Ärma puukpere ehk proua Puuk ja kleitide arved

Eesti rahval on puuk, kes imeb raha ilma midagi vastu andmata. See pole sümbioos, kus mõlemad saavad kasu, vaid kõige ehtsam parasiitlus. Eesti põhiseadus ei räägi presidendi abikaasast. Alles 2006. aasta veebruaris tehti ametihüvede seadusse parandused, millega nähti ette kulutuste katmine.

Lisati juurde järgnev paragrahv:

« § 81. Presidendi abikaasaga seotud hüved

(1) Presidendi abikaasal on õigus presidendi ametivolituste ajal:
1) saada oma käsutusse sekretär, kes on Vabariigi Presidendi Kantselei teenistuja;
2) kasutada riigi kulul ametiautot ning selle korrashoiu ja kasutamisega seotud teenuseid;
3) saada esinduskulude katteks igakuist esindustasu, mille suurus on 30 protsenti presidendi ametipalgast;
4) saada käesoleva seaduse §-s 6 nimetatud korras hüvitist lähetuskulude ja muude põhjendatud kulutuste eest.

(2) Pärast presidendi ametivolituste lõppemist makstakse presidendi abikaasale käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 3 nimetatud tasu, mille suurus on 20 protsenti presidendi ametipalgast kuni abikaasa surmani.

(3) Vabariigi Valitsus võib korraldusega pikendada presidendiks valitud isiku lese soovil riigi kulul ametiauto ning selle korrashoiu ja kasutamisega seotud teenuste kasutamise õigust.

(4) Presidendi abikaasa võib saada riigilt muudes seadustes käsitletud hüvesid.»;

Enne seda olid abikaasad hakkama saanud presidendi ametipalgaga, mis on 7 keskmist palka ja esindustasu 20% (§ 3.) Siiani toimib põhimõte, et ainult presidendile makstakse palka ja mitte tema lastele, ka Ameerika Ühendriikides. Näiteks Barack Obama ostis enda rahadega Michelle kleidid.

Kas president peab olema kasin(kokkuhoidlik) või priiskaja (puuk)?

Tänu ERR-ile (saade “Pealtnägija”) sain oma sõnavalikusse uue lemmiksõna – puuk. Peaaegu iga isiku kohta saab seda eesliitena kasutada. Näiteks olid neil puuküürnikud, samahästi võib olla puukproua või puukpresident. Mulle meeldiks edaspidi kasutada Ilveste kohta sõna puukpere, sest nad on ennast imenud maksumaksja rahakoti külge ja kasutavad isegi rohkem kui oleks õigustust. Näiteks see Erma talu muutmine ametiasutuseks ei ole kooskõlas seaduse mõttega, sest Eesti riiki ei saa esindada eraisiku kinnisvaral. Ma saan aru, et Ilvesed tahtsid oma talu ülal pidada maksumaksja rahadest ja nii tuli kantseleil Paslepa ametikodust loobuda.

70 tuhat eurot Evelin Ilvese kleitidele on väga suur summa. Seda on rohkem kui kulutas vargaplika Anna-Maria Galojan enda välimuse tuunimisele. Peamised erinevused, et Evelin tegi seda ametnike vastutulekul ja kulud jagunesid pikema ajaperioodi peale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.