Kriisist väljumiseks tuleb trükkida (raha)

Lõpetasin just DWTV pealt dokfilmi vaatamise, mis kestis umbes 43 minutit ja rääkis Lääne-Euroopa keskklassi raskustest igapäevase toimetulekuga. Keskenduti Saksamaa ja Prantsusmaa näidetele. Need olid kurvad. Kõrgharidus ei anna enam piletit heale palgale. Seal oli üks prantsuse ministeeriumis töötav ametnik, kes kolmekümnendate keskel, üürib 20 ruutmeetrist korterit ja iga kuu sai 600€ sotsiaaltoetust, sest tema palk jäi alla vaesuspiiri. Eriti šokeeriv oli kuulda, et tema vanematel oli selleks ajaks ostetud omale kodu ja laps ehk siis tema, oli juba 10 aastane.

Praegune noorte raske olukord kajastub üsna peatselt ka demograafilistes näitajates. Meile võib Eestis tunduda, et alampalga eest on raske toime tulla, sest hinnad tõusevad märksa kiiremini ja kokku tuleb hoida rohkem kui mullu. Sarnast survet kogetakse ka Euroopas. Kuigi, nägin ETV uudistest, et meil on bensiin 1,45 ja sama mark oli Hispaanias 1,41. Sisuliselt on siis meie kütuse hinnad kallimad kui Lõuna- ja Lääne-Euroopas (Prantsusmaal/Saksamaal ilmselt 1,6 aga nende palgad on ka vähemalt 4 korda suuremad). Elektri hind on meil poole kallim kui hüdroenergiat kasutavas Soomes, palk on neil vähemalt 3 korda suurem.

FED ja Bernanke teatasid neljapäeval(?), et kavatsevad iga kuu osta 40 miljardi dollari eest võlakirju. See on suitsukate tegelikult raha trükkimisele.

Kriisist väljumiseks on 3 võimalust: 1) keelduda tagasi maksmisest, 2) kärpida kulutusi ja tsentraliseerida 3) inflatsioon ja selle läbi võlgade tasumise leevendamine. Kõik märgid näitavad, et selle viimase teed on ka paaril aastal astutud nii Ameerikas (FED ja QE I ja II ning nüüd siis QE III) kui Euroopas (EFSF, ESM ja EKP võlakirjade ostud).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga