päeva- Skeemid raha välja petmiseks

Mulle meeldib ütlus: lollide käest tuleb raha ära võtta (sest nad ei oska sellega midagi peale hakata). Kuid ometigi tunnen pahameelt, et Eestis on lollide käest raha äravõtmine jälle hoogustumas. Majanduslangus küll aga sendioksonitega? Come on, tehke vähemalt püramiidskeem!

Esiteks: kõik oksjonid on rajatud pettusele.

Isegi pärast kolmapäevast Pealtnägija saadet, kus tutvustati internetis kaupade soetamiseks korraldatud SMS-oksjonite telgitagust kui petuskeemi, mille kaotajateks on kõik kasutajad ja ainsaks võitjaks vaid korraldaja, jätkavad need leheküljed endiselt tegevust. Mina kohtasin nende teemalist arutelu juba juulis-augustis ja nägin samal ajal bidoloo reklaame ka TV6 kanalil. Paneb imestama, et ajakirjanikel on sedavõrd pikad juhtmed ja jõuavad asjani alles novembris. Eriti hea oli neljapäeval lugeda ühest interneti foorumist, et keegi otsis ka oksjoni korraldamise skripti. See pidi olema ikka kahekordne lammas, sest tahab äri teha pärast sellist saadet ja samas lootis leida tasuta koodi. Milline tarkpea annaks oma lollide käest raha ära võtmise koodi tasuta internetis jagamiseks?

Olen siiani lähtunud arusaamast, et kui teles reklaamitakse väga odavat toodet, siis peab see olema meeletult ebakvaliteetne saast, sest muidu poleks võimalik reklaamiks vajalikku raha kokku saada. Normaalse telereklaami toote hind võiks alata kusagil 3000 kroonist, sest siis jaguks ka reklaamile kulutamiseks.

Teiseks: SMS äri muutub mõttetuks.

0808919_fortumo_smsoksjonidPärast seda oksjonite teemat püüdsin natuke uurida, millised oleksid võimalused SMS-i teenusega alustamiseks. Leidsin Fortumo, mis ehk isegi sobiks, kuid enamasti annavad nad sulle vaid 30-40 protsenti tulust ja raha laekumine võtab 1 kuni 4 kuud.

Ainsad, kes sellest SMS-oksjonite ja muude äride pealt rikastuvad on kasumi jaotuse järgi: mobiilioperatoorid, teenuse programmeerijad ja vahendajad (kliendi-tootja vahel). Nii EMT, Tele2 kui Elisa lasevad kahel käel neile oksjonitele sõnumeid saata, sest nemad saavad sealt vähemalt 2,5 krooni sõnumist. Ehk isegi rohkem.

Pangaülekande puhul jääb kaupmehe käibest maha võetav protsent umbes 2-3 protsendi vahele. SMS-i puhul aga kaotab ta 70 kuni 40 protsenti vahendajatele, sõltuvalt mis riigis ta Fortumo teenust müüb ja kui kallis on toote omahind. See on umbes nagu kartulikasvajata, kes saab 2-3 krooni kilost aga kartulikrõpse müüakse umes 300 krooni kilo.

Kolmandaks: tegeliku majanduse asendab pseudomajandus

Selle asemel, et midagi valmistada või kellast kellani tööl käia, pöördub järjest rohkem inimesi müügivõrkude ehk otse öelduna püramiidskeemide juurde. Tänane Postimees kirjutab sellisest autokütuse parandamise tablettide müügiketist, kus inimesi värvatakse oma tuttavatele järjekordset pahna kaela määrima. Kes teab, äkki see ongi Eesti nokia, mida nii kaua on otsitud? Ma mõtlen sellist odava kraami, kahtlase taustaga toodete võrkturundust. Samas on see ka vähetõenäoline, sest odav laenuraha on kinni keeratud ja lollide ostujõud pole ka lõpmatu. Lollide arv, kes rahaga ümber käia ei oska aga tundub olevat kapitalistide rõõmuks endiselt suur. Kümmekond aastat tagasi oli püramiidskeemideks raha paigutamine (Tartus oli mingi suurem pankrott), seekord siis rämpstoote levitamine ja selle käigus klaashelmestega leppimine.

Pärast seda ma üldse enam ei imesta, et Soomes on vaid 4 korda rohkem inimesi, kuid majandus toodab aastaga 16,6 korda rohkem väärtust (SKP). Vastavad arvud siis Eesti puhul 11, 2 miljardit dollarit ja soomes 186 miljardit dollarit.

One thought on “päeva- Skeemid raha välja petmiseks

 • 7. november 2008 at 19:36
  Permalink

  Ah, ma mõtlesingi, et kas too sendioksjon võiks olla püramiidskeem. Aitäh, et selgeks tegid.

  Terve see passiivtulu (passive income) sh. ka netis raha teenimise teema on suht huvitav. Eks ole kindlasti ka meetodeid, mis ei ole püramiidskeemsed pettused, aga ausal värgil ja pettusel on ikka suht raske vahet teha, seda enam et mõlemat pannakse ühte patta. Kes iganes võtab eesmärgiks netis raha teenida, see peaks küll õppima petuskeeme ära tundma, et neid vältida.

  Erki.

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga