blogid ja internett

Üleminek https peale

Tehnoloogiline areng on vahepeal jõudnud niikaugele, et https on kättesaadavaks muutunud ka tavalistele blogidele. See on turvalisuse küsimus, kas jätad külastajad http peale, kus neile saab sisu vahele näidata võõrast päritolu materjali või lähed üle https peale, mille sisu on sertifikaadiga kaitstud vahepealse muutmise eest. Blogi viimine https peale toimus juba 20. detsembril 2016 aga selle kajastamiseks ei olnud varem põhjust. Nüüd leidsin, et Zone Media oli oma loenduri counter.zone.ee samuti suutnud üle viia https algusele(9.01.2017 tuli selle kohta teave).
Viimased aastad on kirjutamise aktiivsus olnud väiksem ja pole ette näha, et see ka kasvaks. Nii oli üleminek turvalisele ühendusele rohkem minevikus kirjutatud tekste arvestades. See blogi sai alguse 2008. aastal. Kas see oli väga kaua aega tagasi? Sõltub ilmselt vaatenurgast, sest muutusi on palju olnud. Esimesed aastad sai ju oldud alamdomeenis wordpress.com peal ja alles sealt liigutud päris oma .eu domeenile. Ajaloo tarbeks toon ära ka külastajate arvu kohta info ülemineku eelsest ajast:
Külastusi kokku 232856, külastuste algsumma 10953, keskmiselt külastusi päevas 77, külastusi eelmisel kuul 294(19.12.16-ni), külastusi ipv6 aadressidelt 2894, loendur loodud 03 Nov 2008

Ma tunnen rõõmu, et ka minu blogil on samasugune märk kui pangal. Jätan tähelepanuta asjaolu, et sertifikaat on jagatud ja kehtib mitmete aadresside peale.

Lühike juhend, kuidas võtta kasutusele wordpress tarkvaraga blogis https sertifikaat.

1. Kasutate enda domeenis olevat wordpress tarkvara(blogi).

2. Kasutate kodulehe majutust(virtuaalserverit) ja selle pakkuja on teinud kättesaadavaks ka https algusega lehed ehk LetsEncrypt sertifikaadid.

3. Enda wordpressis lähete seadete lehele (Sätted -> Üldine) ja kirjutate blogi alguseks http asemel https.

4. Selle järel on kõigil wordpressi lehtede algus https. Jätkuvalt on lingid ja meedia viited http ehk näiteks teksti juures olnud pildid võetakse jätkuvalt http aadressilt. Selle muutmiseks võtate andmebaasist postituste tabeli ja mõne tekstiprogrammiga avate sql faili ning käsuga otsi-asenda kirjutate oma senise domeeni aadressi alguseks https. Võib olla saab ka andmebaasi siseselt seda teha, ise ei ole proovinud.

5. Laete muudetud ja salvestatud andmebaasi postituste tabeli uuesti serverisse. Nüüd peaksid lehe pildid ja lingid olema läbivalt https-iga. Kui kasutate pilte mõnelt väliselt aadressilt, siis tuleb see samuti üle viia https algusele või siis loobuda nende kasutamisest. Nii oli näiteks loenduri mahavõtmisega, sest 20. detsembril ei olnud https counter.zone kasutusel. Tänasest on loendur https toega ja tagasi lisatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga