Valitsus üritab teenida mähkmete maksustamisega

Teatavasti on käibemaks oma olemuselt lisandväärtuse maks. Eestis on sellest saanud aga varjatud müügimaks, sest valitsuse kava alates aprillist tõsta laste mähkmete käibemaksu kahekordseks toob kaasa 10 % hinna tõusu. Seejuures tuleb märkida, et tegemist on imporditud toodetega. Seega neid ei valmistata siin ja valitsuse poliitika ei ole mõjutanud ka nendelt lisandväärtuse tekkimist.

Kui see on kuidagi ökoloogiliselt põhjendatud samm, siis möödunud aasta -400 inimeselise negatiivse iibe taustal see küll välja ei paista.

Eesti parempoolne ehk konservatiivide valitsus on üsna meeleheitel. Vähe sellest, et nad on Eesti majanduskriisi paisutanud Euroopa viie esimese hulka jõudvaks, nüüd on nad järjekordsete maksude tõstmistega astunud veelgi üle inimlikult talutava piiri.

Eesti Ämmaemandate Ühing saatis möödunud nädalal sotsiaalminister Hanno Pevkurile pöördumise, milles avaldas kahetsust otsuse üle eemaldada lastemähkmed soodsama käibemaksumääraga kaupade nimekirjast ja tõsta sellega 11-protsendi võrra nende käibemaksu.

Lastemähkmete sooduskäibemaksu kadumisega tõuseb alates aprillist mähkmete käibemaks 9%-lt 20%-ni.

“On äärmiselt kahetsusväärne, et otsus on langetatud väikeste lastega perede kahjuks majanduslikult niigi raskel ajal. Mähkmete ja naiste hügieenitoodete käibemaksu tõstmine võib küll riigikassale tähendada 40 lisamiljonit, kuid on selgelt küüniline poliitiline otsus,” seisab EÄÜ presidendi Siiri Põllumaa allkirjaga pöördumises.

Põllumaa sõnul tundub paradoksaalne, et loobutakse nii kergekäeliselt laste toetamisest, samas kui demograafilised probleemid Eestis on endiselt tõsised.

“Samal ajal kasutatakse teistes Euroopa riikides madalat maksumäära perepoliitika edendamiseks – näiteks Suurbritannias ja Iirimaal on lastele mõeldud toodetele kehtestatud 0% käibemaksumäär, Luksemburgis on see 3%,” märgib Põllumaa.

http://uudised.err.ee/index.php?06192380

Mida selle 40 miljoni krooni peale siis kosta? Kui oleks äkki ära jätnud Eestimaa Roheliste küsitud 80 miljonit energiaagentuuri tarbeks, siis oleks jäänud laste mähkmed samasse hinda ja ei oleks ka päästjaid tulnud koondada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga