Rahvakogu on hale plagiaat 4 aasta tagusest mõttetalgust

Jälgisin täna Rahvakogu ülekannet veebist ja nägin suurima vaatajate arvuna numbrit 402. Jälgisin vahemikus kell 11.45 kuni 18.05 ja mitte kogu aeg ekraani juures olles aga ikkagi peaks see midagi näitama. Täpsemalt siis seda, et tegemist on üsna vähe tähtsust/mainet omava üritusega.

Sissekande tegin ennekõike selle pärast, et kirjutasin samal teemal ka lõustaraamatus, kus on asjadel halb omadus mattuda juba ühe kuu jooksul. Siin jääks see kauemaks kättesaadavaks.

*

Asjadel on kalduvus korduda. Eile sattusin juhuslikult vaatama 2009. aasta sügise saateid kui toimusid valimisdebatid. Nende vahel oli 30 minutiline saade 1. mail toimunud mõttetalgutest. Tuleb meelde? Kümme tuhat mõtlejat üle Eesti, erinevatel teemadel. Saates toodi välja: kuidas tuua puhas kodumaine toit tarbijale lähemale (kartulipõld, Heino Sakkeus); kogukond (Marit Ummelas); viime kodutud koerad jalutama (Lada Mehikas); kuidas saada infot loodusega seotud ürituste kohta; Telliskivi seltsi loomine ja loomelinnak (Herkko Labi); vaikus kui loodusvara tuleb kaitse alla võtta ja pühapäev kuulutada müravabaks päevaks (Riina Roose); Lasnamäe rohestamine ehk puude istutamise aktsioon (Jelizaveta Nikolajeva). Mõtlemispäeva ja saadet toetas KÜSK ehk Kiisler. Täna on ka mõtlemispäev, kus 500 inimest koguneb Lauluväljakule Rahvakogu 19 ettepaneku üle hääletama. ERR teeb internetis ülekande, ETV kell 17.05 vaid 55 minutit. 4 aastat tagasi oli ETV2 paljude ülekannetega päeva jooksul otsesaate edastaja. Tänane näitab, et Rahvakogu taandati väga väikseks elitaarsete küsimuste arutamise kohaks (kes saab annetada erakonnale, kas presidendi valimise pärast muuta põhiseadust, sundparteistamine, jne). Pigem see on Kärakogu, sest mingit muutust sealt ei tule. Presidendi otsevalimise eelnõu algatgas Lennart Meri, samuti Reformierakond (Partsi valitsuses) aga ikkagi ei midagi, sest said oma Ilvese ametisse.

*

Rahakogu elavdas kohe kindlasti majandust, sest iga kulutatud euro pealt saab riik käibemaksu. Vaatasin ülekandest, et maksimaalselt oli 402 vaatajat. Väga nõrk, ERR. Enamuse erakondade üldkogud on ka 3-5 korda suuremad olnud. Mingi hale plagiaat 1. mai 2009 toimunud mõttetalgutest, kus oli ka sadu juturinge ning vähe tulemusi. Ainus, mis meenub, on Lasnamäele puude istutamine. Olevat olnud integratsioon aga istikuid oli vähe kohale tulnute kohta ning töö sai arvatust mitu korda varem valmis.

*

315 inimest Rahvakogu üritusel on tõeline ebaõnnestumine. Isegi vaatamata 50 minutilisele otselülitusele ETV kanalil, on seda märgatavalt vähem kui 4 aasta tagune mõttetalgute päev. Ilmselt oli põhjus inimestele ette antud valikute piiratuses. Üks küsitletu ütles ilusti, et need küsimused ja valikud olid nagu küsimus, et kas hambaid pesta kohe või pesta 10 minuti pärast.

Samuti olid Rain Kooli (see mees ei suutnud aastaid tagasi välja öelda sõna Keskerakond ja tõlkis Soome Keskusta kui keskpartei ning tegi ka oma blogis seda õigustava postituse) võtnud küsitleda juba varasemast tuttavaid inimesi. Mida uut oleks öelda Raivo Varel (olnud minister), Marju Lauristinil (olnud minister), Silver Meikaril (2007. kuni 2011. parlamendis?) või Sergei Metlevil (IRL-i meelne kampsun-pintsaklane, üksinda Vene saatkonna ees protesteerija). Samuti Koostöö kogu juht Olari Koppel, kes sai projektile rahastuse juba enne kui Jääkelder oli toimunud või Harta 12 valmis kirjutatud. Kõik jätab mulje, et pingete alandamiseks tehakse kaasamise teatrit.

Samuti see näitleja Mari-Liis Lill, keda viimastel päevadel on väga tugevalt reklaamitud. Ta on näitleja, kes esitab teiste tekste. Kes on tema näitejuht? Ma arvan, et keegi reformikas, sest ürituse korraldas Ansipi nõunik Toomas Kiho ja noore näitleja esinemine oli sedavõrd konarlik, et enda teksti ta küll seal ei esitanud. Mida sarnast on ka varem olnud, kus mingist noorest tehakse “kõneisik” ja siis ilmnevad tema poliitilised omanikud. Näiteks Brit Kerbo(?) oli lasteaedade vastu võitleja aga sai paljastatud, sest jäi IRL-ist lahkumisega hiljaks. Pärast seda oli eelmise aasta novembris Harta12, mille domeen kuulus Siim Tuisk nimele, kes oli lühikest aega SDE liige. Huvitaval kombel sai SDE liige (äkki lahkunud, ei hakka hetkel kontrollima) Olari Koppel omale mitusada tuhat eurot osalusdemokraatia jaoks veel enne Harta teksti valmimist ja Jääkeldri protsessi.

Selle noore näitleja “omanikud” pole veel ennast ilmutanud aga mulle tundub, et ta kaitseb 8 aastat Stenbocki majas olnud reformikaid. Täna sai täis ka 2 aastat Andrus Ansipi 3. valitsuse ametisse asumisest. See tehti Eesti Reformierakonna ja IRL-i vahel, sest kolmanda osapoole kaasamiseks polnud 6. märtsi valimiste järel enam vajadust.  Järgmisel laupäeval saab täis 8 aastat kui Andrus Ansip on olnud peaminister. Seejuures on tema partneritel läinud üsna halvasti. Eestimaa Rahvaliitu enam ei eksisteeri. Eesti Keskerakond on kaotanud liikmeid ja lõhenenud, samuti jälitatud skandaalidest. Sotsiaaldemokraadid lahkusid valitsusest 2 aasta järel ja nende esimees põgenes Brüsselisse saadikuks. Tema järglane Jüri Pihl on ka sunnitud lahkuma ning tegeleb mingite oma asjadega. Samuti on lood halvad IRL-iga, nende praeguse partneriga. Esiteks elamislubade müük mõjus mainele, organisatsiooni siseselt saavutas Res Publica tiib võidu Isamaaliidu osa üle ja sundis neist osad lahkuma (moodustama Vaba Isamaaline Kodanik ühendust). See eelnev tähendabki, et Reformierakonnal on vaja uut jõudu, mis aitaks tal veel võimul edasi olla, sest kõik varasemad partnerid on reformitripperi nakkuse tõttu põdenud, kannatanud ja ettevaatlikumaks saanud.

Sellele tellimusele viitab ka ühe esineja esiletõstmine erinevates toimetustes, mis on kõik valitsust soosivad. Samuti kohene esineme Treufelti saates “Kahekõne”. Mina polnud temalt lugenud ühtegi poliitilist sõnavõttu ja järsku saab ta kõigi jaoks tähelepanu osutamise objektiks, sest ütles Tallinna valitsemise kohta “okupatsioon.” Arusaamatu. See saab olla vaid organiseeritud tegevus, mitte juhuslik asjade kulgemine.

One thought on “Rahvakogu on hale plagiaat 4 aasta tagusest mõttetalgust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga