Kapogate muudab valimiste tulemust

Eesti varasemad valimised on näidanud, et see erakond, mis määratleb arutelude teema, saab kõige parema tulemuse. Minu arvates on praeguse Eesti suurim probleem töötus aga kapogate ähvardab selle asendada Vene ohu üle hääletamisega.

2003. aastal said Keskerakond ja Res Publica võrdselt hea tulemuse, sest üks rääkis astmelisest tulumaksust ja teine oli uus ning puhas tulija ja võis kõike lubada ilma varasemate lubaduste pärast muretsemata.

2007. aastal oli peamine teema see, et kui palju mingi erakond inimestele raha või soodustusi lubas. Reformierakond lubas kahekordseid pensione, keskmine palk 40 000 krooni ja viie Euroopa rikkama hulka. Keskerakond lubas keskmiseks palgaks 24 tuhat, astmelist tulumaksu ja ilmselt veel midagi. IRL lubas, et “Õnn ei ole rahas” ja igale õpilasele oma sülearvutit (või oli see õpetajale?). Üks osa debattidest oli ka Tõnismäe pronkssõduri ümber toimuv, mille valmistusid valimistel tõstatama IRL (nende liige Kalev-Andres Rebane käis seal provotseerimas) aga Andrus Ansip võttis selle üle ja sai märgatava osa häältest ka selle tõttu endale.

Nüüd oleme jälle 6. märtsi valimiste eel jõudnud olukorda, kus ei arutleta majanduse (tulumaks), sotsiaalpoliitika (pensionid, toetused) ega riigi arengute üle (Euroopa elatustasemele jõudmine). Selle asemel on kogu poliitiline arutelu taandunud küsimusele, et kas opositsioon on Venemaa mõju all ja milleks täpselt Edgar Savisaar toetusraha küsis. Ta ise ütleb, et õigeusu kiriku tarbeks, konkurendid teistest parteidest kuulsid teda seda küsivat aga opositsioonis olevale erakonnale.

Mina ei tea, millise sõnastusega raha küsiti aga ma usun riigikirikuks pürgiva EELK kätt selles poliitilises skandaalis, sest nemad tahaksid näha inimhingi tulemas oma kirikutesse. Äärmisel juhul Eestis olevasse õigeusu kirikusse ja mitte Moskvale alluvatesse kogudustesse.

Soomes küsitleti novembris 965 tulevast valijat ning nende seast ütles 93 %, et kevadel toimuvate valimiste peamine küsimus on töötusega tegelemine. Teisele kohale tuli üle 80 protsendiga suhtumine keskkonna kaitsmisse ja eurotsooni võlgade kriisiga tegelemine. Sellest saab lugeda YLE viitest:
http://yle.fi/uutiset/teemat/vaalit_2011/2010/12/seura_tyottomyys_
on_vaalien_tarkein_kysymys_2238629.html

Eesti kohta ma pole sellist lahendamist vajavate probleemide esikolmikut märganud. Kui selline eksisteerib, siis võiks seda mulle vihjata. Mul on siiski tunne, et ka Eestis on vähemalt 103 tuhande töökoha kadumine ja töötus üks peamisi teemasid, mille üle tuleks kevadel valikuid langetada. Praegune valitsusliit selles tööpuuduse küsimuses võitu ei saavutaks ja nii suunasidki nad inimeste tähelepanu vanale Venemaa ohuga hirmutamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga