Maa päev oli propaganda energia säästmisest

Eile oli aktsioon „Maa päev“ ehk energia säästmise vajaduse rõhutamiseks kustutati tulesid. See toimus ka Eestis, kus kell 20 oli umbes 4 tuhat Facebookis lubaduse andjat valmis oma elektriseadmeid välja lülitama, et need siis tunni aja pärast jälle tagasi ühendada.

Tänastest teleuudistest nägin ka seda, et London, Moskva ja Pariis kustutasid oma kuulsatelt turismiobjektidelt valgustuse. Minu jaoks täiesti mõttetu aktsioon kui ülejäänud päevadel särab see endiselt ja tehnoloogilisi muudatusi pole tehtud. Näiteks võiks hõõgniidiga lambipirnid asendada säästlikumate LED-pirnidega.

Mina ise andsin ka eile panuse energia tarbimise vähendamisse, sest keerasin välja 2x75W hõõgniidiga elektripirni. Mõõtsin üle, et need kasutasid 69-75W energiat. Asemele panin 108 dioodiga LED lambi. Selle LED-i valgus on märgatavalt erinev senisest hõõgniidiga pirnide omadest. Esialgu oli silmadel isegi imelik tunne ja peas oli ka imelik tunne, ilmselt aju polnud harjunud kollase (sooja) valguse asendumisega täitsa valgega (külmaga). Seevastu elektri kokkuhoid saab olema märkimisväärne, sest need 2 LED pirni ei andnud mõõtmisel isegi 1W tarbimist. Mõõtmisega oli kõik korras, sest näiteks mobiiltelefoni laadijad tekitasid koormuse 3 kuni 6W ja samamoodi ka ooterežiimis olev videomakk.

Katsetan lähematel päevadel selle uue ja harjumatu valge valgusega, et kas on võimalik elada. Kui on, siis kavatsen neid pirne veelgi juurde soetada. Mitte niivõrd elektri hinna pärast, vaid ennekõike saastava elektri tootmise tehnoloogia tõttu. Kui mul on võimalik vähendada põlevkivi katlas soojuseks kütmist, siis ma ka teen seda, sest iga kilovatt (või oli see megavatt?) elektrienergiat jätab endast saastena 1 kilogrammi aherainet ja tuhka. Muidugi on 2 pirni väljavahetamise jälg väike aga see on täpselt võrdne lauaarvuti elektrikuluga. Selle väljavahetamine on esialgu tülikam, sest programme on ostetud ja kohandatud endale sobivalt ning sülearvuti oleks vaid pool selle elektrikulust. Seega on esimeseks sammuks valgustuse asendamine LED pirnidega, sest nagu öeldud, nende voolutarve oli alla 1W ehk märgatavalt väiksem mobiiltelefoni laadijast.

Ilmselt küsib mõni lugeja, et miks ma ei kasutanud säästupirne, mida reklaamiti ka energiat säästvatena ja hõõgniidiga pirnide järglastena. Ennekõike asjaolu, et säästupirnid sisaldavad elavhõbedat, mis on mürgine. Teiseks kasutavad nad elektroonikat, mille tõttu valguse süttimine pole nii kiire ja võib stabiliseerumiseks vajada aega. Samuti on seal sees elektroonika, mille eluiga ja vastupanu elektrivõrgu kõikumistele pole ette teada. Mulle meeldivad valgusdioodid ehk LED pirnid, sest need süttivad koheselt ja neis ei tohiks olla mürgiseid aineid. Vähemalt mitte sellisel määral nagu säästupirnides, mida tuleks tegelikult nimetada saastapirnideks, sest nad ju sisaldavad saastavaid aineid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga