Maret Maripuu ja Kalle Palling nurjasid Riigikogus hinnatõusude arutelu

Täna juhtus Riigikogu infotunnis midagi erakordset. Peaminister Andrus Ansipi käest küsisid majanduskriisi ja hinnatõusude kohta 10 minutit tema enda erakondlased Maret Maripuu ja Kalle Palling. Pole midagi öelda, see oli hästi ette mängitud pall, mille Andrus talle omase sõnavaraga ka väravaks lõi. Mitte meie jalgpallurite komber oma väravasse vaid ikka erakonna häältekotti ehk siis suurendas 6. märtsi valimiste saaki.

 

Maret Maripuu Reformierakonnast küsib oma erakonna kaaslaselt Andrus Ansipilt majanduskriisi tekitamise kohta. Kaader Riigikogu ülekandest.
Maret Maripuu Reformierakonnast küsib oma erakonnakaaslaselt Andrus Ansipilt majanduskriisi tekitamise kohta. Kaader Riigikogu ülekandest.

 

Toon näite Reformierakondlikust propaganda etendusest.

Maret Maripuu
Aitäh! Austatud peaminister! Esmaspäevane Postimees kirjutab, tsiteerin: “Viimasel kolmel aastal, mil Eesti elas läbi ühe maailma suurimatest majanduslangustest, on siin hinnad tõusnud 12%, samas kui Euroopa Liidus keskmiselt on need kerkinud vaid 7%”. Erinevalt Postimehest, mäletan mida 2007. aastat kui head aastat, kus majandus kasvas pea 7% ja tööpuudus oli jätkuvalt alanemas. Siit minu küsimus, et millal meil siis ikkagi majanduskriis algas? Aitäh!

Peaminister Andrus Ansip
Raske küsimus ja see on raske, et see tuleb erakonnakaaslase käest. Majandusteaduses nimetatakse majanduslanguseks seda perioodi, mis saabub siis, kui majanduskasv on olnud negatiivne kahe kvartali jooksul. See on niisugune üldtunnustatud majanduslanguse definitsioon. Majanduslangus võib edasi areneda majandussurutiseks ja surutist nii täpselt ei defineerita. Surutis võib olla defineeritud pikaajalise majanduslangusena. Aga kriis võib olla mõne inimese peas juba siis, kui ta üldse iseseisvalt ja teadlikult ilma suhtuma hakkab ja see võib väldata terve elu ehk siis kriisi defineerimine on väga raske.
Üldiselt on viimase ülemaailmse finantskriisi puhul kriisi algust dateeritud Lehman Brothers’i pankrotiga ja see minu mälu järgi juhtus 15. septembril 2008, aga enamasti ei loeta ka seda 15. septembrit 2008 kriisi alguseks, vaid ajaarvamine algab oktoobrist 2008. Eestisse jõudsid tõsised kriisiilmingud aastavahetusega ja Eesti puhul kindlasti ei saa kriisiaastaks pidada 2007. aastat, sest siis tuleks küsida, et kas meil majandusbuumi üleüldse ei olnud? Taoline käsitlus on kindlasti vale, mis haarab Eesti puhul sisse ka 2008. aasta. Aitäh!

Allikas: Riigikogu stenogramm Maret Maripuu teise ja Kalle Palling´u elektri hinnatõusu teemaliste küsimustega.

Tegin paksus kirjas need laused, mida peaks eriti tähele panema. Nimelt küsis Maripuu, kas 2007. aastal oli Eestis juba majanduskriis. Ansip vastas talle õige definitsiooniga, et majanduskriis on see kui 2 kvartalit järjest on majanduskasv olnud negatiivne. Eestis juhtus see 2008. III kvartalis (sest negatiivne olid I ja II, kui õigesti mäletan). Kuid Ansip väidab, et kriis algas 15. septembril USA panga Lehman Brothers pankrotiga või siis lausa aastavahetusel. Tegelikult algas see ikkagi 1. juulil ehk koos III kvartali algusega.

Ainus opositsionäär, kes sai Ansipilt hinnatõusude kohta küsida, oli Eldar Efendijev. Tundub, et Reformierakonna taktika oligi küsida seekord ise küsimusi, et oma parteikaaslased saaksid neile anda eelnevalt kokku lepitud küsimusi. Eriti palun tähelepanu pöörata Kalle Pallingu kehakeelele. Ma olen Riigikogu istungeid jälginud juba mitmeid kuud, kusagil aprillist aga veel kordagi polnud ma seda tegelast pildis näinud või kuulnud teda kõnelemas. Tegin kalendrisse 13. oktoobri ümber ringi ja kirjutasin juurde – Pallipäev.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga