eesti meediapoliitikatelevisioon

7 aastat puudunud ajupesu eestivenelastele

See on meenutus 2007. aasta aprilli lõpule, mille järel räägiti ka venelastele suunatud telekanali vajalikkusest. Oleme kaotanud 7 aastat, mille jooksul oleksime saanud eestivenelaste ajusid pesta.

Info oleks muidugi sama ühekülgne kui meile eestlastele suunatud telekanalites, näiteks viimase Ukraina pronksiöö teemal. Näidati ainult tänaval vandaalitsejaid ja relvastatud kurjategijaid ründamas miilitsat, sest meie meelest oli president liiga vähe pugenud Euroopale. Samuti said õnnistuse miilitsate kividega loopimine, süütepudelitega põlema panemine ja nende pihta tulistamine. Isegi pantvangi võtmist suutis Astrid Kannel positiivses võtmes näidata (see on minul meeles aga vajab ülekontrolli) kui meeleavaldajate ülekaalu ehk võimu tänavatel.

Vaatasin eile kordusena saadet “Vabariigi kodanikud” ja jätsin endale meelde mõned seniste aastate kogemused.

Esiteks ei toimi kakskeelne kanal, mis on nii eesti kui vene keeles. Praeguseks on ETV2 veelgi eestikeelsem kui selle algusaastatel, sest projektiraha sai otsa.

Teiseks on siinsete venelaste ostujõud väike ja nad eelistavad idapoolset infot, mis on tehtud suurema rahaga. See peab paika ka venekeelse ajalehe Postimees tagasilanguses, mis on praeguseks jäänud ilmuma 2x nädalas aga alguses oli 5x.

Kolmandaks on uskumatu, et venelased jääksid meie propagandat uskuma, sest neil on jätkuvalt võimalus võrrelda seda Venemaa telekanalitest tulnud jutuga. Kui me suudaksime panna nad sundkorras eestikeelseid kanaleid vaatama, siis saaksime nende infot mingi piirini kontrollina ja meelsust suunata. Mina vaatan ka inglise, vene ja soome keelseid uudiseid, et saada erinevat käsitlust teemast. Ma ei ole rahul eestikeelsete telekanalite omaga, sest see on äärmiselt ühekülgne. Poliitilistes teemades on suhtumine selline, et teisele poolele me üldse sõna ei anna või siis küsime nende arvamust täiesti totakatele küsimustele, millele polegi võimalik midagi normaalset vastata. Selle viimane näide oli eile õhtul Reporter, TV3 ja ETV, mis kõik näitasid busside kontrolli Tallinna kesklinnas. Kus nüüd politsei leidis õigusrikkujad, keda kaamerate ees karistada. Jääb mulje, et Eesti riigi suurim õigusalane probleem on töökorrast ära turvavöö mikrobussis ja juhi poolt siduripedaali ülestõstmiseks pandud spander. Imelik, et siin ei toodud sisse sõna Savisaar, oleks ju televaatajates tavapärase refleksi saanud esile kutsuda. Selle kõige juures loen 4,5×6 cm nupukesena, et EVR Cargo juht ja Livonia Rail Service SIA ainus juhatuse liige Ahto Kalamees varastas 576 000 eurot läbi laenude omaenda firmale. Mina ütleks, et selline Juhan Partsi haldusalas toimunud vargus on oht riigile, mitte bussijuhtidega juuksekarva lõhki ajamine. ETV-s oli ka kaader, kus tulekustuti oli kehtiv märtsini 2014.

Kokkuvõttes on igasugune venelastele suunatud telekanal läbikukkumisele määratud, sest seda ei hakka keegi vaatama. Vähemalt mitte mõju omavas ulatuses. Abi pole ka Venemaalt personali sisseostmises. Ainus lahendus on saada info praegustesse kanalitesse, näiteks sinna saateid ostes või luua Venemaale telejaam, mis siis mingi osa programmist kajastab meile meelepäraselt Eestis, Lätis ja Leedus toimuvat. Ka siis pole tulemus garanteeritud.

Minu arvates pole meil vaja telekanalit luua, vaid vähendada keelelise vähemuse vaesust ja sotsiaalse mobiilsuse puudumist. Minule meenub Sergei Ivanovi jutt juba palju aastaid tagasi, et riigiametites pole vene nimedega inimesi. Kuigi nad elavad meie kõrval (lausa iga kolmas), siis nende edu võimalused on väiksemad. Ma lähen isegi kaugemale ja ütlen, et vähemuse üle võimu teostamine on varem viinud kodusõjani (Ruanda). Kui ma lugesin neid kirjeldusi riikidest, kus oli kodusõda puhkenud, siis oma hirmuks märkasin, et Eestil olid kõik need olemas. Seega tuleb ajupesu ja propaganda asemel anda vähemusele tööd ja sissetulekut, et nad näeksid põhjust siinseid seadusi täita ja saada vastutasuks hea äraelamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga