Gräzin ja Riisalu uudiste tuletatud kastmes

Jääge hüvasti Igor Gräzin ja Aivar Riisalu ning TV3 eetris olev “Nädala kokkuvõte”. Mina teid enam ei vaata. Olge kellegi teise kodus arvamusliidriks. Sama žanri alla kuuluvad veel “Ärapanija” Kanal2 peal.

Need mõlemad saated võtavad möödunud nädala teemad ja lasevad siis kahel tuntud inimesel nende kohta arvamust avaldada. Tegevus toimub stuudios ja saate tootmiskulud on selle tõttu väiksed.

Mulle meeldiks saada infot algallikast. Selle alla kuuluvad intervjuud aga kui televisioon teeb mingil teemal juba loo, siis on see ette määratult valmistaja seisukohti kajastav. Keegi ei suuda olla läbinisti neutraalne. Näiteks valitakse intervjuust need kohad, mis võimendavad esineja varasemat kuvandit või toimetaja ettekujutust temast. Seega on tegemist vahendatud materjali ehk tuletatud autoriteosega. Kui selliste tõlgendatud uudiste põhjal hakatakse tootma veel teise astme tuletist ehk uudiste tõlgendamise ja ümberjutustamise ning arvamusliidrite seisukohtade lisamisega materjali, siis saame ilmselt tõelisusest veelgi kaugemale mineva tulemuse. Lisame ju nüüd võrrandisse uudisloo toimetajale seda vaadanud ja asjast vahendaja läbi informeeritud inimese arvamuse, kes tõlgendab sündmust siis oma arusaadud informatsiooni järgi.

Hüvasti Aivar Riisalu, ole kellegi teise kodus arvamusliider. Kaader 30. mai saatest
Hüvasti Aivar Riisalu, ole kellegi teise kodus arvamusliider. Kaader 30. mai saatest

Täpselt samasugune (info) väärtuse tuletamine toimus näiteks börsil 2007. lõhkenud mulli eel, kus võlapaberiteks olid kokku kogutud USA-s kinnisvara ostmiseks antud laenud. Kui tegeliku maja ostmist finantseerinud firmal oli veel mingisugune info iga ostja võimekuse ja maksekäitumise kohta, siis teises astmes need uueks finantsinstrumendiks kokku koondades läks see info juba kaduma ning selle teise astme tuletisväärtpaberi ostjad ei saanudki teada selle tegelikku riskantsust. Tulemuseks olidki väärtusetud väärtpaberid ehk toxic waste (mürgine prügi), mis lasi palju suuri panku ja firmasid põhja (meenuvad Fortis, LehmanBrothers)

Need olid siis kaks näidet (televisioonist ja pangandusest) kuidas tõlgenduse pealt tehakse tuletis ja selle tulemuseks on midagi väga ebatõelist. Televisiooni uudiste kohta tehtud tõlgendava saate (Aivar Riisalu ja Igor Gräzin) pealt ei saa keegi ilmselt rahalist kahju aga kahju inimesele tekitavad nad siiski. Samamoodi ka Ärapanija, sest raiskavad ainsat ressurssi, mida on ühepalju nii vaestel kui rikastel inimeste. Nimelt meie kõigi aega.

Lõpetuseks pean lisama, et viimased paar aastat olen kasutanud saadete salvestamist ja nende hilisemat järelvaatamist, et mitte istuda 30 minutit lihtsalt on-line vaid vaadata salvestist minule sobival ajal ja vajadusel seda 2x või 8x kiirusega edasi kerida. Edaspidi jätan selle TV3 saate isegi kiirkorras üle kerimata ja hüppan kohe järgmisele salvestisele. Mis puutub Ärapanijat, siis minult küsiti selle kohta 2007. a., et kas nägin mingit episoodi aga ütlesin juba tookord, et ma ei vaata seda saadet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga