi sajand tagasi vaid poeglastele. Samamoodi olid eraldi tüdrukute koolid. Lihtsalt see sugude kokku kasvatamine pole andnud päriselt eeskujulikku tulemust mõlema sugupoole jaoks ja üks on jäänud teiseks (hõbemedalile).

Minu arvamus on muidugi katse edukalt läbinu oma, sest suutsin ennast süsteemile sobivalt kohandada. See muidugi ei tähenda, et ma hindaksin süsteemi(kooli) selliseks, kus pole midagi muuta või parandada.

Ennekõike sooviksin, et poistel lubataks jääda poisteks ja tüdrukutel tüdrukuteks ning loobutakse kesksoolise isiku kasvatamisest. Mina mäletan küll, et algklassides tuli mul vist isegi heelgeldada või oli see kudumine aga igatahes hoidsin sellest kõrvale, sest minu näpuosavus polnud varrastes, vaid plastiliinis, käärides ja taolises. Vähemalt kooli lõpuks olime jõudnud olukorda, kus neiud ei pidanud sõjalise tunnis osalema.

Just see soorollide äravahetamine hakkabki mulle koolisüsteemi puhul kõige enam vastu. Ettekujutus sotsiaaldemokraadi kombel, et kasvatame poiste sotsiaalseid oskusi ja siis nad on paremad pläkutajad või emotsionaalset intelligentsust, sest siis nad oskavad õigel hetkel pisarad käiku lasta või skandaali korraldada. See läheks kogu evolutsiooni tulemustega vastuollu, sest mehed kasutavad rohkem seda ajupoolt, mis ei tegele kõne või emotsioonidega. Mehed suhtlevad teistel teemadel kui naised, rääkimine pole meile peamine eesmärk. Mina ei ole kuulnud ühtegi meest ütlemas, et sain ennast tühjaks räägitud. Vähemalt ei tule meelde. Ilmselt on naiste arusaam edukalt läinud kohtumisest kui seal saab palju kõnelda ja igasugust infot vahetada. See oli sooline klišee aga pigem tõene kui ekslik. Taoliste erinevustega tulekski pigem arvestada, mitte hakata naistes aretama meestele omaseid iseloomujooni(enesekindlus, enesekehtestamine). Kuidas seda nüüd öeldagi aga autol saab olla vaid üks rool(enesekehtestaja). Ma muidugi ei väida, et naised ei saaks rooli taga hakkama aga ilmselt ei oleks neile piisavalt palju mehi, kes istuksid kõrvalistmel. Tulemusena on naised jällegi meeste/kooli peale pahased, et neile pole võrdväärse haridusega kaaslast. Sellel aastal on ka surmad ületanud sünde tuhande inimese võrra. Ilmne näide, et naistel on rooli taga hea olla ja kodukana stereotüüp on möödanik.

Ma ei kahtle, et soorollide vahetamine oleks võimalik aga selle teostamiseks ei näe ma põhjust. Mulle meenub üks primitiivne suguharu, kus mehed oli lastega kodus ja naised käisid metsas jahil. Arvestades, et laste sünnitamise ainuvõimalus on naistel ja nende sotsiaalsed oskused on paremad, võiksid mõlemad sugupooled jääda ikkagi oma tugevuste juurde, mitte üritada muutuda kesksooliseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga