Klientide kübersõda Eesti Energia vastu

Selle kuu alguses oli ka Eesti Energia klientidel vaja teatada elektri näitusid ning taaskord tõrkus 9 milonit eurot maksnud infosüsteem. Kuuldavasti see võeti isegi 3 tunniks võrgust maha, et “hooldustöid” teha.

Tundub, et uute infotehnoloogia projektidega kaasnevadki alati raskused. Meenutame näiteks reformikas Maret Maripuu sotsiaalministri kohalt lahkumiseni viinud juhtumit, kus infosüsteemist jäid välja tuhanded töövõimetuse pensioni saajad ja viga lahendati alles paar kuud hiljem. Siis oli mitu kuud kära digiretsepti infosüsteemi ümber. Kui ma õigesti mäletan, siis ka e-kool muutis või uuendas tarkvara ja inimesed ei olnud selle üle sugugi õnnelikud. Lisame siia juurde veel ka e-valimised, mille tarkvara muudeti kuni valimispäevani ja seda tehti pärast programmi ametlikku auditeerimist. Kirjutasin ju oma blogis, et uuesti kirjutatud tarkvara erineb varasematest ja see nõuab viimaste uuendustega arvutit ning osad viirusetõrje programmid võivad seda hoopiski viiruseks pidada. Äkki oligi eelhääletuse tarkvaras midagi kahtlast aga kellelgi pole huvi seda tõsisemalt uurida, sest tahavad ka Eestis edasi elada.

Miks mulle tundus, et kliendid ja kübersõda? Sest selle tulemused on firma jaoks kahjulikud, tema maine saab kannatada ja inimesed on taas veendunud, et arvutid pole kõikvõimsad.

„Ka Eesti toetab põhimõtet, et küberrünnakut ja füüsilist rünnakut ei peaks teineteisest eristama. Riikide eelhoiatus-, heidutus- ja kaitsevõime küberruumis peab olema võrreldav riikide suutlikkusele teha samu asju füüsilises maailmas,“ tõdes Laar.

1.06.2011 ÄP artiklist “Laar: küberrünnak ei erine tavalisest ründest”

Nagu näeme, siis laarikute eestkõneleja võrdsustab virtuaalse ruumi ja tegeliku maailma. Kui arvutis võid mängides korduvalt surra ja katki läinud arvuti saab parandada või uuega asendada, siis füüsilises maailmas saab ainult 1 korra surra ja igasugune vigastus nõuab pikka aega paranemiseks (kui üldse taastutakse täielikult). See meenutab mulle Itaalia konservatiivi Berlusconi käsitlust, et protestijate poolt tänaval asjade lõhkumine on samasugune vägivald kui politseiga kaklemine. Ei ole ju kui te just ei võrdsusta asju ja omanikuks olemist inimesega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga