Valitsus on jätnud kogumata 700 miljonit kütuse käibemaksu aastas

Kellelegi ei meeldi hinnatõusud. Ometigi on Andrus Ansipi valitsus olnud sunnitud neid tegema, sest õhukese ja liberaalse riigi tingimustes on käibemaksu pettustega võimalik aastas riiki petta 700 miljoni kuni miljardi krooni ulatuses.

Päästjatel on puudu 26 miljonit aga viimased 2 aastat räägitud seaduseparandus, mis kehtestaks litsenseeritud tegevusele ehk kütuse hulgimüügile tagatisraha (miljon eurot) ei ole 2 aasta jooksul suudetud eelnõuna Riigikogusse tuua. Mina küsin, miks riik sallib sellises suures mahus saamata jäävat raha? Miljard krooni, see on umbes 50 protsenti kõigist Eesti Vabariigi käesoleva aasta peretoetustest (kokku 1,63 miljardit).

15. detsembri ETV saade Foorum

[http://www.youtube.com/watch?v=tDqZHblJY54]

Aivar Riisalu: See näitab hoopis lihtsamat asja. Kaudsete maksude lõputu tõstmine, mis on käibemaks ja võimalikud aktsiisid, näitabki meile tegelikult seda, et täna on Riigikogu rahanduskomisjon olnud sunnitud tulema parlamendi ette eelnõuga, mis kehtestab jällegi kütuse käibemaksu pettuste vältimiseks ettevõtetele garantiitasude vormi. Sellest on räägitud 2 aastat. Maksu- ja Tolliamet ütleb, et meil jääb 700 miljonit kuni miljard igal aastal kütuse käibemaksu saamata. Mitte keegi mitte midagi ei tee, ainult tõstame makse, et maksude ülesse ajamisega loodame riigikassat paremini täita, mõtlemata, et see maks oleks mõistlik kokku korjata. Seetõttu otsesed maksud on mõistlikumad.

Pange tähele reformikas Mati Raidma tuima nägu. Aaviksoo on üldse ära kivistunud. Ilmselt paljud ei tea või mäleta aga Aivar Riisalu oli enne lauljaks või poliitikuks saamist kütuseärimees.

Siiski hakkati vahetult enne valimisi liigutama ja järgmisest aastast nõustub see tagatisraha nõue, mis ilmselt muudab pettuse natuke keerukamaks aga vähendab vaid natuke selle tulusust.

Andrus Ansipi valitsus on soodustanud vähemalt 2 viimasel aastal käibemaksu pettuste jätkumist. Võime vaid oletada, miks sallitakse riigile maksude maksmata jätmist ja kärbitakse eelarvet päästetöötajate palkade pealt. Ma arvan, et põhjus on osa raha jõudmine ka reformistide enda kätte, sest nii loll ei saaks üks poliitik lihtsalt olla. Selle teadliku silma kinni pigistamise taga peab olema omakasu motiiv.

Veelkord, seda käibemaksu tasumata jätmist oleks olnud lihtne vältida garantiide kehtestamisega aga seda ei ole tehtud ja lastud õitseda maksupettustel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga