inimesedpaanikatoidutööstus

Hispaania kurgid polegi saastunud aga 17 inimest on surnud

Tänaseks on Saksamaa võimud ametlikult teatanud, et praeguseni 17 inimese elu ja rohkem kui 1500 haigeks teinud haiguspuhang ei saanud algust Hispaaniast pärinevatest kurkidest, tomatist või lehtsalatist. Tapva nakkusega toidu saastumise koht pole endiselt teada.

Muidugi teatasid riigid esimese reaktsioonina, et tarbija ostku ainult kodumaist ja need Hispaania tooted on kahtlase päritoluga. Ma kuulsin soomlaste televisioonis väidet, et “ilmselt saastusid kurgid bakteritega pärast kanalisatsioonist pärineva veega kastmist, sest neil seal Lõuna-Hispaanias on ju vett vähe.” Samuti sain teada, et suurem osa Soomes müüdavatest kurkidest ongi tõepoolest nende enda maal kasvatatud. Huvitav küll, mis nipiga õnnestub neil meist märksa põhjapool asudes ka päikseküllaste riikide konkurentsi trotsida.

Hispaania tootjad on hinnanguliselt saanud kahju 200 miljonit eurot. Need on ilmselt otsesed kahjud müümata jäänud toodangust. Hoopis suurem on aga riigi ja tootjate mainele tekitatud kahju. Mitmed eelnevad päevad järjest räägiti ju ainult Hispaaniast kui saastunud kurkide, tomatite ja lehtsalatite eksportijast. Isegi Eesti televisioonis manitseti, et peske juur- ja puuvilju enne söömist, Hispaania omad jätke parem ostmata. Mis sellest, et meil pole ühtegi juhtumit, väriseme ja kardame ka sakslastega koos. Muidugi oli asjakohane soovitus hügieeni meeles pidada aga tegelikult pole ju teada, millisel viisil need toiduained saastusid kui need üldse olidki lähtekohaks. Eriti põnev on Saksamaa põllumajandusministri selgitav jutt:

“Hundreds of tests have been done and the responsible agencies… have determined that most of the patients who have been sickened ate cucumbers, tomatoes and leaf lettuce and primarily in northern Germany,” German Agriculture Minister Ilse Aigner said.

Tõlge: “Võeti sadu proove ja vastutavad agentuurid… on teinud kindlaks, et ENAMIK haigeks jäänud patsiente sõid kurki, tomatit ja lehtsalatit ning PEAMISELT Põhja-Saksamaal,” ültes Saksamaa põllumajandusminister Ilse Aigner

Allikas:
http://www.bbc.co.uk/go/rss/int/news/-/news/world-europe-13613487

Kas panite tähele sõnu enamik ja peamiselt? Minu jaoks oleks kindel seos olnud vaid siis kui KÕIK haiged tarvitasid neid. Niipalju kui ma aru saan, siis tegemist ei ole aevastamise või õhu kaudu leviva viirusega ja seda antakse edasi kontakti või saastunud toiduga. Äkki peaks hoopiski uurima mõne piimatoote tarvitamist ja selguks, et hoopis see oli põhjustajaks? Ma küll ei tea aga oletan, et nimetatud kurk, tomat ja lehtsalat on nende toidulaual sama sagedased kui meil leib ja kartul. Piim või liha tunduvad mulle palju tõenäolisemate allikatena, sest meenutame kasvõi veiste hullulehma tõbe, Iirimaa dioksiiniga saastunud sealiha või Läänemere saastunud kalu(samuti dioksiin). Muidugi ei saa meenutamata jätta ka puu- ning juurviljades esinevat mürgiste jääkide leidumise võimalust aga enamasti taimede kaudu haigused inimesele ei levi. Meile on ohtlikud ikka lindude ja loomadega seonduvad haigused, viimaste aastate paanikatest SARS (H5N1),  linnugripp ja seagripp (H1N1).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga