inimesedtelevisioon

Sügis tuleb ilma vabalevita

Eesti vabalevis oli 2 eratelekanalit(TV3 ja Kanal 2), kuid mõlemad lahkuvad 1.08.2017. Selle järel on vabalt DVB-T signaaliga vastuvõetavad ainult ETV, ETV 2, ETV+ ja TTV. Siit tekkib ilmne küsimus: kas maksumaksja üldse peab digitaalset televisiooni üle õhu pakkuma?

Maailm on muutunud 7 aastaga alates analoogsaatjate väljalülitamisest ja digi-TV tulekust. See pole täitnud ühtegi lubadust: telekanalite arv on ainult kahanenud, erakanalite subtiitrid olid pildi sees(neid ei saanud vahetada) ja vastuvõtu tingimused halvemad(prooviti kokkuhoidu saatjate võimsuselt). Esialgu olid telekanalid ka liiga kõrgetel kanalitel, mille levi oli looduslike takistuste(mets) tõttu halvem kui madalamatel kanalitel ja inimesed pidid oma seadmeid korduvalt uuesti häälestama. See oli juba nõukogude ajast teada, millise leviomadusega on detsimeeterlaine signaal aga millegi pärast seda alguses ei rakendatud.
Erakanalid on käivitanud kampaania, et vaataja liituks mõne teleoperaatoriga ja hakkaks maksma. Viasat pakub esimesed 3 kuud tasuta. See tundub ülepakkumisena, et paned satelliidi signaali vastuvõtuks „taldriku” ja soetad uued seadmed. Lähed üle DVB-S signaalile.

DVB-T signaali vastuvõtmine tasulise teenusena maksab Starmani võrgus digiboksiga alates 6,99 eurot kuus. Sisaldab Kanal2 ja TV3 ning 16 muud kanalit.
DVB-T signaali vastuvõtmine tasulise teenusena maksab Starmani võrgus digiboksiga alates 6,99 eurot kuus. Sisaldab Kanal 2 ja TV3 ning 16 muud kanalit.

Arusaadavam on Starmani pakkumine, et nende Zuum TV kaudu jätkata Kanal 2 ja TV3 signaali vastuvõtmist. See tähendab krüpteeritud signaali lahtitegemiseks vaatajakaardi soetamist ja CONAX mooduli puudumisel uue digiboksi soetamist. Juba digipöörde algusest olid müügil CONAX-iga digiboksid ja on suur tõenäosus, et inimesel oli see juba olemas. Ta ei pea siis uut seadet soetama, lihtsalt tegema liitumiseks lepingu ja hakkama tasuma igakuiselt tasu televisiooni vaatamise eest.

Vabalevi kadumine on tagasiminek

Kui juulis 2010. oli üleminek analoogsignaalilt digi-TV peale, siis inimestel oli ka valik tasulise paketiga saada palju rohkem telekanaleid kui oli tasuta näha. Juba siis valisid inimesed ilma kuutasuta televisiooni vaatamise. Sellega olid nad harjunud juba lapsepõlves, et televisiooni kulu oli televiisori ja antenni soetamine. Kuutasu oli null. Märksa hiljem tuli satelliidi pealt vaatamine ja kaabel-TV, mis olid tasulised.
Ma pean üsna ebatõenäoliseks, et inimesed lähevad suuremas osas üle tasulisele televiisori vaatamisele. Selle kuutasu eest saab väiksema mahuga paketi arvutile või nutiseadmele ja nendega on palju rohkem valikuid infot saada kui televiisorist loota endale vajaliku või põneva sisu peale jõuda. Kõige tõenäolisemalt tuleb vähemalt pooltes ehk 50 tuhandes majapidamises see sügis ilma erakanalite ja valimisreklaamita. Nad lepivad kanalite ärakadumisega. Selle võrra langeb televiisori vaatamine ja inimesed saavad vaba aega juurde.

Mind ennast puudutab ka erakanalite lahkumine vabalevist, sest kasutasin vabalevi signaali filmide ja saadete vaatamiseks, kuigi on olemas tasuline pakett palju rohkemate kanalitega. Edaspidi jätkan tasulises paketis olevate kanalite vaatamist, sest need on põnevamad kui Kanal 2 või TV3. Olukord on sarnane Kanal 12 või Kanal 11-ga, mis on minu senises paketis olemas aga mida ma ei näe. Ma ei jõua nendeni isegi kanaleid klõpsides, sest vahetan kanaleid puldilt numbrit valides ja siis „grupi” sees üles-alla. Nad on paketis koos teiste „põhikanalitega” ehk tasuta kaasas. Tasulise paketi maht on piiratud ehk saan vaadata paari kanalit korraga ja sellel ajal Kanal 2 ja TV3 vaatamine tähendaks, et peaksin välja vahetama mõne senise telekanali. Tasuline pakett oligi sellel põhjusel, et vabalevis ja tasuta sealseid telekanaleid ei edastatud.

Kui on youtube või Netflix

Tasulise teleoperaatori paketi saab korvata internetis pakutava sisuga. Esimene valik videopildi jaoks on youtube aga Eestis on ametlikult saadaval ka Netflix ja kodumaine Viaplay. Ma lugesin veebruaris nende lepinguid aga isegi „esimene kuu tasuta” ei pannud mind liituma. Seal olid mõned seriaalid, mis võivad olla huvitavad aga meelelahutusele minev aeg on piiratud. See uus liitumine peab tulema millegi varasema arvelt. Sisuliselt on see inimese poolt enda harjumuste muutmine. Kas jätta kõrvale televiisori ja digiboksi pult ning hakata arvutis kuvarilt või nutiseadmest videopilti vaatama? Selliseks muutuseks on vaja põhjust. Selle eest täiendava raha maksmine ei tundu põhjusena.

Interneti põhist video vaatamist pakub VIAPLAY.ee leht 6,99 eurot kuus ja see sisaldab kümneid seriaale ja filme.
Interneti põhist video vaatamist pakub VIAPLAY.ee leht 6,99 eurot kuus ja see sisaldab kümneid seriaale ja filme.

Erakanalid tegid suure vea keset suve äraminemisega. Programm koosneb kordustest, mingeid uusi saateid ju ei ole, mis motiveeriksid rahalist lepingut sõlmima. Ma pole märganud infot, et vabalevist lahkumise avalduse peab tegema just suvel. Võimalik, et sellele on ikkagi mingi põhjus, näiteks mingi lepinguline alus, et suvel määratakse tasu või pikendatakse litsentsi. Vaatajal oleks põhjus tasulise programmiga liituda uue hooaja alguses ehk augusti lõpus.

One thought on “Sügis tuleb ilma vabalevita

  • Eh….

    Mis sul kadus?

    Vabalevis on endiselt olemas: ETV, ETV2, ETV+, TallinnaTV, F24
    Lisaks HübriidTV Kanal 2, TV3, AloTV, MYHITS, DELFI TV, ERR Uudised, Mitmed raadiokanalid, Ilmateade, telekavad, SlowTV jne jne

    Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga