Ööistung ja ESM kaput

Maailmas käib suur maadlus. Reitinguagentuur Moodys alandas ESM-i reitingu AAA tasemelt AA+ peale. See on endiselt väga kõrge aga näiteks paljud pensionifondid ja riigid(organisatsioonid) ei tohi investeerida mujale kui ainult kõige kõrgematesse ehk AAA väärtpaberitesse. Arvestades asjaolu, et maailma ainsad suured (3) agentuurid asuvad kõik USA-s, siis loomulikult tegutsevad nad dollari säilitamise ja euro nõrgestamise eest. Just see reitingu alandamine on euro nõrgendamiseks tehtud otsus. Nägin millalgi suvel või sügisel YLE pealt dokfilmi, kus toodi näiteid reitinguagentuuride eksimisest, kus investoritele anti hoiatus halvast olukorrast alles mõned päevad või nädal enne väärpaberi rämpsuks muutumist. Sellest eelnevast lähtuvalt paningi pealkirja, et ESM kaput. Selle illustreerimiseks sobib ka teleuudiste kaader, kus kaks partnerit on jalad taeva poole. Selline ilus võrdlus Ameerika ja Euroopaga, mis on võlgade tõttu selili.

esm reitingu alandamine Moodys poolt AA+ tasemele. 30. november 2012 telekaader Euronews
esm reitingu alandamine Moodys poolt AA+ tasemele. 30. november 2012 telekaader Euronews

Muidu sisustan oma ööd Riigikogu istungi jälgimisega. See hakkas neil reedel kell 13 ja ilmselt kestab laupäeva varahommikuni, et siis lõunast uuesti jätkuda. Praegu on kell 1.39 öösel. Heimar Lenk saab lõpuks ära küsida abieluvara registri kohta käiva küsimuse, millega tegi valestardi juba rohkem kui tund aega tagasi kui arutusel oli Äriseadustikku puudutav muudatus.

Enne seda oli teisigi põnevaid seiku. Näiteks selgus, et möödunud sajandi alguses andis riik vangidele nii ülariided, aluspesu kui jalanõud aga tänapäeval riik enam jalanõusid ja aluspesu ei anna ning ainult püksid, pluus ja midagi veel. Pomerants väitis, et sellegi poolest pole tema näinud ühtegi paljasjalgset vangi ning ta ei tea, mis on vangidel riiete all ehk kust nad on aluspesu saanud.

Väino Linde mikrofon ei töötanud, Ergma pidi võtma vaheaja aga probleemi järel enam ta sõna ei soovinudki.

Lisatud kell 5.30. Istung sai umbes 5 minutit tagasi läbi. Viimane punkt oli riigieelarve teine lugemine, sellele oli 2 muudatust ja kummagi eel ei võetud vaheaega ega pandud hääletusele. Lihtsalt Simson kõndis kõnetooli, rääkis midagi menetluses olnud elektri aktsiisi eelnõudest ja soovis ilusat koduteed. Selline hiiliv allaandmine oli alanud juba 2 eelnõud varem kui Valeri Korb hakkas senise 10 minuti asemel küsima 3 minutilisi vaheaegu. Neid oli 2 tükki. Lisaks sellele ei avatud eelnõude menetluse puhul läbirääkimisi (võimalus esineda 5+3 minutit puldist) ega esitatud ettekandjatele küsimusi. Näiteks viimane ettekandja Sven Sester pääses ilma ühegi küsimuseta. Ilmselt võib eeldada, et esmaspäeval algab kell 15 arupärimistele vastamine aga see kiusab vaid ministreid, sest koalitsiooni saadikud pole neil kunagi varem kohal olnud. Nad registreerivad ennast lihtsalt kohale ja siis lahkuvad saalist, isegi kui arupärimised on riigi elu puudutavatel valulistel teemadel.

Kahjuks on Juhan Partsil praegu puutumatus. Pärast seda novembri alguse umbusalduse avalduse katset, mille põhjuseks olid Eesti Energia investeeringud uude elektrijaama, naudib ta 3 kuu pikkust perioodi kui uut umbusaldust ministri vastu ei saa esitada. Põhjust oleks kuhjaga: Estonian Air pankroti eelne seisukord, juhtkonna vahetamine (väidetavalt sai Tero 30 tuhat aga asemele võeti pankrotistaja 18 tuhandese palgaga ning 2 inimest lisaks kummalegi 8 tuhat ehk siis kokku 34 tuhat) või EAS-is toimuv ja muidugi elektrituru avanemisega seostuv (kindel hinnatõus, segaduses ja paanitsevad inimesed).

Lisatud 3.12.2012. Esimeses lõigus viidatud reitinguagentuuride kohta on tänasel õhtu ETV Välisilma film pealkirjaga “Reitinguagentuuride võim.” Seal oligi täpselt need juhtumid, kus ka investorid said reitingutega petta ning need olid pigem usu küsimus kui matemaatika või füüsika (mõõdetavad teadmised).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.