Kodualuse maamaksu vabastus vähendab põlisasumite säilimist

Eelnõu toob maamaksu kaotamine ning koduomanikuks olemise soodustamine näol kaasa mitme positiivseid sotsiaalmajanduslikke mõjusid. Eelnõu vähendab survet sotsiaalhoolekande süsteemile vähenevat survet, laste arvu seost elamispinna ruutmeetrite arvuga ning põlisasumite säilimist

Selline oli muutmata kirjaviisiga IRL-i algatatud maamaksu seaduse muutmise eelnõu seletuskirja üks lõikudest. Neil oli sellega nii kiire, et isegi õigekirja ja keelevead jäid sisse.

Tegelikult ei ole poliitikute soov kellegi kodukulusid alandada, vaid lihtlabaselt ära teha Tallinnale, sest seal on võimul üks teine partei.

2009. aasta suvel võttis Riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu ning Reformierakonna toel vastu maamaksuseaduse muudatused, mis võimaldavad kohalikel omavalitsustel koduomanikud maamaksust vabastada. Paraku on selliseid koduomanike maamaksuvabastusi kehtestatud vaid üksikute omavalitsuste poolt. Osad omavalitsused on hakanud lausa koduomanike maamaksu tõstma.

Eriti suured maamaksud rõhuvad Tallinna koduomanikke. Nii tõstis 2008. aastal Tallinna volikogu maamaksu hüppeliselt, misjärel koduomanikud hakkasid saama 2,5 korda suuremaid maamaksuarveid.

Seletuskirjas on toodud, et võimalus maamaksu vabastuseks on juba 2009. aasta suvest aga need omavalitsused, kus meie ei saa otsustada, polegi selle algatusega kaasa läinud.

Siiani oli see omavalitsuste tulu vähendav, sest saamata jäänud maamaksu ei oleks keegi kompenseerinud.

Maamaksu vabastus on juba juba kolmas seaduse muutmine, millega proovitakse Tallinna võimu muuta. Esimene oli sotsiaalse võrdõiguslikkuse seaduse raames tallinna volikogu suurendamine 79 liikmeni (varem 63), sellele järgnes müügimaksu kaotamine seadustest ja nüüd tahetakse ennekõike tallinlased vabastada maamaksust. See viimane hakkab kehtima 10 kuud enne kohalike omavalitsuste valimist ehk siis 2013. aasta algusest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga