Harri Kingo või sama nimega arvamuste genereerimise robot EPL-i kommentaariumis

Ma olen nördinud. EPL-i arvamuste rubriik oli meeldivalt ülerahvastamata, sest kirjutada saab ainult oma nime all. Kuid Harri Kingo suutis 1 alkoholist rääkiva artikli juures teha 22 kommentaari, enamasti üksteise järel, sageli oma varasemale arvamusele. Minu kui lugeja jaoks on see juba häirivalt palju.

Minul on igatahes vastik mõelda, et muutuksin mingiks arvamuste genereerimise robotiks. Veelgi ilgem tundub mõte oma kommentaare järjest kirjutada. Kui mul jäi esimesel korral midagi olulist märkimata, siis ma ootan kuni keegi teine on vahepeal kirjutanud või äärmisel juhul teen paranduse oma esialgse kommentaari juurde. Harri on neist mõlemist tõkkest vaba ja kirjutab kus aga vaba kohta näeb olevat.

Ma ei mäleta, et isegi kõige tulisemates vaidlustes oleksin teinud üle 3 sissekande artikli kohta, väga harva on neid olnud 2 ja reeglina vaid 1 arvamus. Mul on kombeks oma arvamus enne postitamist läbi mõelda, üle lugeda, kirjavead parandada (kõiki siiski ei märka) ja vajadusel lisada juurde, et hiljem ei peaks uut postitust tegema.

Ma ei saagi aru, mis sunnib Harri Kingot tegema 22 sissekannet ehk 1/2 kõigist Barbi Pilvre artikli juures avaldatud arvamustest. Kas ta tahab olla mingi arvamusliider? Põeb ta düsgraafiat ja tunneb naudingut oma tekstide avaldamisest? Või on ta hoopis ühe tuntud inimese nimega robot EPL-i kommentaariumist, kelle eesmärgiks on minult kõige jutukama arvamuse avaldaja tiitli ära võtmine? Jah, peab olema see viimane, et Harri Kingo nimega tegutsetakse soovist, et mind EPL-i suurima kommentaatori tiitlist ilma jätta. Tänase seisuga on Harri Kingo kirjutanud täpselt 20 arvamust rohkem kui mina (meenutus, sellele ühele artiklile 22!) ja eile oli vahe vaid 10.

Praeguse seisuga on Eesti Päevalehe kommenteerimise edetabel järgmine (2010. algusest alates kui tuli tuvastamise nõue):

1. HARRI KINGO arvamusi: 474
2. VIRGO KRUVE arvamusi: 454
3. EDGAR PUGI arvamusi: 253
4. TOIVO KIRSMAN arvamusi: 211
5. AIME KUUM arvamusi: 201
6. PEETER SELING arvamusi: 200
7. JAANUS TEDER arvamusi: 183
8. RAUL RAUDSEPP arvamusi: 163
9. PEETER ILLASTE arvamusi: 139
10. ARVO ADELBERT arvamusi: 129

http://www.epl.ee/arvamustop

Mõnevõrra huvitama pildi saame neid arvamusi viimase kuu järgi järjestades. Siit tuleb välja, et Harri Kingo on 22,6 % oma kõigist arvamustest kirjutanud viimase kuu jooksul. Mina seevastu vaid 11,7 %. Samuti on üle poole esikümnest vaid 2-3 lausega arvajad, kes ilmselt loodavad selle sissekande tegemisega osaleda mingi nänni loosimises või siis toimetuse poolt palutud nädala kommentaatorid (Kruusimäe, Pehk).

1. HARRI KINGO arvamusi: 107
2. RAIN MOOR arvamusi: 98 (2-3 lauselised)
3. SILVA PAAS arvamusi: 81 (2-3 lauselised)
4. PEETER ILLASTE arvamusi: 67
5. VIRGO KRUVE arvamusi: 53
6. TARMO KRUUSIMÄE arvamusi: 37 (tellitud kommenteerija)
7. Jaan Pehk Arvamusi: 35 (2-3 lauselised)
8. TOOMAS SÖÖDE arvamusi: 34 (1 lauselised)
9. AVE LEPIK arvamusi: 31 (2-3 lauselised)
10. SVEN VARKEL arvamusi: 30 (3-4 lauselised)

http://www.epl.ee/arvamustop/m

Seejuures märkasin, et kuigi nimi Jaan Pehk kuvatakse suurte tähtedega, siis kopeerimisel muutub see väikesteks tähtedeks. Ilmselt selle tõttu, et ta ei ole ennast süsteemi sisse loginud ID-kaardi või panga kaudu tuvastamisega, vaid talle on tehtud kommenteerimiseks konto.

Kui vaadata viimase nädala kommentaare, siis siin särab Silva Paas. Tema 69 lühiarvamusy koosnevad paarist lausest ja on arvuliselt vaid natuke vähem kui 6 teise inimese arvamused, kes on kohtadel 5 kuni 10 (summana 81).

1. SILVA PAAS arvamusi: 69 (1-3 lauselised)
2. HARRI KINGO arvamusi: 44
3. RAIN MOOR arvamusi: 27 (2-3 lauselised)
4. Jaan Pehk arvamusi: 26 (2-3 lauselised)
5. PEETER ILLASTE arvamusi: 23
6. TOIVO KIRSMAN arvamusi: 16
7. VIRGO KRUVE arvamusi: 12
8. EVAR RING arvamusi: 10 (2-3 lauselised)
9. ARVO ADELBERT arvamusi: 10
10. TRIIN MASING arvamusi: 10 (1 lauselised)

http://www.epl.ee/arvamustop/w

Ma leian, et viimase 7 päeva jooksul minu 12 arvamust on täiesti mõistlik arv. See ei ole üle pingutatud nagu Silva või Harri, kes kahepeale kirjutasid vaid natuke vähem kui poole kogu esikümne arvamustest (113:246).

Näiteks Silva Paas oli viimasel kuul teinud 81 paarilauselist arvamust ja neist viimasel nädalal 69. Kui ta selles tempos jätkab, siis hiljemalt 2 kuu pärast on ta ka minust mööda läinud, isegi kui mina säilitan oma senise arvamuste kirjutamise harjumused.

Kui keegi arvas, et ma selle praeguse postituse tegin sellel põhjusel, nagu algselt vihjatud Harri Kingo suur arv postitusi ja üldises edetabelis esikohalt kõrvale jäämine, siis ta neelas välja visatud konksu alla. Ma ei ole kommenteerinud mitte selle pärast, et kusagil olla esimene (Harri tegi 1 artikli juurde 22(!) kommentaari ja läks üldarvestuses juhtima) või lootuses saada arvamuse kirjutamise eest loosiga mingi auhind. Kindlasti ei usu ma aga seda, et mõni minu arvamus saaks ära nimetatud, nagu nad neid nädala parimaid kommentaatoreid eraldi nimetavad, sest olen lehe toimetuse jaoks tülika opositsiooni esindaja. See tuletaski mulle meelde, et eelmise nädala tööpuuduse langemise artikli juurde ei lisanud ma oma tavapärast selgitust, et töötute arvu langus ei olnud mitte tööle minemiste, vaid lihtsalt arvelt maha võtmiste tulemus.

Igatahes kavatsen ka edaspidi oma harjumuspärases rütmis kommentaare kirjutada. Kindlasti ei kavatse ma arvu suuremaks saamiseks neid lühematena tegema, või mis veelgi hullem, neid üksteise järel kirjutama hakata, vaid otsin ikka omale huvi pakkunud ja erinevate teemade artikleid, millele siis omalt poolt arvamuse lisan.

5 thoughts on “Harri Kingo või sama nimega arvamuste genereerimise robot EPL-i kommentaariumis

 • 3. september 2010 at 07:32
  Permalink

  Sul on täiesti õigus, selleks ma kommenteerisingi. Sain oma kinopiletid kätte ja olen õnnelik. Kade oled või?

  Reply
 • 3. september 2010 at 07:36
  Permalink

  Kinnitan, et Rain Moor ei ole kindlasti Harri Kingo ega mingi robot.

  Reply
 • 19. september 2010 at 09:15
  Permalink

  Juhuslikult siia sattununa lihtsalt teadmiseks Virgo Kruvele: ma võin ta juhatada artiklite alla, kus on 1000, 5000 või ka 85 000 kommentaari. Minu teada on ühes Delfi kommentaariumis ka jõutud 1 000 000 kommentaarini – tänaseks ilmselt kaugemalegi.

  Teiseks – kui ma vaatan siinset mahukat blogi, siis… mul on kahtlus, kas Virgo Kruve on ika see isik, kes oleks õigustatud kellegi kirjutamise kohta sõna võtma.

  Reply
  • 19. september 2010 at 15:42
   Permalink

   Hoidkem siiski anonüümikute ja registreerunud kasutajate arvamused eraldi kriteeriumite järgi hinnatavana. Üks nimetu võib rohkem teksti sisestada kui terve toimetus. Juba paar aastat pole selleks isegi enam inimest vaja, seda teevad robotid. Mul on mitmeid lehti, millele tuleb nii inglise kui vene keelseid arvamusi ja sadade kaupa aga need ei kõlba avaldada, sest on seosetud lingid.

   Kindlasti on meil erinevad tõekspidamised kommentaaride kohta, sest mina näiteks pean imelikuks enda teksti mitu korda järjest kirjutada. Nagu öeldud, ühe teema kohta suure hulga arvamuste tegemine on imelik, kuid see ei tähenda veel negatiivset määratlust. Lihtsalt märkisin väga suurt erinevust tavapärasest.

   Reply
 • 19. september 2010 at 09:16
  Permalink

  Sry, aga vastata poleks Kruvel mõtet – ma ilmselt enam siia ei satu. Natuke enesekriitilist meelt aga võiks tal siiski leiduda.

  Reply

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga