Jälgida ei saa interneti väliseid inimesi

USA organisatsioon koostas nimekirja 60 riigist nende interneti vabaduste alusel. 5. kohale tuli Etioopia, kus interneti kasutajaid on 1%. Sellest rääkinud DWTV saade “Shift” lisas juurde (5. novembri hommiku saates), et selle pärast, et interneti kasutajaid on vaid 1%, on neid ka lihtne tsenseerida ja jälgida. Ma jäin selle peale mõtlema, et ülejäänud 99% on ju jälgimise alt väljas. Mina ütleks pigem, et interneti vabaduste seisukohalt tähendab vähene kasutamine VABADUST jälgimisest.

Edasi tulid sealt tavapärased paariariigid ameeriklaste vaatevinklist võetuna. Neljandaks tuli Süüria, kus käib kodusõda juba 2,5 ja enam aastat. Juulis ja augustis oli USA lähedal, et sinna sõjaliselt tungida ja Assad võimult kõrvaldada. Kolmandat ja teist kohta jäid jagama Kuuba ja Hiina. Mõlemad on jällegi USA jaoks ebameeldivad riigid. Esimeseks pandi muidugi Iraan, mis väidetavalt kiusab internetis taga teisitimõtlejaid ja proovib tsenseerida infot.

Minul tekkis mõte, et miks puudub esiviisikust Saudi-Araabia, kus on veelgi rangem interneti tsensuur kui nendes nimetatud riikides. Selle filtrid ehitasid Lääne firmad ja riik on oluline nafta tarnija ning dollarite vastuvõtja ja selle tõttu sõber, kelle kohta tõde(isegi kibedat) pole võimalik öelda. Samuti Venemaa võiks ju sinna alla minna, kus blogijaid pannakse vangi, isegi kui nende süütistuse aluseks on toime pandud majanduskuriteod (Navalski). Võimalik, et nad olid madalamatel kohtadel, sest kogu nimekirja ma ei ole näinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga