Majanduskriisi ravitakse nagu pohmelli?

Mina ei saa tegelikult päris täpselt aru, miks peavad riigid ja keskpangad varem odavast rahast mulliks puhutud majandust päästma aina uusi ja uusi laene andes. See on nagu joodikule järjest uue pitsi ulatamine. Lõpuks on tal tervis sedavõrd läbi ja ajud ära joodud, et kasu pole temast enam midagi.

http://www.e24.ee/?id=104984
http://www.e24.ee/?id=104984

Minu teadmised pangandusest ei ole kindlasti eksperdi omad aga niipalju ma küll tean, et õhust raha ei tekki ja pank saab laene välja anda ainult niipalju kui tal on hoiuseid või omakorda võetud laene. Kuna FED ei tegele hoiuste kogumisega ja peamiselt hoopis võlakirjade emiteerimisega, siis lõhnab selline majanduse tugevdamine hoopis võlakoorma suurendamise järel. Aus oleks kohe öelda, et majandust päästetakse järjekordsete laenudega. Seda tehakse ilmselt ülisuureks paisunud mulli vähehaaval tühjaks laskmiseks ja mitte selle korraga lõhkemiseks. Mõelge nende kümnete miljonite pensionäride säästude peale, mis pumbati ka fondide abil toksilistesse varadesse ja laenudest moodustatud finantsinstrumentidesse! Ma mäletan 2001. Enroni pankroti ajal kuuldud väljendit “loominguline raamatupidamine” ja cooking books, mis ilmselgelt on ka praeguste jamade põhjustajaks.

Lisaks on mind hakanud kohutavalt häirima, et panganduse ja kriisi kontekstis näidatakse vähemalt ingliskeelsete kanalite pealt ainult dollarite trükkimist. Ma saan aru, et see on muidugi hea kujund rikkuse tekitamiseks aga kui sellel paberil pole katet, siis on see lihtsalt unistustes elamine. Kas tõesti käib praegu toolide alt ära tõmbamise mäng, et kellele jäävad reaalvarad ja kellele vaid väärtusetu paberi hunnikud?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga